www.infoglobe.cz » Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností

Publikováno: 30.7.2018
Jedno z nejslavnějších muzeí světa – Ermitáž – leží na břehu řeky Něvy v Petrohradu. Jedná se o komplex šesti budov a po pařížském Louvru je tu druhé největší muzeum na světě. Nejznámější budovou muzea je Zimní palác, místo, kde bydlela carská rodina. Sbírky založila v roce 1764 carevna Kateřina II. Veliká (manželka Petra III.), ale veřejnost je může obdivovat až od roku 1922 (v roce 1852 byla zpřístupněna malá část v tzv. Nové Ermitáži).

Po známé Říjnové revoluci komunisti vyvlastnili i sbírky šlechtických rodů, které byly převezeny právě do Ermitáže. Později však byla část exponátů prodána do zahraničí. Během 2. světové války byly poničeny budovy muzea, sbírky se však podařilo zachránit.

pohled na Palácové náměstí od Zimního paláce

V šesti odděleních se nachází na 350 sálů, kde je vystaveno okolo 65 tisíc exponátů. Muzeum jich však celkem vlastní na tři miliony. Vystavena je tedy jen malá část. Ermitáž se dokonce pyšní největší kolekcí obrazů na světě. Jen Kateřina za svého života údajně shromáždila 3 996 obrazů.

jeden ze sálů Ermitáže   Kdo asi hrával na tomto klavíru?

Dnes zde můžeme obdivovat expozici nejstaršího dochovaného umění na území bývalého Sovětského svazu – období paleolitu, antiky, dále egyptské mumie a jiné exponáty ze starého Egypta, Mezopotámie, střední Asie apod. Západní umění je zde zastoupeno od období raného středověku až po moderní umění. Z významných obrazů uveďme např. Madonna Conestabila od Rafaela, Madonna Benois a Madonna Litta od da Vinciho, či sochy a obrazy Michelangela. Slavnými obrazy můžeme pokračovat ke jménům jako Picasso, Gauguin, Van Gogh, Rubens, Rembrandt… Chybí vám ve výčtu ruští umělci? Ano, ti totiž mají svá díla vystavena v Ruském muzeu.

Michelangelova socha  samotné interiéry Ermitáže jsou uměleckým dílem  na důkladnou prohlídku Ermitáže jeden den nestačí

Velkým lákadlem pro návštěvníky je i kolekce šperků a cenností v Briliantové a Zlaté klenotnici. Korunovační klenoty tu však nenajdete. Pokud tyto klenotnice chcete navštívit, je potřeba si to dopředu zamluvit. Prohlídka s průvodcem trvá zhruba 90 minut.

Pokud vás historie a zejména umění baví, Ermitáž byste během své návštěvy Petrohradu rozhodně neměli vynechat. Zážitkem je i samotné procházení se po budovách muzea, které jsou nádherně zdobeny. A samozřejmě Palácové náměstí – nádvoří Zimního paláce. Dominantou nádvoří je Alexandrův sloup, který dal car Alexandr I. postavit na počest vítězství nad Francií v období napoleonských válek. Jeho výška je 47,5 m a zajímavostí je, že není ničím připevněný k zemi, drží jen svou vlastní vahou. Jedná se o jeden velký kus granitu, na jehož vrchu je anděl držící kříž. Jeho tvář se prý nápadně podobá tváři cara Alexandra.

Alexandrův sloup dominuje Palácovému náměstí   anděl držící kříž na vrcholu Alexandrova sloupu

budova Zimního paláce, kde sídlila carská rodina

Ermitáž je rozsáhlé muzeum, a pokud si ho chcete prohlédnout opravdu důkladně, můžete si koupit dvoudenní vstupenku (pouze online přes webové stránky muzea). Jednodenní vstupenka, která zahrnuje vše, co můžete navštívit, stojí 700 rublů (cca 250 Kč). Do jednotlivých expozic si pak můžete zakoupit vstupenku za 300 rublů. Každý první čtvrtek v měsíci je vstup zdarma, čemuž také odpovídají davy návštěvníků. V pondělí mívá muzeum zavřeno.

GPS: 59°56'23.5"N 30°18'50.4"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko: Virtuální prohlídky moskevského metra
Publikováno: 17.4.2020
Pro všechny milovníky podzemních rychloželeznic máme zajímavou pozvánku k virtuální prohlídce moskevského metra. Jedná se o jeden z nejkrásnějších systémů metra na světě, a to hlavně díky nádherné architektuře.

Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh
Publikováno: 27.8.2018
Toto ruské přísloví přesně vystihuje, co Kreml pro Rusy znamená. Snad žádná jiná stavba v Moskvě nemá takový historický význam jako právě Kreml. Nyní sídlo ruského prezidenta bylo od 12. století místem, kde vládla velkoknížata a po nich ruští carové.

Rusko – Rudé náměstí, srdce Moskvy i celé země
Publikováno: 20.8.2018
Hlavní město Ruska, Moskva, leží v evropské části země. Lidé z nejvýchodnější části země musejí letět osm hodin, aby mohli vidět své hlavní město. Vy tam budete z Prahy za dvě hodiny. A co že je to srdce Moskvy, kam vás dnes zvu?

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše
Publikováno: 6.8.2018
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města
Publikováno: 23.7.2018
Naše procházka po Petrohradu se v tomto díle zaměří na významné chrámy sv. Izáka a Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi) a zastavíme se také u symbolu Říjnové revoluce – křižníku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dne vítězství a návštěva Kateřinského paláce
Publikováno: 13.4.2017
Pokud plánujete návštěvu Finska, popřemýšlejte, zda by vás také nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdíl od Česka je odsud možné navštívit Rusko na 72 hodin bez víza. Musíte ale jet trajektem, což sice zabere nejvíce času, je to však nejlevnější varianta. Na trajektu strávíte jednu noc, kdy přespíte pohodlně v kajutě. Vlakem se dá z Helsinek do Petrohradu dostat sice již za necelé 4 hodiny, avšak zde je vízum nutné a i cena jízdenky je daleko vyšší.


Souvisejicí fotogalerie

Petrohrad – kolébka ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Petěrburg) je druhým největším městem Ruska. Starší ročníky mu už ale asi ze zvy...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C