www.infoglobe.cz » Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města

Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města

Publikováno: 23.7.2018
Naše procházka po Petrohradu se v tomto díle zaměří na významné chrámy sv. Izáka a Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi) a zastavíme se také u symbolu Říjnové revoluce – křižníku Aurora.

Chrám sv. Izáka

Chcete vidět největší kostel nejen v Petrohradě, ale i v celém Rusku? Pak určitě nevynechejte chrám sv. Izáka, který se nachází na Izakijevském náměstí. Je to dokonce jedna z nejvýznamnějších církevních památek na světě. Během komunismu byl chrám přeměněn na muzeum ateismu.

chrám sv. Izáka je jedna z nejvýznamnějších staveb ve městě   bohatě zdobený interiér chrámu sv. Izáka

poničený sloup během bombardování města za 2. sv. války   zvony u vchodu do chrámu sv. Izáka

Se stavbou chrámu se začalo v roce 1818 a po čtyřiceti letech, v roce 1858, byla dokončena. Z venku si můžete všimnout, že na jednom sloupu (z celkových 112) je stopa po bombardování města. A co vás čeká vevnitř? Zážitek, to vám slibuji. Interiér chrámu je zdoben 400 kg zlata, stříbrem, drahými kameny, mozaikami. Kromě tří oltářů je zde i sbírka malířského umění.

Této monumentální stavbě (nejvyšší pravoslavná ve městě a druhá nejvyšší na světě) dominuje pozlacená kupole. Vyjít můžete i na ochoz – kolonádu okolo kupole, a užít si tak krásný pohled na město. Vstup do chrámu stojí 250 rublů (cca 90 Kč) a na kolonádu 150 rublů.

panoráma města z ochozu chrámu sv. Izáka

Chrám Kristova vzkříšení

Tento pravoslavný nápadně připomíná chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Mezi ostatními stavbami ve městě, které jsou postaveny spíše v barokním či neoklasicistním stylu, se vyjímá. Inspirován je prvky tradičního ruského folkloru.

Chrám byl postaven na místě, kde byl zavražděn car Alexandr II. Stavbu v roce 1883 inicioval jeho syn, Alexandr III., který chtěl věnovat chrám památce svého otce. Během Říjnové revoluce byly interiéry velmi poškozeny a chrám byl vypleněn. Během obléhání města za 2. světové války sloužil jako márnice. Po válce se zde pro změnu skladovala zelenina. Po třiceti letech rekonstrukce byl opět otevřen veřejnosti, ale neslouží již věřícím. Je zde muzeum mozaiky.

barevný chrám Kristova vzkříšení k Petrohradu neodmyslitelně patří

Chrám se nachází vedle řeky Něvy a v jeho blízkosti je rozlehlý Michailovský park, kde si můžete po náročné procházce odpočinout. Ale ne moc dlouho, ještě na nás dnes čeká Aurora.

Aurora

Křižník, který se proslavil zejména díky Říjnové revoluci a ve kterém dnes najdeme muzeum, byl poprvé nasazen v rusko-japonské válce. Jeho nejslavnější výstřely však nezazněly při bojových akcích. 7. 11. 1917 vystřelil slepé náboje jako signál pro dělostřelecký pluk, který tak zahájil útok na Zimní palác. Historici se k této události staví rezervovaně – hodně faktů je zamlčených a s jistotou nikdo neví, jak to tehdy doopravdy bylo.

symbol Petrohradu – křižník Aurora

škola pro námořní důstojníky je postavena vedle Aurory   nábřeží u Aurory je plné stánků, určitě si zde vyberete nějaký suvenýr

Vstupné do muzea stojí 600 rublů a nadšení budou zejména milovníci historie a námořních bitev. Přes cestu stojí budova Nachimovské školy pro námořní důstojníky a na nábřeží u Aurory najdete spoustu stánků a prodejců všeho možného. Nudit se zde rozhodně nebudete.

GPS: (chrám sv. Izáka) 59°56'01.9"N 30°18'18.8"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností
Publikováno: 30.7.2018
Jedno z nejslavnějších muzeí světa – Ermitáž – leží na břehu řeky Něvy v Petrohradu. Jedná se o komplex šesti budov a po pařížském Louvru je tu druhé největší muzeum na světě. Nejznámější budovou muzea je Zimní palác, místo, kde bydlela carská rodina. Sbírky založila v roce 1764 carevna Kateřina II. Veliká (manželka Petra III.), ale veřejnost je může obdivovat až od roku 1922 (v roce 1852 byla zpřístupněna malá část v tzv. Nové Ermitáži).

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše
Publikováno: 6.8.2018
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Rusko – Rudé náměstí, srdce Moskvy i celé země
Publikováno: 20.8.2018
Hlavní město Ruska, Moskva, leží v evropské části země. Lidé z nejvýchodnější části země musejí letět osm hodin, aby mohli vidět své hlavní město. Vy tam budete z Prahy za dvě hodiny. A co že je to srdce Moskvy, kam vás dnes zvu?

Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh
Publikováno: 27.8.2018
Toto ruské přísloví přesně vystihuje, co Kreml pro Rusy znamená. Snad žádná jiná stavba v Moskvě nemá takový historický význam jako právě Kreml. Nyní sídlo ruského prezidenta bylo od 12. století místem, kde vládla velkoknížata a po nich ruští carové.

Rusko: Virtuální prohlídky moskevského metra
Publikováno: 17.4.2020
Pro všechny milovníky podzemních rychloželeznic máme zajímavou pozvánku k virtuální prohlídce moskevského metra. Jedná se o jeden z nejkrásnějších systémů metra na světě, a to hlavně díky nádherné architektuře.

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dne vítězství a návštěva Kateřinského paláce
Publikováno: 13.4.2017
Pokud plánujete návštěvu Finska, popřemýšlejte, zda by vás také nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdíl od Česka je odsud možné navštívit Rusko na 72 hodin bez víza. Musíte ale jet trajektem, což sice zabere nejvíce času, je to však nejlevnější varianta. Na trajektu strávíte jednu noc, kdy přespíte pohodlně v kajutě. Vlakem se dá z Helsinek do Petrohradu dostat sice již za necelé 4 hodiny, avšak zde je vízum nutné a i cena jízdenky je daleko vyšší.


Souvisejicí fotogalerie

Petrohrad – kolébka ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Petěrburg) je druhým největším městem Ruska. Starší ročníky mu už ale asi ze zvy...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 8. 2020
svátek:Alena
dnes:
čtvrtek 13.8.
31 °C
zítra:
pátek 14.8.
27 °C