www.infoglobe.cz » Severní Korea: Postorwellovský stát I.

Severní Korea: Postorwellovský stát I.

Publikováno: 18.1.2013
Ve východní Asii se nachází jeden z komusnitických režimů s kultem osobnosti, který zdaleka předčil to, zažíval Sovětský svaz za období Josifa Stalina.

Severní KoreaPchjongjang je hlavním městem Korejské lidově demokratické republiky a jako každý stát, který má v názvu přídavné jméno demokratický, ani Severní Korea demokratická není. Tento stát je jedním z posledních přežívajících komunistických režimů, který byl uměle vytvořen v roce 1948 po tom, co Spojené státy a Sovětský svaz rozdělily Korejský poloostrov podél 38. rovnoběžky. Na začátku 50. let (1950-1953) proběhla korejská válka, první velký konflikt studené války, jenž byl zahájen vojenskou invazí Severní Koreje, která chtěla pohltit jižní část poloostrova. Neúspěšně.

 

Severní KoreaPřesto, že poslední boje utichly před více než půl stoletím, země válkou žije dodnes jako by se stala včera. Oficiální historie klade vinu za konflikt přirozeně Spojeným státům, svému úhlavnímu nepříteli. Mírná pochybnost stačí Severokorejci k tomu, aby se dostal do vážných problémů. Ač to zní až absurdně, systém, který vláda vybudovala, vytváří představu konstantní paranoie. Obyvatelé jsou totiž organizováni do tzv. inminbanů. Jsou to skupiny o přibližně dvaceti rodinách, jejichž úkolem je zaznamenávat si o sobě informace. Voleným vůdcem těchto mikrokomunit bývá většinou žena ve středním věku, jejíž funkcí je nahlašování čehokoliv podezřelého vyšším orgánům.


V tomto režimu, jehož pilíře tvoří armáda, silná propaganda a dynastie Kimů, žije přibližně 22 milionů obyvatel. Vláda často zkresluje různé statistické údaje, proto je nutné na ně hledět s rezervou. Zemi devastuje hladomor a humanitární pomoc, která se sem dostane je zcela nepochybně rozkradena důstojníky a vysoce postavenými komunisty dříve, než se dostane ke svým adresátům. Přitom ještě do začátku 90. let nebyla realita až tak temná. KLDR držel při životě Sovětský svaz. S jeho pádem počal rychlý úpadek země, jejíž hospodářství bylo z velké části založeno na exportu surovin – zavíraly se závody, doly, vypadávala elektřina a začalo docházet k velkému nedostatku potravin.

Severní Korea v noci

Pchjongjang leží na řece Taedong v jižní části země a podle oficiálních statistik hlavní město obývá 3,2 milionu obyvatel. Pokud se podíváte na noční mapu Korejského poloostrova, podle jediné svítící tečky uvnitř hranic KLDR snadno poznáte, kde město leží.

Severní Korea

Pchjongjang je centrem státu. Nacházejí se zde všechny nejdůležitější administrativní budovy a nejlepší školy v zemi, což znamená, že ambice drtivé většiny Severokorejců se upínají právě k hlavnímu městu. Je těžké se sem dostat a některé skupiny obyvatel to mají vyloženě zakázáno. Severní Korea totiž převzala konfuciánský kastovní systém. Nejvýše, pochopitelně za zesnulým Kim Ir Senem a jeho rodinou, stojí „jádro“, pod ní je „váhající třída“ a nejníže je tzv. nepřátelská třída. Do ní patří například ženské společnice podobné japonským gejšám, věštci nebo šamani. Vertikální sociální mobilita je téměř nemožná, protože veškeré hříchy rodičů vůči režimu se dědí.


Putin s Kim Čong IlemKrom toho, že nižší třídy byly bedlivě sledovány svými sousedy, nemohly bydlet ani v oblastech na jihu, kde je teplejší klima a půda vhodnější pro zemědělství. Pchjongjang je tak „výkladní skříní“ se známými pohledy na široké bulváry, po kterých jede osamělé auto nebo na odlidštěné monumenty oslavující Kimovu dynastii. V dalším díle se podíváme na to, co KLDR považuje za své architektonické chlouby.


Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - NASA, Mimura, Kok Leng Yeo, Presidential Press and Information Office, TúrelioDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Korea: Soul - duše Korejské republiky I.
Publikováno: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všechny cesty vedou do Říma. Tuto větu zná asi každý Evropan. V Jižní Koreji mají svůj vlastní Řím. A tím je Soul. V angličtině toto slovo znamená duše. Tímto krátkým slovem by se toto město dalo také charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu a dá to plným douškem pocítit každému návštěvníkovi.

Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše
Publikováno: 6.2.2015
Kjongdžu, starověkým obyvatelům Asie známé jako Geumseong, bylo kdysi hlavním městem dávné říše Silla, která ovládala dvě třetiny Korejského poloostrova. Dnes je to však moderní, uvolněné město s čtvrt milionem obyvatel, které je vedle Soulu a Jeju-do třetí nejoblíbenější jihokorejskou destinací.

Korea: Soul – duše Korejské republiky II.
Publikováno: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtině znamená duše a toto město se jím dá charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu, co dá plným douškem pocítit každému návštěvníkovi. V minulé části jsme se věnovali zejména historickým památkám, dnes se podíváme do modernějších čtvrtí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
16 °C
zítra:
neděle 16.5.
14 °C