www.infoglobe.cz » Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy

Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Senegal

Možná, že někoho z vás v souvislosti se Senegalem napadnou jména Loprais a Dakar. Slavná rallye jistě nedílně patří do obecného povědomí o Senegalu, pro nás je však dnes okrajová.

To, že je Senegal na africké poměry malý neznamená, že by jej bylo možné srovnávat s malými evropskými zeměmi jako Lotyšsko nebo Estonsko. Země pokrývá 196 tisíc kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 14 milionů lidí.

Hlavním městem Senegalu a také tahounem jeho ekonomiky je již zmíněný Dakar, kde žije přes dva miliony obyvatel. Přestože úředním jazykem Senegalu je francouzština, protože země kdysi bývala francouzskou kolonií, kromě úzké skupiny vzdělaných lidí není příliš rozšířená. Senegalci povětšinou mluví jazykem wolof nebo místními jazyky.

Senegal - Velká mešita

Když už jsme zmínili Dakar, na chvíli se v něm ještě zdržíme. K hlavním turistickým atrakcím ve městě nepochybně patří Velká mešita. Byla otevřená roku 1964 marockým králem Hassanem II. a senegalským prezidentem Léopoldem Senghorem. K mešitě, považované za nejdůležitější náboženskou stavbu v zemi, patří také mohutný minaret, který dosahuje výšky 67 metrů.

Nesmíme také zapomenout na senegalského zástupce na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o malý ostrůvek Gorée vzdálený přibližně dva kilometry od dakarského přístavu. S tímto ostrovem jsou úzce spojeny také dějiny obchodu s otroky.

Senegal

Nachází se zde totiž Dům otroků. I když Gorée nebyl příliš důležitým místem pro otrokářství (ročně bylo odtud deportováno „pouze“ několik stovek otroků), zmíněný dům rozhodně stojí za návštěvu. Je totiž jedním z nejstarších domů na ostrově a dnes slouží jako turistická destinace, která má upozornit na krutosti spojované s transatlantickým obchodem s otroky.

Většina domů, včetně Domu otroků, byla postavena v druhé polovině 18. století a první polovině 19. století. Mezi další se řadí například škola Williama Pontyho, Muzeum námořnictví nebo pevnost d'Estrées, v níž dnes sídlí Muzeum senegalské historie. Ostatní historické budovy, kde původně bydleli lidé, byly přizpůsobeny potřebám turistického průmyslu a změněny na restaurace a hotely. Na ostrov se dostanete lodí, která odplouvá každých 30 minut.

Senegal - Monument africké renesance

Další atrakcí, která by neměla uniknout žádnému návštěvníku Senegalu, je Monument africké renesance. Bronzová socha navržená senegalským architektem Pierrem Goudiabym je vůbec nevětší sochou v Africe. Monumentálnost 49metrové sochy, která poněkud nešťastně připomíná styl socialistického realismu, je umocněna tím, že stojí na vrcholu stometrového kopce.

Příští týden budeme pokračovat v pouti po Africe.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Sbreitinger, Jeff Attaway, Ixtla, Erica Kowal, Delphine Bruyere

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 1. 2020
svátek:Ingrid
dnes:
pondělí 27.1.
1 °C
zítra:
úterý 28.1.
3 °C