www.infoglobe.cz » Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk

Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk

Publikováno: 18.4.2011
V dnešním pokračování nás čeká zatím nejvýchodněji položená metropole, kterou během našeho putování navštívíme. Jedno z největších sibiřských měst spojuje s naším seriálem především to, že je jednou z nejzajímavějších zastávek Transsibiřské magistrály, která se nedaleko města dotkne i břehů Bajkalského jezera.

Půlmilionový Irkutsk spadá podobně jako okolní stejnojmenná oblast do pásma jižní Sibiře. Když by jsme měli hledat na mapě, která z velkých metropolí regionu je k tomuto městu nejblíže, bude to kupodivu mongolský Ulanbátar. Je od Irkutska vzdálen pouhých 500 km, což je v ruském měřítku co by kamenem dohodil…

Na severu odtud leží vlastně jediný větší bod a tím je čtvrtmilionový průmyslový Bratsk, který však nemá pro našince prakticky žádný lákavý prvek, nebo význam. Jak už jsem zmínil, většina zdejších cest končí kdesi v pustinách Sibiře a tak jedinou rozumnou spojnicí se světem je právě ona magistrála, nemluvě o letecké dopravě, o jejíž kvalitě, bezpečí a především odvaze pilotů se nesou legendy. Stále se zde rozrůstá i nutná dálniční síť v rámci tzv. Transsibiřské dálnice. Město leží v části Novosibirsk-Irkutsk-Čita, přičemž vzdálenost do Novosibirsku činí 1800 km, resp.1100 kilometrů na opačnou stranu - do Čity. A právě dálnice M53 má hned několik tváří. U bohatého Krasnojarsku nepoznáte rozdíl mezi tím, co známe u nás (nemyslím zrovna D1)  a naopak část u Irkutska připomíná spíš rozbahněnou lesní cestu a to jsme stále na megadálnici v půli cesty mezi Moskvou a Vladivostokem! 

Nelze však opomenout ani další z živlů,a tím je voda. Půlmilionový Irkutsk leží na březích řeky Angary, která je vlastně jediným odtokem 70 km vzdáleného Bajkalu, který je naopak spádovou oblastí více jak 350 řek a říček. Angara je pak jedním z významných přítoků řeky Jenisej, do které se vlévá po téměř 1800 kilometrech a tvoří tak střední část 5500 kilometrů dlouhého veletoku řek Selenga-Angary-Jenisej, který se tak řadí na 5. místo mezi nejdelšími řekami světa.  Angara má svůj význam především jako dopravně-průmyslová spojnice a také dává energii nespočtu mohutných hydroelektráren, okolo nichž vznikala a vznikají menší průmyslová města.

Samotné základy města založil v roce 1652 jistý kozácký předák Ivan Pochabov, který na pravém břehu Angary, při soutoku s říčkou Irkut, stanovil zimoviště své družiny. Ne nadarmo si vybral právě toto místo – strategicky výhodné pro své dobyvačné cesty do Mongolska a Číny. Výhodná poloha osady, nově vzniklá obchodní stezka a blízkost okolních cizích území zapříčinily, že již po třiceti letech od prvního táboření získal Irkutsk status města, jež se nedlouho potom stalo správním centrem celé oblasti se sídlem gubernátora a především Sv. Inocence, pravoslavného kněze. Ten byl po dlouhý čas i moskevským metropolitou – lokální hlavou církve a významně se zasloužil o šíření křesťanství mezi dosud polodivokým domorodým sibiřským lidem - i na vzdálené Aljašce, která dříve k ruské říši patřila. Původní obyvatelstvo tohoto území tvořili především Burjati - etnická skupina Mongolů, pečlivě si střežící své národní tradice, zvyky a náboženství. Jejich centrem je dnes samostatná Burjatská republika a sousední stát Irkutské správní oblasti, se kterou se napůl dělí o Bajkalské jezero. Na jezeře se také nachází posvátná skála ostrova Olchon, na níž údajně sídlí mocní bohové tohoto malého národa.

Do nedávné historie Irkutsku se zapsala výraznou měrou i česká ruka v podobě spisovatele Jaroslava Haška, který zde v roce 1920 působil jako člen městského sovětu (lidové rady – organizace vojska, zemědělců a dělníků, která se od dob Lenina stala vedoucí vládnoucí silou SSSR). Haškovo jméno je však výrazně spojeno i s funkcí velitele oddílu Čuvašů, dalšího z etnických národů Sibiře ve službách Rudé armády. Hašek měl být nakrátko velitelem 5.armády tj. fakticky nejvyšším politickým funkcionářem Rudé armády na celé Sibiři! Bohužel i tato zpráva o českém bohémovi je opředena mnoha mýty a hovoří se i o tom, že Hašek v Rusku vlastně nikdy nebyl, nebo že nebyl takto politicky aktivní. Jiné prameny však hovoří o plánované akci, během níž měl zarputilý komunista Hašek řídit státní převrat po utajovaném návratu do ČSR z pozice lídra zdejšího dělnického hnutí. Nalomené zdraví a bujarý způsob života mu však vzaly tolik sil, že nakonec dva roky po svém návratu dožívá v ústraní ve svém domku v Lipnici nad Sázavou…   

Město se v 19. století stalo jakýmsi odkladištěm carskému Rusku nepohodlných Děkabristů, kteří soustavně usilovali o svržení, resp. likvidaci carské rodiny a revoluční změnu poměrů v celé zemi, po vzoru Francouzské revoluce. Radikální hnutí a tendence vyústily v neslavné vyvraždění celé rodiny Mikuláše I., o kterém se více zmiňujeme v našem článku o Jekatěrinburgu. Na konci první světové války byla většina oblastí okolo Transsibiřské magistrály pod kontrolou Československých legií, které zde fungovaly především jako dobře organizovaná armáda s cílem zabránit bolševickému převzetí moci.  I Česká družina musela nakonec revolučním hordám  ustoupit, což vyvrcholilo irkutským zavražděním admirála Kolčakova, vůdce bělogvardějské armády a tvrdého odpůrce rudých bolševických gard, které po jeho smrti získaly moc i nad zbytkem velké ruské země.  České legie byly jakousi osobní ochrankou tohoto statečného válečníka a to až do doby, kdy byly složitou cestou přes půl světa staženy zpět do tehdy mladého Československa.  Mezi další nepodložená svědectví patří příběh irkutského školáka Dwighta Davida Eisenhowera, který to dopracoval až na post prezidenta USA. Malý Dwight zde měl studovat v době, kdy jeho otec byl ředitelem zdejšího zlatého dolu. Bohužel i tato informace je jen stěží doložitelná archivním materiálem popisujícím bohatý život tohoto hrdinského generála II. světové války, který měl začátkem 60.let město opět navštívit, ale vinou náhlých politických zvratů, během probíhající studné války, k návštěvě nakonec nedošlo.

Irkutsk je na rozdíl od ostatních měst v regionu obohacen i o kulturní a vědeckou činnost zprostředkovanou Ruskou akademií věd (obory geologie, fyzika, chemie a metalurgie).  Nachází se zde hned několik univerzit, divadel i muzeí s převážně antropologickou expozicí historie zdejších etnik a postupného osídlování významné obchodní křižovatky, kterou je město dodnes.  Průmyslu již tradičně dominuje hutnictví (hliník) a menší závody na zpracování i těžbu drahých kovů. Je zde i významné centrum kožedělného odvětví. Hlavním produktem zdejších dílen spol. Irkut Corp. jsou pak moderní stíhací letouny typu Suchoj-30 a další modely převážně armádních strojů.  V Irkutsku vychází hned několik místních a všenárodních deníků a zájmových tiskovin, jsou zde i redakce několika zdejších televizí, jako Bajkal TV, Gorod atd. a našinec na internetu nalezne i několik odkazů na městský systém webkamer.  Irkutsk nemá žádné výrazně populární sportovní družstvo, nehraje hokejovou KHL a ani fotbalová liga zde nemá tradici. Naopak sportem číslo jedna je zde bandy hokej, což je zajímavá hra připomínající spíše jakýsi ledový fotbal o 11 hráčích s tím rozdílem, že hole jsou podobné spíše hokejkám pozemního hokeje. To vše na ploše fotbalového hřiště i s pravidlem fotbalového ofsajdu, rohů atd. atd.!

 Z památek lze jmenovat pouze několik převážně nových kostelů, což už je taková ruská klasika posledních let, dále asi největší sibiřskou sbírku umění v Sukachev Art muzeu a milovníky techniky jistě potěší jeden z nejstarších ledoborců světa (z roku 1900) zakotvený v angerském přístavu.  Z gastronomie lze doporučit tématické restaurace opět dělené podle národnostních menšin, kterým však jednotně dominuje kvalitní nabídka ryb ze 70 km vzdáleného Bajkalu. Funguje zde i nespočet nočních klubů - diskoték s imperialistickými názvy, jako Broadway, Liverpool atd.

Ubytovat se můžete v některém z privátních bytů, kteří místní nabízejí za velmi rozumné peníze, stejně jako v laciných a kvalitou odpovídajících hostelech v centru města.  Z výletů lze doporučit vlastně jediný cíl, a tím je jezero Bajkal (Озеро Байкал) s ostrůvkem Olchon (Остров Ольхон). A pakliže byste chtěli vyrazit do mongolského Ulanbátaru, čeká vás 36 hodinová cesta, na jejímž konci se setkáme u příštího článku…                                

             

Text: Jan Chaloupka

Foto: NASA , obraz - Nikolay Dobrovolsky , Dimistri Afonin , Игорь Булыгин , FoledmanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jezero Bajkal
Publikováno: 19.3.2008
Bajkal (rusky Байкал) jezero ležící v jižní části Východní Sibiře v Rusku. Hluboké, temně modré jezero, Rusy nazývané „Svaté moře“, má jakousi nepopsatelnou magickou přitažlivost. Název jezera znamená v jazyce původních obyvatel oblasti- Burjatů “moře“.

Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg
Publikováno: 21.2.2011
Pakliže máte pocit, že to, co zažíváme v našich končinách je zima, jste na omylu. Asi každý z nás pronesl jistou poznámku o ruské zimě, ale málo kdo si dokáže představit teploty sahající běžně na hranici 30 stupňů celsia, samozřejmě v minusových hodnotách. A představte si také, že nežijete v útulné střední Evropě, ale na dálném východě či na Sibiři, v některém z největších měst velké ruské země.

Tatarstánská Kazaň
Publikováno: 7.3.2011
V dnešním putování po ruských městech zavítáme do jedné z největších metropolí Ruska, resp. hlavního města republiky, jejíž název nám často připomíná jistou obdobu českého Kocourkova - vítejte v Tatarstánu, vítejte v Kazani.

Cestou na Sibiř - Novosibirsk
Publikováno: 4.4.2011
V dnešním cestování po dálném východě se opět podíváme na Sibiř. Cílem naší dnešní a příští cesty budou dvě významná ruská města, která jsou také důležitými zastávkami Transsibiřské magistrály. Tím větším je Novosibirsk, který je od menšího, avšak v mnoha ohledech zajímavějšího, Irkutsku vzdálen cca 1500 km, což je zhruba 40 hodin cesty vlakem.

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X