www.infoglobe.cz » Skotsko – národní park Cairngorms I

Skotsko – národní park Cairngorms I

Publikováno: 20.1.2018
Z překrásného ostrova Skye se vydáváme zpět na pevninu. Směrem na východ jedeme přes 100 mil do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme trávit následující dvě noci.

Národní park je pojmenován po pohoří Cairngorms, byl založen roku 2003 a nachází se zde pět nejvyšších skotských vrcholů, přičemž ten nejvyšší měří 1 309 metrů. V zimě si tu přijdou na své jak lyžaři, běžkaři, skálolezci, tak i ledolezci. V létě je pak tento národní park oblíbeným místem pro cyklisty i nadšence vodních sportů, jako je windsurfirg, kanoistika či plachtění. Pro turistiku je park vhodný celoročně.

stezka Craigellaichie National Nature Reserve trail

Ubytováváme se přímo v Aviemore. Radíme se, jak strávit celé dnešní odpoledne a následující dny, nabídek na výlety v okolí je opravdu spousta. Za mírného mrholení se vydáváme na dvouhodinový výlet na blízkou horu Cairn. Kousek za hostelem se napojujeme na stezku Craigellachie National Nature Reserve trail. Míjíme krásné jezero Loch Pulladdern a pomalu stoupáme listnatým lesem vzhůru k vrcholu. Mlžný opar vytváří v lese tajuplnou atmosféru. Mrholení se bohužel pomalu mění v silnější déšť a s přibývajícími metry nad mořem postupně přechází v mokrý sníh. Potkáváme pár promočených turistů, ale nenecháme se jimi ani prudším stoupáním odradit a brzy se již dostáváme do cíle. Listnatý les se mění v klečový porost a později se kromě kamenité zeminy všude nachází pouze vřes. Výhled sice tentokrát nemáme zrovna katalogový, ale i tak je toto opravdu povedená procházka krásnou skotskou přírodou. Dolů se dostáváme stejnou cestou, jako jsme přicházeli, poté si však ještě uděláme menší okruh kolem jezera.

stezka Craigellachie National Nature Reserve trail   jezero Loch an Eilein

stoupání na stezce Craigellachie National Nature Reserve trail  stezka kolem jezera Loch an Eilein  stezka Craigellachie National Nature Reserve trail

Následujícího dne ráno nás čeká opravdu příjemné překvapení. Přes noc se značně ochladilo a navíc nasněžilo, což úplně proměnilo vzhled okolní krajiny. Zároveň konečně zmizelo deštivé počasí, které nahradilo slunce a občasné mírné sněžení. V čerstvě napadaném sněhu se kolem hostelu prohánějí králíci, veverky i poletují ptáčci – personál jim tu totiž zařídil malé krmítko. My však neváháme a hned po snídani se vydáváme na výlet. Máme naplánovaný sedm kilometrů dlouhý okruh kolem jezera Loch an Eilein, které se nachází v borovicovém lese Rothiemurchus Forest. Tato trasa patří k nejoblíbenějším krátkým procházkám ve Skotsku a nachází se pouze pár kilometrů od našeho hostelu.

zimní krajina v okolí jezera Loch an Eilein

Přímo k jezeru se dá dojet pohodlně autem, nachází se zde i parkoviště, z kterého se vydáváme po směrovce na Loch an Eilein. Po pravé straně v bílé budově vidíme turistické informace. Pak pokračujeme dále po lesní cestě, která doslova obkresluje jezero. Po kratší době spatřujeme ruiny ostrovního hradu ležícího uprostřed jezera. Právě ten sem láká nejvíce návštěvníků.

jezero Loch an Eilein   trosky ostrovního hradu na jezeře Loch an Eilein

V zimní krajině vypadá celá scenerie opravdu překrásně. Je rozhodně dobré vzít si vhodné a především nepromokavé boty. Zároveň se ale nejedná o náročnou trasu, spíše o příjemnou procházku, na které pořídíte plno krásných fotografií. Doba trvání túry se udává na 2 hodiny, nicméně normálním tempem ji bez problému projdete za slabší hodinku a půl. To však vůbec nevadí, protože národní park Cairngorms nabízí nespočet dalších delších i kratších skvělých tras.

GPS: 57°08'52.7"N 3°49'33.6"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko: Divočinou k Rannoch Moor – VIDEO
Publikováno: 20.8.2019
V dlouhém údolí mezi Fort William a Pitlochry ve střední části Skotska leží rozlehlé vřesoviště a uprostřed něj jedna z nejopuštěnějších vlakových stanic. Obklopena jen jezery a vřesovišti, a přesto si v ní můžete dát čaj.

Skotsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO
Publikováno: 13.8.2019
Nedaleko slavného jezera Ness leží u ústí stejnojmenné řeky do moře i starobylé město Inverness. Dnes slouží jako přirozené centrum celých skotských „Highlands”, tedy Vysočiny. I samo město ale stojí za zastávku a trochu zkoumání.

Skotsko – země, kterou budete proklínat, ale navždy milovat – VIDEO
Publikováno: 6.8.2019
Když jsem v 18 poprvé vyrazil sám do světa, bylo to právě do Skotska. Na měsíc v něm, kdy jsem ho skoro celé projel stopem, vzpomínám dodnes. Celých 7 let jsem se chtěl vrátit a konečně nastal ten čas. Nasedl jsem v Praze na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrů dlouhou cestu na severozápad.

Skotsko – The Hermitage, Perth a St Andrews
Publikováno: 3.2.2018
Opouštíme prázdninové letovisko Aviemore a vydáváme se směrem na jih. Naším cílem je městečko Perth, kde hodláme strávit poslední skotskou noc. Čeká nás více než dvouhodinová cesta autem.

Skotsko – národní park Cairngorms II
Publikováno: 27.1.2018
Po procházce okolo jezera Loch an Eilein se vracíme zpět na rychlý oběd do vesničky Aviemore a pak zase vyrážíme do zasněžené skotské přírody. Tentokrát nás čeká přibližně pětikilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí vesničky Carrbridge, která se nachází 20 minut jízdy autem od Aviemore.

Skotsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikováno: 23.12.2017
Na cestování po Skotsku jsme si vybrali poněkud netradiční podzimní termín. Dlouho jsme zvažovali, zda vyrazit i přes sníženou dobu denního světla, zimu a časté dešťové přeháňky, ale nakonec nás krásy Skotska a akční ceny letenek přece jen zlákaly. Pravidelnou linkou se létá mezi Prahou a Edinburghem, město Glasgow se pak nachází přibližně hodinu jízdy autem od Edinburghu. Nicméně jsme se však dopoledne rozhodli nejdříve zajet o kousek dál (stále však směrem na západ) a udělat si procházku v regionálním parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Skotsko – krásy ostrova Skye
Publikováno: 13.1.2018
Brzy ráno se vydáváme na průzkum nádherného skotského ostrova Skye. Dnes nám poprvé předpověď počasí hlásí celodenní déšť, což nás zrovna na tomto krásném místě mrzí, ale jelikož jsou zde přeháňky opravdu velmi časté, je těžké výlet vhodně naplánovat.

Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikováno: 30.12.2017
Dnes vyrážíme do centrálního Skotska, přesněji do národního parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je největším skotským jezerem s rozlohou 71 kilometrů čtverečních a maximální hloubkou 192 metrů. Na jezeře se rozkládá přes 30 malých ostrůvků a my se rozhodli navštívit jeden z nich.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí I.
Publikováno: 10.3.2014
Již v létě 2011 jsem se byl ve Skotsku na několik dní podívat. Tentokrát to ale bylo jiné. A možná i trochu šílené. Tou dobou jsem byl čerstvě plnoletý student, pouze s letenkou domů, zhruba třemi sty librami v kapse a noclehem na první noc.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).

Skotsko, Glasgow: město na řece Clyde I.
Publikováno: 19.9.2014
Referendum ve Skotsku je v posledních měsících častým tématem ve světových médiích. I kdyby Skotové z více než tři sta let dlouhé unie s Anglií nevystoupili, je téměř jisté, že Londýn by skotské vazby s Anglií opět o něco uvolnil. Je také otázkou, jak by si Skotsko jako samostatný stát vedlo a jaké by bylo jeho mezinárodní postavení.

Skotsko, Glasgow: město na řece Clyde II.
Publikováno: 26.9.2014
Po stručném seznámení se s Glasgowem v minulém díle, se dnes vydáme dále do jeho ulic a prozkoumáme jeho nejslavnější památky a místa.


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 8. 2019
svátek:Bernard
dnes:
úterý 20.8.
19 °C
zítra:
středa 21.8.
22 °C