www.infoglobe.cz » Řím VIII. - Fontana di Trevi

Řím VIII. - Fontana di Trevi

Publikováno: 17.11.2009
Nyní se vydáme za, svým způsobem, dalším gigantickým dílem italské architektury. Jestliže na minulé zastávce bylo hlavní „atrakcí“ schodiště, nikoliv však ledajaké, ale rovnou největší svého druhu a s kaskádovými zahradami v Evropě, nyní navštívíme obdobně velkolepou fontánu, rovněž jeden ze symbolů Říma, která je ohromující nejen svou velikostí, ale i samotným vzhledem.

Nicméně naší cestu započneme na Via del Corso, již několikrát zmiňované hlavní třídě Říma, jejíž název odkazuje k dostihovým závodům, které se zde až do konce 19. stol. pořádaly. V úseku, kde na Via del Corso z východu navazuje Largo Chigi, přibližně o tři ulice níže se na Via del Corso napojuje Via delle Muratte. Pokud budeme pokračovat touto ulicí, tak se přibližně po 100 metrech ocitneme na malém náměstí Piazza di Trevi, uprostřed dřívější obytné zástavby.

Na tomto malém náměstí se nám naskytne velmi nevšední pohled, který do jisté míry vystihuje samotnou podstatu Říma. I kdyby jste zde prožili celý svůj život, přesto byste se pravděpodobně každé ráno mohli probouzet do nevšedního rána, zpestřeného nějakým prožitkem, jež by Vám vždy přinesl nezapomenutelný zážitek. Již jen samotných prvních několik kroků, které Vás budou dělit od vstupu na náměstí Piazza di Trevi vám napoví, že nevstupujete jen tak na ledajaké náměstí. Hustší koncentrace turistů i samotných místních, stejně jako i pouličních prodejců, nechává tušit význam tohoto místa. Piazza di Trevi je místem, kde více než dobrou polovinu náměstí zaplňuje jeden ze symbolů města, spojený především s místem schůzek zamilovaných párů. Fontana di Trevi je jedním z nejpůsobivějších míst v Římě. Dokonalá harmonie a symetričnost díla na jedné straně, přímo atypický profil a především pak samotný základ fontány, jež tvoří budova, z níž fontána jako by vystupuje. To je Fontana di Trevi, s úctyhodnými rozměry 26 metrů na výšku a 16 metrů na šířku se honosí titulem největší barokní fontány Říma.

Fontána byla zbudována v 18.století, přesněji roku 1735, za působení papeže Klementa XII. Na její výzdobě se podílelo hned několik žáků Berniniho. Její výzdoba je inspirována motivem ze starověkého Říma, kdy císař Agrippa do Říma přivedl „Panenský pramen“. V prvním století po Kristu pak tento pramen po 4.století zásoboval mimo jiné i Agrippovy lázně. Ve srovnání se středověkem, kdy si Římané museli vodu obstarávat ze špinavých studní či samotného Tiberu, který sloužil také jako stoka, to byl jistý krok v před.

Podle legendy to byli císařovi vojáci, kteří na venkově hledali vodu někde v oblasti dnešní Via Collatina, když potkali dívku, pannu, která jim měla ukázat pramen čisté vody. Od té doby je tento pramen nazýván „Panenským pramenem“. Relief na pravé straně ve své spodní části fontány má symbolizovat právě tuto událost. Reliéf na její druhé levé straně znázorňuje Agrippu vysvětlující plán aquaductu Augustovi. V centrální části je umístněna socha boha vodstva na voze ve tvaru lastury tažená okřídlenými koňmi.

Jednou z prvních fontán, která byla zkonstruována již v 15.století na počest znovuobnovení aquaductu a jeho konečné fáze, jež musel pramen urazit na své cestě do Říma. Původně zde byla pouze kašna. Dnešní podoba tak sahá do první poloviny 17.století, tedy přesněji do roku 1629, kdy se papež Urban VIII. rozhodl pro poněkud reprezentativnější podobu a na jeho popud byla práce zadána Gianu Lorenzu Berninimu. Nicméně, po smrti papeže bylo od projektu přestavby upuštěno. Berniny navrhl přemístnění fontány, které spočívalo v postavení, které by směřovalo čelem ke Quarial Palace. Následné obnovení přestavby bylo již však zadáno Salvinimu, přesto fontana tak jak byla zbudována nese některé charakteristické rysy z původního Berniniho plánu. Po Berninim se ujal prací Nicola Salvini a to i přestože soutěž, která byla vypsána na dokončení nevyhrál a skončil až druhý. Samotné práce započaly v roce 1732 a fontána byla dokončena až v roce 1762, kdy po smrti Salviho, v roce 1751, byl dokončením stavby pověřen Giuseppe Pannini. Dokončení práce bylo symbolicky završeno usazením sochy Ókeana (boha vodstva) od Pietra Bracciniho.

O atmosféře celého místa jsem již hovořil a velkolepá stavba, umístněná na nevelkém náměstí, dokonale zaplňuje celý prostor sousouší, které je jako by umístněno na skále, vystupuje z budovy a působí tak neopakovatelným dojmem. Fontánu se rovněž vyplatí navštívit ve dne i v noci, protože hra světel a to jak denní, tak i umělé prosvícení fontány v nočních hodinách mění celkový zážitek z návštěvy této fontány. K atmosféře a tradici návštěvy tohoto místa patří ještě jedna věc a tím je legenda „o hodu mincí“. Dle legendy se hází tři mince, jež mají dopomoci k nalezení nové blízké osoby pro partnerský život a případně stvrzení manželstvím, či naopak rozvodem. V současnosti se však interpretace spíše kloní k jednomu přání, a to k opětovnému návratu do Říma. Pokud navštívíte toto místo a budete si chtít takto pojistit svůj opětovný návrat, měli byste ke kašně přistoupit zády a hodit minci vždy pravou rukou přes levé rameno. Tímto způsobem si, dle legendy, zajistíte návrat do Říma i případné splnění jednoho přání.

Pokud se vrátíme po stejné cestě, po které jsme zamířili z Via del Corso k fontáně a budeme pokračovat zpět na sever, po několika metrech narazíme na náměstí Piazza Colonna se sloupem císaře Marca Aurelia, na jehož počest senát vztyčil tento sloup a postavil chrám. Na vrcholu sloupu je umístněna bronzová socha císaře. Kromě tohoto sloupu můžeme na náměstí ještě spatřit Palazzo Chigi, sídlo italského premiéra. Z tohoto náměstí vede úzká ulice na náměstí Palazzo di Montecitorio, sídlo italského parlamentu, jež se stalo obvyklým místem demonstrací především odborových organizací. Pokud budete pokračovat od parlamentu směrem na jih, po několika ulicích se před námi objeví nejstarší chrám v Římě, Pantheon.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský



Diskuze u článku (1)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Řím II.- Colosseo 2. část
Publikováno: 28.8.2009
Název Colosseum, pod kterým je v současnosti stavba známa, však tento název vždy nenesla. Původní název Flavian Amphitehater později zlidověl na Colosseum, jež odráželo jak jeho velikost, tak umístnění nedaleko Colossu císaře Nera.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Řím III.- Fórum Románum 2. část
Publikováno: 8.9.2009
Vstupní část Fóra Románum z Via di S. Gregorio, je paradoxně nejmladší částí celého Fóra. Nalezneme zde část postavenou již v období římského Impéria, tedy v období pozdního císařství.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X