www.infoglobe.cz » Slovensko: Bardějov - město dýchající historií

Slovensko: Bardějov - město dýchající historií

Publikováno: 17.2.2011
V minulém roce se stal šarišský Bardějov vítězem soutěže o nejkrásnější slovenské město. Již v roce 1986 byl oceněn prestižní evropskou cenou nadace ICOMOS při UNESCU a v roce 2000 byl jako druhé slovenské město zařazen do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bardějov je okresním městem na východě Slovenska, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie.

Krátká historie

První písemná zmínka o Bardějově pochází z roku 1241 a zachovala se v Ipatijevském letopisu. O šest let později je vzpomínaný Bardějov v listině krále Bely IV., kde řeší spory mezi německými osadníky a cisterciáckým řádem na území terra Bardpha. Osada se rychle rozrůstala díky dobré strategické poloze, na křižovatce obchodních cest mezi Baltským a Černým mořem, a také díky četným výsadám, uděleným králem Karlem Robertem a Ludvíkem I. V roce 1376 druhý jmenovaný povýšil Bardějov na Svobodné královské město.

Historické centrum

V 15. století prožíval Bardějov největší hospodářský rozmach díky obchodu a řemeslům. 16. století se zase neslo ve znamení kultury a vzdělání. Další století přineslo městu hospodářský úpadek, neobešla ho morová  epidemie, nebo požár založený tökölyovskými vojáky, který ho téměř zničil.

Po druhé světové válce se rozšířil průmysl, školství. Velká pozornost se začala věnovat obnově zdejších historických památek.

PamátkyPohľad na námestie

Bardějov bývá často označovaný za nejgotičtější město na Slovensku. Jeho historické jádro bylo již v 50-tých letech vyhlášené za Městskou památkovou rezervaci. Největší rekonstrukce byla realizována v 70-tých letech minulého století. Městská památková rezervace je spolu s unikátním židovským suburbiem, ležícím severozápadně od centra města, zapsaná od 2. prosince 2000 mezi lokality Světového dědictví UNESCO.

Na hlavním Radničním náměstí se nachází jedinečná gotická Bazilika minor svatého Egídia.  V jejím interiéru se nachází soubor 11-ti pozdněgotických oltářů z 15. a 16. století, ze kterých jsou některé považovány za vrcholné evropské řezbářské práce. Bazilika je propojena společnou zdí s renesanční budovou městské humanitní školy.  Uprostřed náměstí je goticko-renesanční radnice s expozicí  Šarišského muzea. Jedinečný pohled na město z ptačí perspektivy skýtá ochoz novogotické kostelní věže.

Za zmínku určitě stojí františkánský klášter s kostelem, stojící v blízkosti městského opevnění, které je nejzachovalejším obranným systémem na Slovensku. Kromě hradeb se zachovala brána a deset bašt.

Bardějovské lázně

K Bardějovu neodmyslitelně patří světoznámé lázně Bardějov, vzdálené od města 6 km. Již vzpomínaná listina Bely IV. obsahuje zmínku o lázních. Jejich největším pokladem jsou vzácné Pohľad na námestiezdroje přírodních léčivých minerálních vod. Jsou slabě až středně mineralizované, hydrouhličitanové, chloridosodné, železnaté se zvýšeným obsahem kyseliny borité. Používají se zejména na pitné kůry, inhalace a minerální koupele.

V lázních se léčí pacienti trpící nemocemi trávícího ústrojí, poruchami látkové výměny, netuberkulózní nemocí dýchacích cest, nemocí  ledvin, ženskými nemocemi, nemocemi oběhového ústrojí  a nemocemi po ukončení onkologické léčby.

Fakta v číslech

Rozloha: 7 277, 14 ha
Nadmořská výška: 276 m n. m
Zeměpisná šířka: 49° 17´ 36´´ N
Zeměpisná délka: 21° 16´ 45´´ E

Počet obyvatel: 33 418

Text: Zuzana Megerssová

Foto: TIK Bardejov

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš
Publikováno: 20.1.2011
Východoslovenské městečko Sabinov se v minulosti proslavilo díky filmu Obchod na korze, natočenému podle novely spisovatele Ladislava Grosmana, jemuž v roce 1966 Americká filmová akademie, jako prvnímu československému filmu, udělila zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.

SR, Medzilaborce: Muzeum Andyho Warhola
Publikováno: 28.9.2012
„Každý si jednou užije svých patnáct minut slávy.“


Souvisejicí fotogalerie

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 1. 2022
svátek:Doubravka

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X