www.infoglobe.cz » Skotsko – krásy ostrova Skye

Skotsko – krásy ostrova Skye

Publikováno: 13.1.2018
Brzy ráno se vydáváme na průzkum nádherného skotského ostrova Skye. Dnes nám poprvé předpověď počasí hlásí celodenní déšť, což nás zrovna na tomto krásném místě mrzí, ale jelikož jsou zde přeháňky opravdu velmi časté, je těžké výlet vhodně naplánovat.

Naší první dnešní zastávkou bude Fairy Pools. Vydáváme se kamenitou cestičkou podél řeky Brittle směrem k našemu cíli. Cestou míjíme plno oveček poskakujících po kamenech okolo řeky a obdivujeme krásu okolní hornaté přírody, která je celá součástí soutěsky Glen Brittle. Právě z těchto hor do řeky stéká plno potůčků, které ji zásobují vodou. Po chvíli se již dostáváme k samotným Fairy Pools. Ve volném překladu se jedná o tzv. Vílí jezírka či tůně, která jsou známá svou azurovou barvou a ústí do nich plno menších i větších vodopádů. Místo je opravdu tak nádherné a voda opravdu tak čistá a hýřící odstíny modré bravy, jak popisují ve všech průvodcích. Nedaleko odsud se nachází nejvyšší hora ostrova Skye – Cuillin. Stejnou cestou se pak dostáváme i zpět na parkoviště. Procházka sama o sobě trvá maximálně hodinku, je nenáročná a pořád je co obdivovat.

cesta na Fairy Pools   cesta na Fairy Pools

Fairy Pools   Fairy Pools

Naší další atrakcí je Old Man of Storr, což je asi nejnavštěvovanější místo ostrova Skye. Za normálního počasí to tu prý praská ve švech, avšak dnes se rozhodně davy neprodíráme. Stezka ze začátku pomalu stoupá a za normálního počasí hned kousek od parkoviště lze vidět na 49 m vysoký vrchol horniny Old Man of Storr, kteý se nachází pod stejnojmennou horou Storr. My však bohužel v mlžném oparu rozeznáváme pouze jakési stíny v dálce. Pokračujeme proto ve stoupání a poslední fáze stezky je již opravdu velmi strmá. Překonáváme kameny, bahno a všudypřítomné proudy vody, ale nakonec se dostáváme až přímo pod vrchol, kde již konečně také spatříme špičatou horninu v celé své kráse. Za slunečného počasí musí být toto místo nádherné, my se však utěšujeme, že máme alespoň ty pravé skotské podmínky. Dolů se již jde o poznání lépe. Zároveň není třeba se vracet úplně stejnou cestou, lze se napojit na druhý směr a udělat si tak menší okruh.

cestou na Old Man of Storr   začátek stezky na Old Man of StorrOld Man of Storr   Old Man of Storr 

Opět nasedáme do auta a pokračujeme ještě kousek severněji, tentokrát jedeme obdivovat Mealt Waterfall. Jedná se o vodopád, který padá z výšky 91 m z čedičových útesů pojmenovaných Kilt Rock. Své jméno toto místo získalo díky tvaru útesů, které připomínají záhyby tradičního skotského oděvu – kiltu. Vodopád odvádí vodu z nedalekého jezera Mealt Loch.

Stejnou silnicí se pak vracíme zpět do Kyleakinu, ale přibližně v půlce si uděláme poslední dnešní a bohužel stále velmi deštivou zastávku v největším městě ostrova Skye – Portree. V tomto přístavním městečku nalezneme nejrůznější obchody na doplnění zásob, ale i pěkný krámek se suvenýry. Nás sem však nejvíce přilákal krásný výhled na barevné domečky na pobřeží moře, které doslova září v jinak šedém a ponurém deštivém dni.

Portree   Portree

Ostrov Skye byl i přes nepřízeň počasí nejkrásnějším místem celého pobytu ve Skotsku. Pokud se do Skotska plánujete vydat, ostrov Skye rozhodně doporučujeme navštívit.

GPS: 57°24'44.8"N 6°11'46.3"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko – The Hermitage, Perth a St Andrews
Publikováno: 3.2.2018
Opouštíme prázdninové letovisko Aviemore a vydáváme se směrem na jih. Naším cílem je městečko Perth, kde hodláme strávit poslední skotskou noc. Čeká nás více než dvouhodinová cesta autem.

Skotsko – národní park Cairngorms II
Publikováno: 27.1.2018
Po procházce okolo jezera Loch an Eilein se vracíme zpět na rychlý oběd do vesničky Aviemore a pak zase vyrážíme do zasněžené skotské přírody. Tentokrát nás čeká přibližně pětikilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí vesničky Carrbridge, která se nachází 20 minut jízdy autem od Aviemore.

Skotsko – národní park Cairngorms I
Publikováno: 20.1.2018
Z překrásného ostrova Skye se vydáváme zpět na pevninu. Směrem na východ jedeme přes 100 mil do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme trávit následující dvě noci.

Skotsko – Eilean Donan Castle a příjezd na ostrov Skye
Publikováno: 6.1.2018
Ráno se vydáváme na cestu nádhernou skotskou vysočinou (Highlands) směrem na severozápad. Cestou opět míjíme zasněžené vrcholky hor zahalené v ranní mlze, což nám nikdy nedá (stejně jako několika dalším turistům) a občas zastavíme, abychom si udělali pěknou fotku. Míříme tentokrát na místo, kam se z celého pobytu těšíme úplně nejvíce – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzavírka silnice, která naprosto poplete naší GPS navigaci, trochu nás vyděsí i rychle ubývající benzín při neustálém nabývání kilometrů při objížďkách a nedostatek čerpacích stanic. Nicméně nakonec vše dobře dopadá a my pokračujeme dále v cestě.

Skotsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikováno: 23.12.2017
Na cestování po Skotsku jsme si vybrali poněkud netradiční podzimní termín. Dlouho jsme zvažovali, zda vyrazit i přes sníženou dobu denního světla, zimu a časté dešťové přeháňky, ale nakonec nás krásy Skotska a akční ceny letenek přece jen zlákaly. Pravidelnou linkou se létá mezi Prahou a Edinburghem, město Glasgow se pak nachází přibližně hodinu jízdy autem od Edinburghu. Nicméně jsme se však dopoledne rozhodli nejdříve zajet o kousek dál (stále však směrem na západ) a udělat si procházku v regionálním parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikováno: 30.12.2017
Dnes vyrážíme do centrálního Skotska, přesněji do národního parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je největším skotským jezerem s rozlohou 71 kilometrů čtverečních a maximální hloubkou 192 metrů. Na jezeře se rozkládá přes 30 malých ostrůvků a my se rozhodli navštívit jeden z nich.

Skotsko, Glasgow: město na řece Clyde I.
Publikováno: 19.9.2014
Referendum ve Skotsku je v posledních měsících častým tématem ve světových médiích. I kdyby Skotové z více než tři sta let dlouhé unie s Anglií nevystoupili, je téměř jisté, že Londýn by skotské vazby s Anglií opět o něco uvolnil. Je také otázkou, jak by si Skotsko jako samostatný stát vedlo a jaké by bylo jeho mezinárodní postavení.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí I.
Publikováno: 10.3.2014
Již v létě 2011 jsem se byl ve Skotsku na několik dní podívat. Tentokrát to ale bylo jiné. A možná i trochu šílené. Tou dobou jsem byl čerstvě plnoletý student, pouze s letenkou domů, zhruba třemi sty librami v kapse a noclehem na první noc.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí III.
Publikováno: 24.3.2014
Probouzí mne zima a kapky bušící na stěnu stanu. Možná by bylo lepší, kdyby v kempu nebyl teploměr – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezvedne. Alespoň vítr se naštěstí trochu umoudřil. Rychle balím mokrý stan a doufám, že mi ruce úplně neumrznou.


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2019
Originální mezinárodní folklorní festival Jánošíkovy dny se letos uskuteční od 31. července do 4. srpna v rodišti slovenského národního hrdiny Juraje Jánošíka – v Terchové.
23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.
22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 7. 2019
svátek:Kristýna
dnes:
středa 24.7.
33 °C
zítra:
čtvrtek 25.7.
33 °C