www.infoglobe.cz » Severní Korea: Postorwellovský stát II.

Severní Korea: Postorwellovský stát II.

Publikováno: 25.1.2013
Jak bylo slíbeno v předchozím díle, dnešní článek se bude zabývat některými z Pchjongjangských monumentů.

PchjongjangSeverní Koreu ročně navštíví něco kolem tisíce turistů ze Západu, které v zemi doprovází a sleduje státní Korejská mezinárodní cestovatelská společnost. Návštěvníci, kteří potřebují pro návštěvu země víza, se bez doprovodu nesmí vydat mimo vytyčené trasy.

Pchjongjang se stal hlavním městem téměř dvě desetiletí po založení Severní Koreji, protože do té doby severokorejská ústava považovala za hlavní město Soul. Po skončení korejské války prošel celý Pchjongjang rozsáhlými úpravami, které mu daly dnešní podobu. Typickým rysem města je monumentálnost – široké bulváry a velkolepé budovy.

Mezi největší budovy patří známý hotel Rjugjong, jenž je jednou ze staveb, které Mauzoleumpersonifikují absurdnost severokorejského režimu. Budova ve tvaru jakési moderní pyramidy je vysoká 330 metrů a s její stavbou se začalo v roce 1987, dostavěna měla být už roku 1989, nicméně do dnešního dne nebyla dokončena. Plánovaný rok dostavby je rok 2013, ale je pravděpodobné, že se posune na ten následující, protože projekt je finančně ažRjugjong , 2004 příliš náročný. Částečně má být otevřen už letos a spravovat ho bude německý provozovatel luxusních hotelů. Hotel má 105 pater a krom pokojů pro hosty bude obsahovat také restaurace a pravděpodobně i kanceláře.

Dalším pomníkem režimu je Kim Ir-senovo mauzoleum, o němž se referuje také jako o Paláci slunce. Palác byl postaven v roce 1976 a původně sloužil jako oficiální rezidence Kimů. Po smrti Velkého Vůdce Kim Ir-sena v roce 1996 byl palác přestavěn v mauzoleum, dokonce byl změněn kalendář, který opustil tradiční počítání letopočtu od narození Krista a jako Rjungjong,2012počátek moderní éry byl určen roku 1912. Rok Kim Ir-senova narození. Z Kim Ir-sena se stal věčný prezident, který ve formě ducha řídí svou zemi ze skleněného sarkofágu ve svém klimatizovaném mauzoleu. Takže ten nejryzejší komunistický režim přece jen věří na posmrtný život? Každopádně nedávno zesnulý Kim Čong-il se k němu připojí. Kim Čong-ilův pohřeb se nesl v duchu „velikosti“ dělnické strany. Procesí bylo dlouhé 40 kilometrů, trvalo tři hodiny a začínalo a končilo u mauzolea. Paláci předchází obrovské náměstí, které je dlouhé přibližně půl kilometru.

Pchjongjangský Vítězný oblouk dává od prvního pohledu znát, že je inspirován svým pařížským protějškem. Není divu, že účelem pro jeho postavení v roce 1982 byla glorifikace Kim Ir-sena, respektive (domnělé) úlohy, které se zhostil v severokorejské armádě. Parametry stavby jsou tVítězný obloukaktéž symbolické. 25 500 kvalitních žulových cihel reprezentuje každý den života Kim Ir-sena až do dne jeho 70. narozenin, na jejichž počest byl oblouk postaven. Vítězný oblouk je o něco málo větší než ten v Paříži a zároveň je se svými 60 metry vůbec nejvyšším vítězným obloukem na světě. Šířka stavby je 50 metrů. Oblouk zdobí verše hymny „Píseň generála Kim Ir-sena“ a letopočet 1925, který je údajně rokem, kdy Velký Vůdce započal proces osvobození země.

V příštím díle budou představeny další pchjongjangské monumenty.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - NASA, Mark Scott Johnson , Joseph Ferris III, Timur, Gilad.rom
Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše
Publikováno: 6.2.2015
Kjongdžu, starověkým obyvatelům Asie známé jako Geumseong, bylo kdysi hlavním městem dávné říše Silla, která ovládala dvě třetiny Korejského poloostrova. Dnes je to však moderní, uvolněné město s čtvrt milionem obyvatel, které je vedle Soulu a Jeju-do třetí nejoblíbenější jihokorejskou destinací.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C