www.infoglobe.cz » Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše

Publikováno: 6.8.2018
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Petrodvorec je opravdu majestátní – kromě hlavního paláce, který je velkým lákadlem pro turisty, zde najdete několik dalších budov, paláců, muzeí, parků a více než stovku fontán. Můžete zde strávit den, kdy se přenesete v čase do dob carské Rusi a úplně zapomenete, že je vlastně 21. století.

do Petrodvorce každý den přijíždí stovky návštěvníků

K hlavnímu paláci vede promenáda zvaná Nižný park, kterou protíná Vodní cesta. Car Petr miloval moře a vodu, kam mohl, tam se nechal vozit lodí. Vodní cesta je tedy několik desítek metrů dlouhý vodní kanál, který spojuje Kaskádu před hlavním palácem s Finským zálivem.

hlavní palác

Kaskáda je velmi pěkný a zajímavý prvek, plný soch a fontán. Celkem 140 fontán je tu umístěno na poměrně malém prostoru, a když vytryskne voda, je to ohlušující šum. Při pohledu na Kaskádu vaši pozornost určitě upoutá socha Samsona, který bojuje se lvem. Tato socha, jejíž autor je dvorní carský architekt, Ital Bartolomeo Rastrelli, je ale symbolem vítězství Petra Velikého nad Švédy v roce 1710. Proud vody ze lví tlamy dosahuje výšky úctyhodných 62 metrů. Jedná se o největší sochu v komplexu. Většina soch v Kaskádě je inspirována starověkou mytologií.

pohled od hlavního paláce až na Finský záliv   při procházce ve zdejších parcích zapomenete na nedaleký ruch velkoměsta

Když vyjdeme nad Kaskádu, ocitneme se na šachovnicové dlažbě před budovou hlavního paláce. Lze si jen těžko představit, jak byl palác během 2. světové války poničen. Paradoxně prý sovětskými bombami – Hitler zde totiž chtěl uspořádat oslavu a Stalin, aby mu tento sen překazil, začal palác bombardovat. Němečtí vojáci navíc místo rozkradli a obnova Petrodvorce trvala celou druhou polovinu 20. století.

sochy neodmyslitelně patří ke zdejším zahradám   v rozsáhlých zahradách se ztratíte v čase

Přestože je místo plné turistů, najdete si tu svoje klidné místo. Petrohradské rodiny sem o víkendu přijíždějí relaxovat a dát si kávu v kavárničce na pobřeží Finského zálivu nebo piknik v parku. Pokud chcete, můžete se vydat na prohlídku hlavního paláce. Jeho interiéry vám vezmou dech – jsou dílem Kateřiny Veliké, která místnosti nechala vyzdobit.

vodu z Finského zálivu využívají kaskády před hlavním palácem

Při návštěvě Petrohradu je určitě dobrou volbou vyčlenit si jeden den na návštěvu Petrodvorce. Dopravit se sem můžete příměstským vlakem nebo autobusem. Cesta trvá necelou hodinu. Já jsem využila mikrobus, tzv. marschrutku. Tyto mikrobusy jezdí v letním období nepřetržitě mezi centry obou měst. Pokud chcete trochu romantiky, využijte loď – ta odplouvá z petrohradského přístavu každých 30 minut (10 – 18 hod). V Petrodvorci se vstupy do jednotlivých objektů platí zvlášť.

GPS: 59°53'00.6"N 29°55'32.7"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko: Virtuální prohlídky moskevského metra
Publikováno: 17.4.2020
Pro všechny milovníky podzemních rychloželeznic máme zajímavou pozvánku k virtuální prohlídce moskevského metra. Jedná se o jeden z nejkrásnějších systémů metra na světě, a to hlavně díky nádherné architektuře.

Neuvěřitelná místa, která cestovatelé milují
Publikováno: 25.3.2020
Přinášíme vám přehled cestovatelských skokanů roku 2020, kteří aspirují na ocenění v celosvětové oblíbenosti a zároveň doporučíme i destinace, které právě letí. Samozřejmě oba žebříčky byly sestaveny ještě před vypuknutím koronavirové pandemie. Doufáme ale, že se do většiny měst budeme moci brzy podívat.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností
Publikováno: 30.7.2018
Jedno z nejslavnějších muzeí světa – Ermitáž – leží na břehu řeky Něvy v Petrohradu. Jedná se o komplex šesti budov a po pařížském Louvru je tu druhé největší muzeum na světě. Nejznámější budovou muzea je Zimní palác, místo, kde bydlela carská rodina. Sbírky založila v roce 1764 carevna Kateřina II. Veliká (manželka Petra III.), ale veřejnost je může obdivovat až od roku 1922 (v roce 1852 byla zpřístupněna malá část v tzv. Nové Ermitáži).

Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města
Publikováno: 23.7.2018
Naše procházka po Petrohradu se v tomto díle zaměří na významné chrámy sv. Izáka a Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi) a zastavíme se také u symbolu Říjnové revoluce – křižníku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dne vítězství a návštěva Kateřinského paláce
Publikováno: 13.4.2017
Pokud plánujete návštěvu Finska, popřemýšlejte, zda by vás také nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdíl od Česka je odsud možné navštívit Rusko na 72 hodin bez víza. Musíte ale jet trajektem, což sice zabere nejvíce času, je to však nejlevnější varianta. Na trajektu strávíte jednu noc, kdy přespíte pohodlně v kajutě. Vlakem se dá z Helsinek do Petrohradu dostat sice již za necelé 4 hodiny, avšak zde je vízum nutné a i cena jízdenky je daleko vyšší.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C