www.infoglobe.cz » Rusko – Rudé náměstí, srdce Moskvy i celé země

Rusko – Rudé náměstí, srdce Moskvy i celé země

Publikováno: 20.8.2018
Hlavní město Ruska, Moskva, leží v evropské části země. Lidé z nejvýchodnější části země musejí letět osm hodin, aby mohli vidět své hlavní město. Vy tam budete z Prahy za dvě hodiny. A co že je to srdce Moskvy, kam vás dnes zvu?

Voilá, představuji vám Rudé náměstí. Místo, které je dnes obklopeno slavnými obchody a na jehož konci se vyjímá cukrovinkový chrám Vasila Blaženého, bylo zastavěno již ve 12. století. Od roku 1991 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Na náměstí také najdete Leninovo mauzoleum, krásnou budovu Státního historického muzea, obchodní dům GUM a další pravoslavný chrám – Ikony Matky Boží Kazaňské.

budova Státního historického muzea

Potkáte zde mnohem více turistů než místních. Pro turistu je okolí Rudého náměstí v podstatě to nejhlavnější a mnohdy i jediné, co v Moskvě může vidět. Pro zdejší obyvatele tu však nic důležitého pro každodenní život není. Návštěvníky Moskvy toto místo přitahuje svým významem – kromě vojenských přehlídek, které se tu konají stále, se na náměstí vyhlašovala nejdůležitější rozhodnutí cara a pro výstrahu ostatním se tu také popravovalo.

socha maršála Georgije Žukova před budovou muzea

My spolu nahlédneme do zmíněných dvou chrámů. A pokud by vás po cestě přepadla chuť na něco dobrého nebo byste zatoužili přivézt si domů jako suvenýr nějaký luxusní parfém, není problém. Vše najdete v GUMu.

Chrám Vasila Blaženého je ikona nejen Rudého náměstí, ale i celého Ruska. K jeho vzniku se váže několik legend. Dal ho postavit car Ivan Hrozný roku 1555. Architekta prý dal car oslepit, aby už nikdy žádnou podobnou stavbu nemohl postavit. Chrám má devět kupolí a každá je jiná. Jeho symbolika je však jasně promyšlena.

každá z věží chrámu je úplně jiná

Dnes chrám slouží spíše jako muzeum. Dovnitř můžete nahlédnout po zaplacení vstupného 500 rublů, což je asi 205 Kč (děti do 16 let mají vstup zdarma). Přes léto bývá chrám každou středu uzavřen. Uvnitř je devět kaplí a celý interiér je bohatě zdobený.

Víte, kdo to byl Vasil Blažený, jehož jméno chrám nese? Údajně velký podivín, tulák, který se nebál carovi Ivanovi Hroznému říkat pravdu. A car ho kupodivu ctil (ač byl pověstný svou krutostí). Po Vasilově smrti nad jeho hrobem postavili kapli v již stojícím chrámu, a protože se v ní jako jediné konaly bohoslužby po celý rok, celému chrámu se začalo říkat chrám Vasila Blaženého.

interiér chrámu Vasila Blaženého je bohatě zdobený   uvnitř chrámu Vasila Blaženého najdete i jeho maketu

v chrámu Vasila Blaženého nejsou stropy

Druhý chrám, Matky Boží Kazaňské, najdete mezi GUMem a historickým muzeem. Nejprve na jeho místě stál dřevěný chrám, který ale roku 1635 vyhořel a byl nahrazen kamenným chrámem. Během své existence procházel mnoha rekonstrukcemi a v roce 1936 byl zbourán. Překážel totiž při prvomájových oslavách. Až na počátku 90. let byla vybudována přesná kopie chrámu.

chrám Ikony Matky Boží Kazaňské   obchodní dům GUM zabírá velkou část náměstí

Když se vydáte na Rudé náměstí, vydáte se do dob dávno minulých a ovane vás dech ruské historie. Přestože v ruštině se náměstí jmenuje Krasnaja ploščaď a je překládáno jako Rudé náměstí, ve staroruštině slovo krasnaja opravdu znamená krásný. A toto přízvisko si náměstí opravdu zaslouží.

GPS: 55°45'15.7"N 37°37'12.6"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko: Virtuální prohlídky moskevského metra
Publikováno: 17.4.2020
Pro všechny milovníky podzemních rychloželeznic máme zajímavou pozvánku k virtuální prohlídce moskevského metra. Jedná se o jeden z nejkrásnějších systémů metra na světě, a to hlavně díky nádherné architektuře.

Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh
Publikováno: 27.8.2018
Toto ruské přísloví přesně vystihuje, co Kreml pro Rusy znamená. Snad žádná jiná stavba v Moskvě nemá takový historický význam jako právě Kreml. Nyní sídlo ruského prezidenta bylo od 12. století místem, kde vládla velkoknížata a po nich ruští carové.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Moskva: nesmrtelná matka východu
Publikováno: 17.5.2008
Ten, kdo již metropoli na stejnojmenné řece Moskvě navštívil, mi jistě potvrdí, že nejlidnatější metropole Ruska na první pohled připomíná improvizovanou stavebnici v rukou megalomana, který bez většího smyslu pro pořádek, zato s nadmírou schopnosti improvizovat, vystavěl domov více jak deseti milionům lidí a nejen jim.

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města
Publikováno: 23.7.2018
Naše procházka po Petrohradu se v tomto díle zaměří na významné chrámy sv. Izáka a Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi) a zastavíme se také u symbolu Říjnové revoluce – křižníku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností
Publikováno: 30.7.2018
Jedno z nejslavnějších muzeí světa – Ermitáž – leží na břehu řeky Něvy v Petrohradu. Jedná se o komplex šesti budov a po pařížském Louvru je tu druhé největší muzeum na světě. Nejznámější budovou muzea je Zimní palác, místo, kde bydlela carská rodina. Sbírky založila v roce 1764 carevna Kateřina II. Veliká (manželka Petra III.), ale veřejnost je může obdivovat až od roku 1922 (v roce 1852 byla zpřístupněna malá část v tzv. Nové Ermitáži).


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C