www.infoglobe.cz » Řím III. - Fórum Románum 1.část

Řím III. - Fórum Románum 1.část

Publikováno: 1.9.2009
Opustili jsme Colosseum a nyní míříme po Via di S. Gregorio k Arco di Constantino, tedy jak již víme ke Konstantinově oblouku. Tento oblouk byl zbudován Senátem na paměť vítězství nad Marxentiem v Ponte Milvio roku 312 našeho letopočtu. Oblouk byl zkonstruován z jednotlivých části oblouku Trajána, Marca Aurelia a jiných monumentů.

Před samotným obloukem, směrem k Via dei Fori Imperiali, se nalézá náměstí, kde byl umístěn Nerův Colossus. Slavná sochá, která nejprve zdobila palác císaře a později byla Hadriánem přemístěna na toto prostranství, aby uvolnila místo chrámu, jež byl zasvěcen Venuši a samotnému Římu. Tento chrám byl ve své době největším a nejskvostnějším palácem zasvěceným náboženským účelům, který navrhl právě samotný císař Hadrián. Tuto stavbu, respektive její pozůstatky, stejně jako i jiné, můžeme blíže shlédnout pokud půjdeme po Via Sacra, která prochází skrze největší starověký architektonický komplex v Římě - Fórum Románum.

Fórum Románum je ještě s Údolím králů v Egyptě pravděpodobně jedním z největších archeologických nalezišť starověku na světě. Na velmi rozsáhlém území rozprostírajícím se mezi Kapitolským návrším, Imperiálním fórem, Colosseem a Palatinským kopcem, nalezneme památky od období republiky, až po baziliky s pozdního imperiáního období. Tak rozsáhlým nálezům odpovídal i význam tohoto místa, šlo jak o centrum civilního, ekonomického a později mocenského života Říma. Proto i poměrná velikost a rozsáhlost území, na němž se rozprostírají tyto monumenty dávné doby a o to více zosobněná tím, že se nalézáme v samotném historickém centru Říma, kde každá stavba je značně limitována co do své velikosti, tak v konečném důsledku na nás působí značně stísněným, až přesyceným dojmem. Tato skutečnost naopak celkový dojem z celého místa umocňuje, není mnoho míst na světě, kde si při procházce na otevřené planině či v zahradě připadáte, jako by jste právě vstoupili do expozice starověké architektury nějakého renomovaného evropského muzea.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan TichovskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řím II.- Colosseo 2. část
Publikováno: 25.8.2009
Název Colosseum, pod kterým je v současnosti stavba známa, však tento název vždy nenesla. Původní název Flavian Amphitehater později zlidověl na Colosseum, jež odráželo jak jeho velikost, tak umístnění nedaleko Colossu císaře Nera.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Řím III.- Fórum Románum 2. část
Publikováno: 8.9.2009
Vstupní část Fóra Románum z Via di S. Gregorio, je paradoxně nejmladší částí celého Fóra. Nalezneme zde část postavenou již v období římského Impéria, tedy v období pozdního císařství.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X