www.infoglobe.cz » Slovensko: Bardějov - město dýchající historií

Slovensko: Bardějov - město dýchající historií

Publikováno: 17.2.2011
V minulém roce se stal šarišský Bardějov vítězem soutěže o nejkrásnější slovenské město. Již v roce 1986 byl oceněn prestižní evropskou cenou nadace ICOMOS při UNESCU a v roce 2000 byl jako druhé slovenské město zařazen do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bardějov je okresním městem na východě Slovenska, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie.

Krátká historie

První písemná zmínka o Bardějově pochází z roku 1241 a zachovala se v Ipatijevském letopisu. O šest let později je vzpomínaný Bardějov v listině krále Bely IV., kde řeší spory mezi německými osadníky a cisterciáckým řádem na území terra Bardpha. Osada se rychle rozrůstala díky dobré strategické poloze, na křižovatce obchodních cest mezi Baltským a Černým mořem, a také díky četným výsadám, uděleným králem Karlem Robertem a Ludvíkem I. V roce 1376 druhý jmenovaný povýšil Bardějov na Svobodné královské město.

Historické centrum

V 15. století prožíval Bardějov největší hospodářský rozmach díky obchodu a řemeslům. 16. století se zase neslo ve znamení kultury a vzdělání. Další století přineslo městu hospodářský úpadek, neobešla ho morová  epidemie, nebo požár založený tökölyovskými vojáky, který ho téměř zničil.

Po druhé světové válce se rozšířil průmysl, školství. Velká pozornost se začala věnovat obnově zdejších historických památek.

PamátkyPohľad na námestie

Bardějov bývá často označovaný za nejgotičtější město na Slovensku. Jeho historické jádro bylo již v 50-tých letech vyhlášené za Městskou památkovou rezervaci. Největší rekonstrukce byla realizována v 70-tých letech minulého století. Městská památková rezervace je spolu s unikátním židovským suburbiem, ležícím severozápadně od centra města, zapsaná od 2. prosince 2000 mezi lokality Světového dědictví UNESCO.

Na hlavním Radničním náměstí se nachází jedinečná gotická Bazilika minor svatého Egídia.  V jejím interiéru se nachází soubor 11-ti pozdněgotických oltářů z 15. a 16. století, ze kterých jsou některé považovány za vrcholné evropské řezbářské práce. Bazilika je propojena společnou zdí s renesanční budovou městské humanitní školy.  Uprostřed náměstí je goticko-renesanční radnice s expozicí  Šarišského muzea. Jedinečný pohled na město z ptačí perspektivy skýtá ochoz novogotické kostelní věže.

Za zmínku určitě stojí františkánský klášter s kostelem, stojící v blízkosti městského opevnění, které je nejzachovalejším obranným systémem na Slovensku. Kromě hradeb se zachovala brána a deset bašt.

Bardějovské lázně

K Bardějovu neodmyslitelně patří světoznámé lázně Bardějov, vzdálené od města 6 km. Již vzpomínaná listina Bely IV. obsahuje zmínku o lázních. Jejich největším pokladem jsou vzácné Pohľad na námestiezdroje přírodních léčivých minerálních vod. Jsou slabě až středně mineralizované, hydrouhličitanové, chloridosodné, železnaté se zvýšeným obsahem kyseliny borité. Používají se zejména na pitné kůry, inhalace a minerální koupele.

V lázních se léčí pacienti trpící nemocemi trávícího ústrojí, poruchami látkové výměny, netuberkulózní nemocí dýchacích cest, nemocí  ledvin, ženskými nemocemi, nemocemi oběhového ústrojí  a nemocemi po ukončení onkologické léčby.

Fakta v číslech

Rozloha: 7 277, 14 ha
Nadmořská výška: 276 m n. m
Zeměpisná šířka: 49° 17´ 36´´ N
Zeměpisná délka: 21° 16´ 45´´ E

Počet obyvatel: 33 418

Text: Zuzana Megerssová

Foto: TIK Bardejov

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš
Publikováno: 20.1.2011
Východoslovenské městečko Sabinov se v minulosti proslavilo díky filmu Obchod na korze, natočenému podle novely spisovatele Ladislava Grosmana, jemuž v roce 1966 Americká filmová akademie, jako prvnímu československému filmu, udělila zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.

SR, Medzilaborce: Muzeum Andyho Warhola
Publikováno: 28.9.2012
„Každý si jednou užije svých patnáct minut slávy.“

Bardějov: Nadrozměrný mobilní nápis bude pohyblivou dominantou
Publikováno: 26.4.2022
Radniční náměstí v Bardejově bylo obohacené o novou atrakci v podobě nadrozměrného nápisu „BARDEJOV“, kterého výška je přes 2 metry a šířka téměř 10 metrů. Výhodou nápisu je, že se dá a také se bude přesouvat na různá atraktivní místa ve městě UNESCO - Bardějově a v okolí.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 10. 8. 2022
svátek:Vavřinec
dnes:
středa 10.8.
14 °C
zítra:
čtvrtek 11.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X