www.infoglobe.cz » Rusko, Moskva – na skok za Leninem

Rusko, Moskva – na skok za Leninem

Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Mauzoleum, které se nachází na Rudém náměstí, je jedním z nejčastějších cílů návštěvníků Moskvy. Leninovo tělo je opředeno mnoha záhadami, a i to je jedním z mnoha důvodů, proč čekáme už skoro dvě hodiny ve dlouhé frontě. Ročně sem totiž zavítá okolo milionu návštěvníků. Bezpečnostní kontroly jsou přísné, před vstupem musíme odevzdat batoh a zařadit se do fronty. Nesmíme mít ruce v kapsách, ani překřížené, nesmíme mluvit. Cítím trochu nervozitu. Jak bude Lenin vypadat?

Jak dlouho bude ještě Leninovo tělo vystaveno v mauzoleu?

Vstupujeme dovnitř. Je zde poměrně chladno, protože nabalzamované tělo vyžaduje speciální péči. Musíme jít v jednostupu a nesmíme se zastavit. Pomalým krokem tedy procházíme kolem vitríny. Tělo Lenina je umístěné ve skleněné rakvi obdélníkového tvaru a ze všech stran u něj drží stráž vojáci. Snažím se si ho dobře prohlédnout, ale vidět je pouze hlava a ruce. Tělo je oblečeno do tmavého obleku. V místnosti je tma, skleněnou vitrínu osvětluje jen slabé světlo.

mauzoleum svou barvou trochu splývá s kremelskou zdí

Je mi jasné, že údržba těla je náročná procedura a že za více jak devadesát let muselo být použito mnoho materiálu (přesný způsob balzamování se tají). Možná proto Lenin vypadá jako vosková figurína, naprosto uměle a nepřirozeně. Necítím se zde vůbec dobře, chladná a tmavá místnost, vojáci okolo mrtvého těla, hrobové ticho. Doslova. Než obejdu vitrínu kolem dokola, abych opustila místnost na druhé straně, uběhne asi 15 vteřin. Fotit se tu samozřejmě také nesmí.

Pohled na mauzoleum z Rudého náměstí

Odpověď na to, jestli je tělo pravé, nebo z vosku, jsem nenašlel. Jisté však je, že se na Leninově těle podepsalo ne vždy šetrné zacházení. Rozcházejí se informace o tom, zda bylo tělo nabalzamováno hned po smrti, nebo až později, kdy již bylo v pokročilém stádiu rozkladu. Během přestavby mauzolea či Velké vlastenecké války zřejmě nebyly podmínky pro balzamované tělo ideální, což se také mohlo podepsat na jeho stavu. Přestože ruská vláda tvrdí, že tělo je v perfektním stavu, najdou se i názory, že z původního těla zbylo jen 10 % a zbytek je vosk.

u kremelské zdi se nachází hřbitov, kde je pochovaná i Leninova milenka Inessa Armandová

Leninova manželka, Naděžda Krupská, navštěvovala mauzoleum každý rok až do své smrti ve 30. letech. Při poslední návštěvě si prý povzdechla, že Lenin vypadá pořád stejně, ale ona zestárla.

V posledních letech se čím dál více hovoří o tom, že by se Leninovo tělo pohřbilo do rodinného hrobu v Petrohradě. Údržba těla i mauzolea je nákladná. Víc než polovina Rusů se již vyslovila pro jeho uložení do hrobu. A klasický pohřeb si přál i sám V. I. Lenin.

GPS: 55°45'13.2"N 37°37'12.3"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Moskva: nesmrtelná matka východu
Publikováno: 17.5.2008
Ten, kdo již metropoli na stejnojmenné řece Moskvě navštívil, mi jistě potvrdí, že nejlidnatější metropole Ruska na první pohled připomíná improvizovanou stavebnici v rukou megalomana, který bez většího smyslu pro pořádek, zato s nadmírou schopnosti improvizovat, vystavěl domov více jak deseti milionům lidí a nejen jim.

Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh
Publikováno: 27.8.2018
Toto ruské přísloví přesně vystihuje, co Kreml pro Rusy znamená. Snad žádná jiná stavba v Moskvě nemá takový historický význam jako právě Kreml. Nyní sídlo ruského prezidenta bylo od 12. století místem, kde vládla velkoknížata a po nich ruští carové.

Rusko – Rudé náměstí, srdce Moskvy i celé země
Publikováno: 20.8.2018
Hlavní město Ruska, Moskva, leží v evropské části země. Lidé z nejvýchodnější části země musejí letět osm hodin, aby mohli vidět své hlavní město. Vy tam budete z Prahy za dvě hodiny. A co že je to srdce Moskvy, kam vás dnes zvu?

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše
Publikováno: 6.8.2018
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikováno: 18.4.2014
Vznik, rozkvět a zánik bojarské republiky

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 30.4.2014
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?


Souvisejicí fotogalerie

Petrohrad – kolébka ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Petěrburg) je druhým největším městem Ruska. Starší ročníky mu už ale asi ze zvy...

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...

Smolensk,  Rusko
"Štít Ruska" - tak se říká tomuto městu.Nejvíce praví věta, která popisuje význam města a která z...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2019
Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou rozmanitost a neopakovatelnou atmosféru. Poslední zářijový víkend je na zámku Schloss Hof věnován krásné tradici pouštění draků, která se těší popularitě již celá tisíciletí a svůj původ má v daleké Číně.

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 9. 2019
svátek:Berta
dnes:
pondělí 23.9.
20 °C
zítra:
úterý 24.9.
20 °C