www.infoglobe.cz » Salvador – Joya de Cerén a San Salvador

Salvador – Joya de Cerén a San Salvador

Publikováno: 17.2.2020
Už v Guatemale jsme se rozhodovali, zda se vydat do Salvadoru nebo Hondurasu. Ani jedna země nepatří k těm bezpečným, tak jsme se nakonec rozhodli pro El Salvador. Pravda je, že většina vražd a přepadení se odehrává mezi místními gangy a nějaká základní bezpečnostní pravidla pro turisty je třeba dodržovat všude. Takže se nebojíme a vyrážíme!

Z guatemalského města Jutiapa jsme se dostali autobusem na hranice, odsud pak přes město Santa Ana do města El Congo, kde jsme přespali v hotelu. Ráno nás pak majitel vzal autem až k archeologické památce Joya de Cerén.

San Salvador

Archeologické naleziště Joya de Cerén bylo v roce 1993 vyhlášeno světovým kulturním dědictvím UNESCO. Je jediným archeologickým nalezištěm v Salvadoru, které dokazuje život tehdejších obyvatel. Tomuto malému osídlení Mayů se říká také Pompeje Ameriky, protože bylo v roce 595 n. l. pohřbeno sopečným popelem, když vybuchla sopka Laguna Caldera. Prchající obyvatelé po sobě zanechali množství každodenních předmětů, které napovídají o způsobu tehdejšího života (skladování potravin, stavby atd.).  

Joya de Cerén    Joya de Cerén

Po návštěvě naleziště se vydáváme do hlavního města San Salvador. Vůbec jsme neměli v plánu zde nocovat, chtěli jsme spíše do menší vesnice, a tak jsme se vydali do Panchimalca. Tam jsme bohužel zjistili, že ve městě není žádný hotel, takže jsme se vrátili do San Salvadoru. Jediné, co jsme zahlédli, byl vůz plný ozbrojených policistů samopaly, ale na to jsme si zvykli už v Mexiku. Lidé jsou ale většinou milí a rádi poradí, moc turistů zde asi nepotkávají.

San Salvador

Než se setmí, vyrážíme do centra města. To tvoří náměstí Plaza Cívica Capitán General Gerardo Barrios, kde se nachází Catedral Metropolitana. Tato katedrála je nejvýznamnější památkou města a místem odpočinku arcibiskupa Óscara Romera. Ten byl zavražděn při mši v roce 1980, na počátku občanské války v Salvadoru, protože kritizoval vládu za porušování lidských práv. Jeho hrobka, zdobená sochou italského umělce Paola Borghi, se nachází v kryptě pod katedrálou. Kostel Iglesia El Rosario u Plaza Libertad už byl bohužel zavřený. Byl dokončen v roce 1971 a zvenku sice vypadá jen jako divná betonová stavba, uvnitř však hraje všemi barvami a rozhodně stojí za návštěvu. Po setmění není dobré se tu pohybovat, takže spěcháme do hotelu. Ráno nás čeká cesta autobusem do města Alegría.

Catedral Metropolitana   náměstí

GPS: San Salvador 13°42'07.3"N 89°13'26.8"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikováno: 16.9.2019
Z Belize máme namířeno do města Flores. Jen co překročíme hranice, začnou nás nahánět do drahých turistických autobusů. Nenecháme se zmást, přejdeme místní most a tam se poptáme po „neturistických autobusech“. Samozřejmě že do Flores míří i obyčejné autobusy, které jsou mnohem levnější.

Salvador, Alegría – cesta k laguně
Publikováno: 24.2.2020
Ze San Salvadoru vyjíždíme kolem deváté ráno autobusem do města Usulután a máme namířeno do města Alegría. Toto malé město s 15 tisíci obyvateli se nachází v nadmořské výšce přes 1240 metrů a je obklopeno kávovými plantážemi, které tvoří hlavní zdroj příjmů. Do roku 1891 neslo město název Tecapa, což v nahuatštině znamenalo „laguna“ nebo „kamenitá řeka“. Pak bylo město přejmenováno po bývalém katolickém biskupovi, který pracoval na rozvoji obce.

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.

Guatemala, Antigua – mezi koloniálními budovami
Publikováno: 7.10.2019
Město Antigua patří k nejnavštěvovanějším místům Guatemaly. Od roku 1979 je uvedeno na seznamu světového dědictví UNESCO a není se čemu divit. Antigua je se svými opravenými koloniálními budovami fascinujícím místem.

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – města s krkolomným názvem
Publikováno: 23.9.2019
Město Huehuetenango se nachází v departamentu Huehuetenango, který patří v celé Guatemale mezi nejrozmanitější jak svoji přírodou, tak kulturně. Zároveň ani není příliš známý a navštěvovaný, takže ani není přeplněný turisty. Samotné město je proto takovým obyčejným městem bez mnoha památek, zato si zachovává svoji autentičnost. Je spíše jen městem pro krátkou zastávku a přespání.

Guatemala: San Pedro la Laguna a jezero Atitlán
Publikováno: 30.9.2019
Z města Quetzaltenango se vydáváme autobusem k jezeru Atitlán. To se nachází v departamentu Sololá a v širokém okolí patří rozhodně k nejznámějším přírodním atrakcím.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C