www.infoglobe.cz » Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu IV.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu IV.

Publikováno: 26.8.2013
Poslední úsek, který jsme chtěli během pobytu na ostrovech absolvovat, zahrnoval východ Mainlandu a přilehlé ostrovy na jižní straně, navzájem propojené takzvanými Churchillovými bariérami.

Což jsou navršené kamenné a betonové zátarasy přes moře. Původně sloužily jako ochrana zátoky Scapa Flow proti Němcům během druhé světové války. V dnešní době vede po jejich vršku příjemná asfaltová silnice a bariéry jsou proto využívané k běžné dopravě.

Churchillovy bariery

První ostrůvek, přes který jsme projížděli směrem na jih byl Lamb Holm s rozlohou pouhých 40 hektarů. Prakticky jediné, co jsme na něm našli, byla italská kaple z 20. století. Postavili ji tam váleční zajatci, kteří zároveň pracovali na stavbě Churchillových bariér. Průčelí kaple se nese v neorenesančním duchu, avšak pohled z boku prozradí, jak moc byl rozpočet na stavbu omezený. Dala by se nazvat plechovou půlválcovitou stavbou hangárovitého typu.

Italska kaple

Na dohled od kaple už byl druhý přejezd přes bariéry a jelikož mě při prvním setkání okouzlila průzračná voda zátoky v těsné blízkosti silnice, rozhodla jsem se, že si vše tentokrát nafotím. Stáhli jsme okénko u auta a já čekala s prstem na spoušti na ten správný moment. V záběru však byla namísto zátoky pouze vysoká betonová zeď a než mi stihlo dojít, za jakým účelem tu vlastně stojí, bylo pozdě. Přihnala se obrovská vlna a zmáčela každý čtvereční centimetr. Její silou se náš vůz ocitl na pár sekund v protisměru. Naštěstí jsme měli pohotového řidiče a nikomu se nic nestalo. V bezpečí za bariérou jsme šli zmáchaní obhlédnout škody a s úlevou zjistili, že kromě utrženého stěrače a mořskou vodou dochucené oříškové čokolády, bylo vše, jak mělo být, leč trochu vlhčí.

Orkneje

Za nedlouho náš jeep uháněl na nejjižnější část ostrova South Ronaldsay, odkud prý je možné za pěkného počasí dohlédnout až na skotskou pevninu. Zajímalo by mě, kolikrát ročně se takováto událost asi děje. My jsme tento cíp navštívili především kvůli další hrobce. Její název Tomb of Eagles – Hrobka Orlů se odvodil z rituálu, který zdejší kultura používala při pohřbívání. Zemřelého ponechali na skalním výběžku, dokud orli dostatečně neočistili jeho kosti od masa a teprve po té je uložili do hrobky. Navíc byly orlí ostatky nalezeny uvnitř spolu s lidskými. Další zajímavostí je, že kosti byly uloženy do čtyř komor a v každé z nich se nacházela jiná část lidského těla. Celý postup je zcela ojedinělý, není tedy divu, že farmář, který hrobku v sedmdesátých letech náhodně objevil na svých pastvinách, byl velice překvapený. Nález však podnítil jeho novou životní vášeň – archeologii. Díky jeho snahám dnes nedaleko hrobky stojí jedno z nejpropracovanějších návštěvnických center, kde jsme dostali jedinečnou možnost držet ve vlastních rukou poklady z hrobky staré asi 5.000 let!

South Ronaldsay

Nakonec nás jsme se vydali na východní poloostrov Deerness na Mainlandu. Hlavním lákadlem byla původní mořská jeskyně Gloup, jejíž strop se před tisíci lety propadl. Výsledkem se stala nepříliš široká, ale přes dvacet metrů dlouhá a hluboká propast, ve které se slaná voda převalovala tak mocně, že se zcela přeměnila na nadýchané pěnové mraky.

Stezka pokračovala podél pobřeží, takže jsme po celou cestu měli překrásné výhledy na rozbouřené moře, tříštící se o vysoké útesy. Za tuto podívanou jsme ale museli snášet prudké nárazy severského větru, před kterým nebylo kam se schovat. Horký čaj v termosce jsme doplňovali skotskou whisky, která se nám jako lék proti zimě velmi osvědčila :). Úspěšně jsme se dostali průrvou ve skalním masivu na úroveň moře. Pro zvuky burácejícího moře nebylo slyšet vlastního slova a tak jsme se v tichosti kochali nespoutanou přírodou.

DeernessGloupDeerness

Abychom se dostali k rozbořenému kostelu, o kterém jsme se dozvěděli, že býval poutním místem, museli jsme pokračovat po úzké, strmé cestičce při samém okraji útesu. Ruiny kostela nám v nehostinném prostředí poskytli alespoň na malou chvíli skromnou ochranu před silným větrem a také malé překvapení. Objevili jsme vyhloubený důlek v jednom kameni a v něm nejrůznější mince ze všech koutů světa. Z koroze na některých kusech se dalo vyvodit, že zde leží už pěkně dlouho. Pár jsme jich přidali do sbírky a zanedlouho jsme se již zakuklení v zimních bundách vraceli opět podél řetězového chodníku zpět k autu.

Orkneje

O pár hodin později na nás čekal trajekt. Naštěstí se moře docela zklidnilo a možná také pomohla skotská na zahřátí, každopádně zpáteční plavba byla poměrně příjemná. O to víc, že v momentě nalodění se poprvé roztrhali mraky a okolní krajinu zalil sluneční svit. Překrásný dárek na rozloučenou! 

Text/foto: Lucie Mařasová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásné hlavní město) I.
Publikováno: 3.8.2013
Při návštěvě Skotska rozhodně nelze minout jeho hlavní město – Edinburgh. Tato přímořská metropole si rozhodně zaslouží vícedenní pobyt. I tak ale předem počítejte s tím, že spoustu zajímavých míst nestihnete.

Skotsko: Cesta z ostrova Skye k podhůří nejvyšší hory ve Fort William – VIDEO
Publikováno: 1.10.2019
Návštěva Skotska se chýlila ke konci, čekalo mě ale ještě zhruba 2000 kilometrů domů. Jenže Skotsko je nádherné, tak nač pospíchat? Zastavil jsem tedy ještě na několika místech ostrova Skye a postupně dojel až pod nejvyšší horu země Ben Nevis.

Skotsko, Glasgow: město na řece Clyde I.
Publikováno: 19.9.2014
Referendum ve Skotsku je v posledních měsících častým tématem ve světových médiích. I kdyby Skotové z více než tři sta let dlouhé unie s Anglií nevystoupili, je téměř jisté, že Londýn by skotské vazby s Anglií opět o něco uvolnil. Je také otázkou, jak by si Skotsko jako samostatný stát vedlo a jaké by bylo jeho mezinárodní postavení.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí VII.
Publikováno: 21.4.2014
Dnes se dostáváme k poslednímu dílu článků o drsném a kouzelném Skotsku.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí VI.
Publikováno: 14.4.2014
Naštěstí se v jižní části Lewisu zvedají kopce, které pak plynule přechází v Harris. Ostrované navíc asi také potřebují dřevo, a tak si do této části vysázeli menší les. Nyní ležím ve vyhřátém spacáku, ve stanu přivázeném ke třem stromům, a poslouchám nepěkný zvuk kapek, které s vytrvalostí jim vlastní buší do plachty. Inu, asi mi nezbyde nic jiného než se zvednout, přijel jsem poznávat ostrovy, ne se celý den válet.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí V.
Publikováno: 7.4.2014
Dochází mi voda a baterie v mobilu, popojíždím proto do samotného Mallaigu – přístavního městečka, odkud odjíždí trajekty na Skye, Rum, Uist a další menší ostrovy. Hned vedle přístavu leží malá vlaková stanička s očividně dlouho nepoužívanou nákládací rampou a dvěma nástupišti.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí IV.
Publikováno: 31.3.2014
Opět se probouzím zimou. Tentokráte však již ne na Orknejích, ale zhruba v polovině cesty mezi Inverness a Perthem, kousek od silnice A9. Ostrovy na severu jsem opustil už před 19 hodinami. Venku fouká dosti silný vítr, naštěstí alespoň neprší.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí III.
Publikováno: 24.3.2014
Probouzí mne zima a kapky bušící na stěnu stanu. Možná by bylo lepší, kdyby v kempu nebyl teploměr – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezvedne. Alespoň vítr se naštěstí trochu umoudřil. Rychle balím mokrý stan a doufám, že mi ruce úplně neumrznou.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí I.
Publikováno: 10.3.2014
Již v létě 2011 jsem se byl ve Skotsku na několik dní podívat. Tentokrát to ale bylo jiné. A možná i trochu šílené. Tou dobou jsem byl čerstvě plnoletý student, pouze s letenkou domů, zhruba třemi sty librami v kapse a noclehem na první noc.

Skotsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásné hlavní město) II.
Publikováno: 10.8.2013
Co dále by Vám nemělo z Edinburghu ujít? Například Královská Jachta Britannia, která za více než 40 let putování urazila přes neuvěřitelný jeden milion námořních mil, což se rovná 40-ti cestám kolem světa. Vyřazena z provozu byla až v roce 1997 a je nyní přístupná pro veřejnost.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikováno: 12.8.2013
Nedaleko vesnice se nachází Yesnaby, jedny z nejobdivovanějších útesů, které jsme si nemohli nechat ujít. Při pohledu shora na tříštící se vlny se člověku tajil dech. Po prohlídce okolí jsme pokračovali směrem k tajuplným stojícím kamenům.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu III.
Publikováno: 19.8.2013
Podél pobřeží jsme pokračovali směrem na východ. Neustále nás udivovala krásná silnice bez záplat a děr. Po Mainlandu vedou sice asi jen tři hlavní silnice, zato ve výborném stavu oproti situaci v naší republice.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikováno: 5.8.2013
Orknejské ostrovy leží na mohutných útesech severně od skotského pobřeží. Čítají přes 70 ostrůvků, z nichž asi jen 20 je trvale obydlených.


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X