www.infoglobe.cz » Severní Korea: Postorwellovský stát III.

Severní Korea: Postorwellovský stát III.

Publikováno: 15.2.2013
V dalším díle o Severní Koreji se vracíme do Pchjongjangu, kde se podíváme také do jeho podzemí.

Severní Korea, země, kde se snad začíná alespoň trochu uvolňovat tuhý komunistický režim.To však zatím nemění nic na tom, že velké množství lidí je zde stále sužováno hladomorem. Jak taková situace může vypadat, Evropané znají důvěrně z vlastní nepříliš časově vzdálené zkušenosti. Je to například popsáno v nedávné publikaci od Timotyho Snydera, profesora historie na Yale University: Bezpočet rodičů snědlo své děti a později stejně zemřeli vyhladověním. Jedna matka pro sebe uvařila svého syna a dceru. Jedna šestiletá holčička, kterou zachránili ostatní její příbuzní, viděla svého otce naposled, když brousil nůž, aby ji zavraždil... Jiná rodina zabila sVěž Čučchevojí snachu, hodila její hlavu prasatům a zbytek jejího těla si opekla. (Timothy Snyder. Bloodlands. Europe Between Hitler and Stalin).

Nicméně zpět k severokorejským architektonickým dílům, jimž se tato série článků věnuje. Jak bylo naznačeno v předchozích dílech, hlavní město, Pchjongjang, je plný symbolů reprezentující v zásadě dynastii Kimů. Co dalšího má nejen Severokorejce, ale také turisty přesvědčit o velkoleposti komunistické Koreje.

Věž Čučche

Věž z 25 550 bloků žuly je vysoká 170 metrů a podobně jako u Vítězného oblouku je počet stavebních kamenů striktně symbolický a provázaný s vládcem Kim Ir-senem. Číslo totiž označuje počet dní, které Velký Vůdce prožil do svých 70. narozenin, na jejichž počest byl monument postaven. Věž je navíc korunovaná 25 metrovým kovovým podsvíceným plamenem. Před stavbou stojí neméně impozantní, 30 metrů vysoké sousoší reprezentující dělnictvo, rolnictvo a inteligenci.

Stadion Prvního Máje (Rungnado May Day Stadium)

Stadion podivného tvaru, který evokuje pudink z obrázků na sáčcích Dr. Oetkera, ovšem mírně splasklý, byl dostavěn 1. května 1989. Dodnes je jedním z vůbec největších stadionů na světě, protože pojme až 150 tisíc lidí. Kromě sportovních utkání se zde samozřejmě konají různé události oslavující Kim Ir-sena, Kim Čong-ila a dnes také Kim Čong-una. Konal se zde například Arirang, v němž poprvé účinkovalo více než sto tisíc lidí.

Stadion Prvního Máje

Metro a mysteriózní podzemní stavby

Mimo budovy, oblouky a věže je v Pchjongjangu poměrně zajímavé také místní metro, které je v provozu od roku 1969 a je údajně nejhlubším metrem světa. Dvě tratě metra (s názvy stanic jako Vítězství, Sjednocení, Pochodeň atd.) vedou ve 110 metrech pod zemským povrchem a jeho původní účel měl spočívat v propojení tajných vojenských zařízení. Celková délka tras je 22,5 kilometrů, nicméně údaje se různí. Každopádně je poměrně pravděpodobné, že vedle veřejně přístupného metra existuje ještě paralelní podzemní dráha určená pro politické a vojenské špičky, která má být dokonce ještě delší než její civilní protějšek.

Pchjongjang

Kromě tajemství zahalující neveřejnou dopravu pchjongjangského podzemí se hovoří také o jakémsi „mamutím podzemním náměstí“ a podzemní silnici. První řečená stavba má údajně sloužit jako bunkr pro nejvyšší velení ozbrojených složek. Plocha „náměstí“ má údajně odpovídat náměstí Kim Ir-sena, na něž se vejde přibližně 100 tisíc lidí.

Podzemní silnice pak má spojovat Kim Ir-senův palác s palácem na hoře Kumsu a mezinárodním letištěm Sunan. Silnice měla sloužit jako evakuační cesta Kim Ir-sena, pokud by byl nucen opustit zemi v letadle.

Pchjongjang

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kallgan, Kristoferb (talk), Nicor, David Stanley, Nikinoz1917Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C