www.infoglobe.cz » Rusko: Omsk - Brána Sibiře

Rusko: Omsk - Brána Sibiře

Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Když už bychom se vydali do Omsku, či jím pouze projížděli, existují prakticky pouze dvě varianty. Prvním je letecká, ale cestující touto formou se musí připravit na menší šok, jelikož zdejší letiště je i přes relativně vyšší standard místních služeb – na ruské poměry, relativně skromné. Malá hala mezinárodního airportu, jediný pás na přijíždějící zavazadla a všudypřítomný a ne zrovna přívětivý chlad. Ač je Omsk svou rozlohou prakticky stejně velký jako Praha a to i počtem obyvatel (2,2 milionu), je jeho kontakt se světem skutečně omezený a to nejen co se informovanosti týče. Druhou a pro naše putování i zajímavější variantou je přicestovat sem vlakem. Místní stanice Transsibiřské magistrály je od Moskvy vzdálena 2700 km, vzdálenost přímý vlak urazí za cca 42 hodin. A nutno dodat, že i při vší úctě k ruským městům není důvod kdekoliv cestu přerušovat. Jejich názvy nám příliš mnoho neřeknou a tak není divu, že Omsk získal přízvisko Brána Sibiře.

Stejně jako u většiny zdejších měst je i historie tohoto místa poněkud kratší, než by se mohlo zdát. Původní dřevěná pevnost, kterou zde v roce 1716 vybudovali na ochranu tehdejšího ruského impéria před vpády dobyvačných Kyrgyzů, byla základním kamenem města, jež si svůj věhlas získala až počátkem 20. století, jako Sibiřské Chicago. Na sklonku 18. stol. byl Omsk povýšen na město, původní tvrz byla obehnána zděnými hradbami, vzkvétal zde obchod a to především z důvodu výhodné pozice na soutoku veletoků Omsk a Irtyš. Město se tak stalo centrem Západní Sibiře - stepní oblastí na hranicích s územím Kazachstánu. Jak ruské impérium expandovalo dále na východ, upadal i význam města, které se tak stalo i domovem odpadlíků a vyděděnců, mj. i F. M. Dostojevského, který sem byl deportován po zrušeném trestu smrti, aby si zde odpykával trest nucených prací za proticarskou revoltu (okolo roku 1850). Doslova spásou pro region i město bylo připojení k Transsibiřské magistrále, která přinesla rozkvět především průmyslové oblasti. Stěhovalo se sem mnoho průmyslových závodů ze západního Ruska, otevíraly se konzuláty, obchodní ruch se opět rozeběhl. Město se stalo i významným sídlem monarchistů během Říjnové revoluce, kdy se zde utvořila prozatimní vláda „bílých“ v čele s admirálem Kolčakem, o kterém se zmiňujeme blíže v jednom z předchozích článků o Irkutsku. I Čeští legionáři zde zanechali svojí stopu, když vypomáhali bránit zlatý carský poklad před rudou armádou nastupujícího bolševického režimu. 

Po vzniku SSSR nastal přesun veškerých správních úřadů dále na východ – do Nikolajevska, později známého jako Novosibirsk, vzdáleného pouhých 7 hodin cesty vlakem. Omsk opět ztratil na větším významu a nastala typická meziměstská nevraživost, která panuje dodnes. Zvrat nastal v průběhu 2. sv. války, během níž se do Omsku přestěhovala významná část západoruské průmyslové výroby, která zde zůstala i po jejím konci. V 50. letech zde byl otevřen i komplex na zpracování ropy – který i dnes pod názvem Sibněft stále patří k nejvýznamnějším v celé zemi. 

Centrum města si zachovalo několik významnějších památek z konce 19. století, několik kostelů a vojenskou akademii. Nejhonosnějším bulvárem je Leninova třída, pyšnící se západním luxusem a obchody světových značek. Nachází se zde i typická česká hospůdka U Švejka, kam prý často chodí česká parta v čele s Jaromírem Jágrem, který zde hraje za hokejový Avantgard. Partnerským městem Omsku jsou mj. i Karlovy Vary... Omsk, jehož bohatství je založeno právě na ropném průmyslu, má i své stinné stránky, rozdíl bohatství a chudoby je zde stále patrný na každém kroku. Moderní centrum a zchátralé domky na předměstích, stará porůznu omlácená auta se stejně jako nové modely prohánějí po často zničených silnicích, všude je cítit mráz chudoby v kontrastu s pohádkovým bohatstvím.

Největším turistickým lákadlem města je bezesporu pravoslavná Katedrála nanebevzetí panny Marie, ležící uprostřed města, kde si mohou poutníci za necelých 10 rublů zapálit svíčku pro štěstí. 

Monstrózní veletok řeky Irtyš je také neopakovatelnou podívanou. V zimě neproniknutelný led, v létě pláže a opalování. Závěrem snad jen říct, že Omsk je především městem kontrastů, nového a starého, zchátralého a moderního, drahého a laciného, což platí především pro nákup mimořádně kvalitní vodky, ovšem je dobré si napřed odzkoušet, co kupujeme, jelikož jakost tohoto nápoje se skutečně mění s každým dolarem – pardon, rublem a na eura zde rovnou raději zapomeňte. Pro přesnost uvádím i přibližné ceny a to především za přepravu. Letenka z Prahy stojí cca 15 tisíc korun. Jízdenka na vlak z Moskvy cca 6 tisíc. Za jídlo v restauraci zaplatíte zhruba jako v Čechách, za pivo cca 30 Kč a za láhev dobré vodky okolo 90 Kč.

Pro úplnost přidávám i informace o podnebí, které je zde vskutku vrtošivé. Průměrná denní teplota činí pro červen +20 °C, pro zimní měsíce pak −19 °C. Často je však počasí extrémní a teploty dosahují až +40 °C v létě a -40 °C v zimě.

Text: Jan Chaloupka

Foto: Sibiryak , Petar Milošević 2 , Роман Краля



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg
Publikováno: 21.2.2011
Pakliže máte pocit, že to, co zažíváme v našich končinách je zima, jste na omylu. Asi každý z nás pronesl jistou poznámku o ruské zimě, ale málo kdo si dokáže představit teploty sahající běžně na hranici 30 stupňů celsia, samozřejmě v minusových hodnotách. A představte si také, že nežijete v útulné střední Evropě, ale na dálném východě či na Sibiři, v některém z největších měst velké ruské země.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše
Publikováno: 10.1.2022
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 3.1.2022
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk
Publikováno: 18.4.2011
V dnešním pokračování nás čeká zatím nejvýchodněji položená metropole, kterou během našeho putování navštívíme. Jedno z největších sibiřských měst spojuje s naším seriálem především to, že je jednou z nejzajímavějších zastávek Transsibiřské magistrály, která se nedaleko města dotkne i břehů Bajkalského jezera.

Cestou na Sibiř - Novosibirsk
Publikováno: 4.4.2011
V dnešním cestování po dálném východě se opět podíváme na Sibiř. Cílem naší dnešní a příští cesty budou dvě významná ruská města, která jsou také důležitými zastávkami Transsibiřské magistrály. Tím větším je Novosibirsk, který je od menšího, avšak v mnoha ohledech zajímavějšího, Irkutsku vzdálen cca 1500 km, což je zhruba 40 hodin cesty vlakem.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X