www.infoglobe.cz » Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Publikováno: 18.4.2014
Vznik, rozkvět a zánik bojarské republiky

Nikomu, kdo tráví dovolenou v Rusku, by nemělo uniknout staroslavné město Novgorod, které se nalézá na řece Volchov asi 160 kilometrů jihovýchodně od Petrohradu. Historické prameny se o Novgorodu zmiňují již v 9. století v souvislosti s legendárním vikinským náčelníkem Rurikem, který zde údajně vládl a byl později považován za zakladatele ruského státu. Během 10.-11. století byl Novgorod druhým nejvýznamnějším městem Kyjevské Rusi.

Novgorod - kostel

Po odtržení Novgorodu od Kyjevské Rusi ve dvanáctém století zde vznikla „bojarská republika“, jejíž bohatství se zakládalo na obchodu v rámci hanzovního spolku. Starý Novgorod bývá v dějinách popisován jako ruská verze středověké demokracie na způsob italských obchodních republik. Této dějinné demokratické variantě Ruska však odzvonilo, když byl Novgorod v druhé polovině 15. století nucen se sklonit před rostoucí mocí Moskevského knížectví, k němuž byl připojen roku 1478.

Úpadek Novgorodu završil moskevský vládce Ivan Hrozný v roce 1570. Během šestitýdenních masakrů, které měly být odvetou za ochotu novgorodských přidat se k Polsko-litevské unii, bylo pobito na 60 000 obyvatel. Carovi vojáci mimo jiné naházeli novgorodské měšťany do řeky Volchov, jejíž hladinu následně brázdili v loďkách a utloukali plovoucí nebožáky kůly a sekerami. Demokratické ruské cestě tak definitivně odzvonilo. Od té doby už zde vládla jen nechvalně proslulá tradice ruské despocie „samoděržaví“, která v různých podobách zatápěla jak vlastnímu lidu, tak okolnímu světu.

Novgorod

Zvony a chrámy

Termín, že Novgorodu něco odzvonilo, je velmi přiléhavý, protože při procházce rozlehlým novgorodským kremlem zcela jistě návštěvníka zaujme kolekce obřích zvonů. Kromě toho jsou zde ovšem i chrámy, kostely a kostelíky, a to doslova na témkostel –„Znamenskij sabor“ěř každém kroku. Přehršel pravoslavných svatostánků budí dojem maniakální stavitelské posedlosti Novgoroďanů, a vzbuzuje úvahy o jakési formě konkurence v nabídce náboženských požitků. Staří Novgoroďané, obklopeni při procházce svým městem nesčetnými kostely a kostelíky, možná byli v náboženské sféře vystaveni podobným svodům, které dnes zakouší návštěvník obchodního domu, lákaný na všech stranách rozmanitým komerčním zbožím. V obou případech jde koneckonců o nabídku cesty do ráje, byť rozdílně chápaného.

Pozoruhodný je chrám svaté Sofie s proslulou zdejší ikonou Matky Boží, zvanou „Znamenije“. Legenda praví, že se Matka Boží zjevila jednomu z místních světců, jejichž pozůstatky se údajně nalézají taktéž v chrámu svaté Sofie. Bylo to v době, kdy na Novgorod útočilo vojsko města Suzdal. Bohorodička poradila, aby její ikona byla vynesena na hradby, načež suzdalští vojáci oslepli či co, zkrátka byli paralyzováni nadpřirozeným vlivem. Předtím však ještě jejich šípy zasáhly ikonu, která začala ronit slzy.

Krušný ruský sever

Údajné stopy po suzdalských šípech na ikoně, zarámované a umístěné v jakési monstranci, mi ukazovala místní hlídací bábuška. Původně jsem se jí chtěl zeptat na název ikony, jejíž relativně vkusnou repliky si lze v chrámu koupit. Kromě toho, že mě bábuška ještě nesmlouvavě přiměla, abych si napsal v azbuce všechny údaje o svatém obraze a okolnostech své návštěvy, ještě sdílně vyprávěla o krušném životě v současném Novgorodu.

Bábuška se narodila v Irkutsku a žila pak v Moldávii, a jak tam, tak i onde bylo prý lépe než v Novgorodu. Mzdy jsou tu malé - sama prý má asi 2500 rublů na měsíc, přičemž ceny v rublech jsou tu zhruba stejné, jako u nás v korunách. Léto tady trvá jen dva měsíce a v srpnu už začíná mrznout, z tohoto důvodu tu nejde nic moc pěstovat. Je fakt, že my jsme ve zdejším kraji neviděli růst na zaplevelených zahradách téměř nic jiného než brambory a kopr. Dokonce i na Sibiři, v jejím rodném Irkutsku, prý léto trvá čtyři měsíce.

Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…

A ještě genderově nekorektní dodatek…

Novgorod má však i jiná lákadla, než ikony a starobylou architekturu – ovšem spíše z pohledu mužského návštěvníka. Na pěším mostě, který vede z kremlu přes modrou řeku Volchov, se za slunných dní krátkého severského léta promenádují svůdně oděné místní krásky. Podle toho, co jsem o tomto druhu sociálního chování zaslechl, je cílem novgorodských krasavic prezentovat sama sebe jako zboží té nejlepší kvality za účelem „zakoupení“ dobře situovaným „zájemcem“. A kdo na to nemá, aspoň se rád podívá, případně pořídí nějakou tu fotečku na památku.

Novgorodské dívky na mostě přes řeku Volchov

Na můj vkus jsou zdejší Rusky velmi půvabné a ve srovnání s Češkami v průměru také znatelně útlejší. Škarohlíd by řekl, že to je tím, že ruské krasavice nemají co do úst, a také se tvrdí, že investují mnohem raději do oblečení než do potravy, ale potvrzení této hypotézy by pochopitelně vyžadovalo serioznější výzkum. Pohled na zdejší dívky může návštěvníka ze Západu snadno přivést k myšlence, že by nebylo od věci strávit v této zemi delší čas; koneckonců i ten kopr skoro ve všech jídlech není zase až tak špatný, když si člověk zvykne. Shrnuto: máte-li rádi zvony, kostely a případně i hezké ženy, nevynechejte návštěvu Novgorodu.

cestovni kancelář Mundo

Text: Václav Kozina, píše pro cestovní kancelář Mundo

Foto: cestovní kancelář MundoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 30.4.2014
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko: Vladivostok - Na konci dlouhé cesty II.
Publikováno: 19.5.2013
Jeden z nejvýznamnějších světových přístavů, brána asijského obchodu do Neapole Dálného východu, či snad město na konci světa? Jaký je a jaký byl Vladivostok, město jehož jméno vyvolá bázeň i obdiv.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.4.2020
V těchto dnech byla předána společná nominace tradice spojené s chovem koní plemene lipicán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. To by mělo být i ochranou jednoho z nejstarších kulturních plemen koní chovaných v Evropě.
5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 4. 2020
svátek:Vendula
dnes:
pondělí 6.4.
20 °C
zítra:
úterý 7.4.
18 °C