www.infoglobe.cz » Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Publikováno: 18.4.2014
Vznik, rozkvět a zánik bojarské republiky

Nikomu, kdo tráví dovolenou v Rusku, by nemělo uniknout staroslavné město Novgorod, které se nalézá na řece Volchov asi 160 kilometrů jihovýchodně od Petrohradu. Historické prameny se o Novgorodu zmiňují již v 9. století v souvislosti s legendárním vikinským náčelníkem Rurikem, který zde údajně vládl a byl později považován za zakladatele ruského státu. Během 10.-11. století byl Novgorod druhým nejvýznamnějším městem Kyjevské Rusi.

Novgorod - kostel

Po odtržení Novgorodu od Kyjevské Rusi ve dvanáctém století zde vznikla „bojarská republika“, jejíž bohatství se zakládalo na obchodu v rámci hanzovního spolku. Starý Novgorod bývá v dějinách popisován jako ruská verze středověké demokracie na způsob italských obchodních republik. Této dějinné demokratické variantě Ruska však odzvonilo, když byl Novgorod v druhé polovině 15. století nucen se sklonit před rostoucí mocí Moskevského knížectví, k němuž byl připojen roku 1478.

Úpadek Novgorodu završil moskevský vládce Ivan Hrozný v roce 1570. Během šestitýdenních masakrů, které měly být odvetou za ochotu novgorodských přidat se k Polsko-litevské unii, bylo pobito na 60 000 obyvatel. Carovi vojáci mimo jiné naházeli novgorodské měšťany do řeky Volchov, jejíž hladinu následně brázdili v loďkách a utloukali plovoucí nebožáky kůly a sekerami. Demokratické ruské cestě tak definitivně odzvonilo. Od té doby už zde vládla jen nechvalně proslulá tradice ruské despocie „samoděržaví“, která v různých podobách zatápěla jak vlastnímu lidu, tak okolnímu světu.

Novgorod

Zvony a chrámy

Termín, že Novgorodu něco odzvonilo, je velmi přiléhavý, protože při procházce rozlehlým novgorodským kremlem zcela jistě návštěvníka zaujme kolekce obřích zvonů. Kromě toho jsou zde ovšem i chrámy, kostely a kostelíky, a to doslova na témkostel –„Znamenskij sabor“ěř každém kroku. Přehršel pravoslavných svatostánků budí dojem maniakální stavitelské posedlosti Novgoroďanů, a vzbuzuje úvahy o jakési formě konkurence v nabídce náboženských požitků. Staří Novgoroďané, obklopeni při procházce svým městem nesčetnými kostely a kostelíky, možná byli v náboženské sféře vystaveni podobným svodům, které dnes zakouší návštěvník obchodního domu, lákaný na všech stranách rozmanitým komerčním zbožím. V obou případech jde koneckonců o nabídku cesty do ráje, byť rozdílně chápaného.

Pozoruhodný je chrám svaté Sofie s proslulou zdejší ikonou Matky Boží, zvanou „Znamenije“. Legenda praví, že se Matka Boží zjevila jednomu z místních světců, jejichž pozůstatky se údajně nalézají taktéž v chrámu svaté Sofie. Bylo to v době, kdy na Novgorod útočilo vojsko města Suzdal. Bohorodička poradila, aby její ikona byla vynesena na hradby, načež suzdalští vojáci oslepli či co, zkrátka byli paralyzováni nadpřirozeným vlivem. Předtím však ještě jejich šípy zasáhly ikonu, která začala ronit slzy.

Krušný ruský sever

Údajné stopy po suzdalských šípech na ikoně, zarámované a umístěné v jakési monstranci, mi ukazovala místní hlídací bábuška. Původně jsem se jí chtěl zeptat na název ikony, jejíž relativně vkusnou repliky si lze v chrámu koupit. Kromě toho, že mě bábuška ještě nesmlouvavě přiměla, abych si napsal v azbuce všechny údaje o svatém obraze a okolnostech své návštěvy, ještě sdílně vyprávěla o krušném životě v současném Novgorodu.

Bábuška se narodila v Irkutsku a žila pak v Moldávii, a jak tam, tak i onde bylo prý lépe než v Novgorodu. Mzdy jsou tu malé - sama prý má asi 2500 rublů na měsíc, přičemž ceny v rublech jsou tu zhruba stejné, jako u nás v korunách. Léto tady trvá jen dva měsíce a v srpnu už začíná mrznout, z tohoto důvodu tu nejde nic moc pěstovat. Je fakt, že my jsme ve zdejším kraji neviděli růst na zaplevelených zahradách téměř nic jiného než brambory a kopr. Dokonce i na Sibiři, v jejím rodném Irkutsku, prý léto trvá čtyři měsíce.

Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…

A ještě genderově nekorektní dodatek…

Novgorod má však i jiná lákadla, než ikony a starobylou architekturu – ovšem spíše z pohledu mužského návštěvníka. Na pěším mostě, který vede z kremlu přes modrou řeku Volchov, se za slunných dní krátkého severského léta promenádují svůdně oděné místní krásky. Podle toho, co jsem o tomto druhu sociálního chování zaslechl, je cílem novgorodských krasavic prezentovat sama sebe jako zboží té nejlepší kvality za účelem „zakoupení“ dobře situovaným „zájemcem“. A kdo na to nemá, aspoň se rád podívá, případně pořídí nějakou tu fotečku na památku.

Novgorodské dívky na mostě přes řeku Volchov

Na můj vkus jsou zdejší Rusky velmi půvabné a ve srovnání s Češkami v průměru také znatelně útlejší. Škarohlíd by řekl, že to je tím, že ruské krasavice nemají co do úst, a také se tvrdí, že investují mnohem raději do oblečení než do potravy, ale potvrzení této hypotézy by pochopitelně vyžadovalo serioznější výzkum. Pohled na zdejší dívky může návštěvníka ze Západu snadno přivést k myšlence, že by nebylo od věci strávit v této zemi delší čas; koneckonců i ten kopr skoro ve všech jídlech není zase až tak špatný, když si člověk zvykne. Shrnuto: máte-li rádi zvony, kostely a případně i hezké ženy, nevynechejte návštěvu Novgorodu.

cestovni kancelář Mundo

Text: Václav Kozina, píše pro cestovní kancelář Mundo

Foto: cestovní kancelář MundoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 30.4.2014
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko: Vladivostok - Na konci dlouhé cesty II.
Publikováno: 19.5.2013
Jeden z nejvýznamnějších světových přístavů, brána asijského obchodu do Neapole Dálného východu, či snad město na konci světa? Jaký je a jaký byl Vladivostok, město jehož jméno vyvolá bázeň i obdiv.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.
15.1.2020
Slovenské národní muzeum – Muzeum Andreje Kmetě vás zve na výstavu, kde semínka, plody či listy rostlin nekrášlí jen přírodu, ale i člověka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 17. 1. 2020
svátek:Drahoslav
dnes:
pátek 17.1.
1 °C
zítra:
sobota 18.1.
2 °C