www.infoglobe.cz » Slovinsko, Lublaň – památky na každém kroku

Slovinsko, Lublaň – památky na každém kroku

Publikováno: 17.4.2021
V minulém článku o Lublani jsme navštívili Metelkovu ulici i Dračí most, vydáváme se tedy dál do centra. Jdeme podél řeky Lublanice dolů směrem na náměstí Prešernov trg. France Prešeren (1800–1849) byl romantický básník a také právník. Postupně se stal i prvním evropsky uznávaným slovinským spisovatelem.

Uprostřed náměstí je umístěna jeho socha. Celému prostoru vévodí červený barokní františkánský kostel Zvěstování Panny Marie. Náměstí tvoří jakousi pomyslnou čáru mezi původním starověkým městem a městem novým. Sbíhá se sem pět ulic, ty se pak spojí v jedinou, která vstupuje do starého centra. V minulosti zde byl také postaven dřevěný most. V 19. století byl místo něj postaven kamenný most věnovaný císaři Francovi, následně přibyly i mosty pro pěší. Tím se spojilo staré město s novým a byl vytvořen krásný prostor jako vstupní brána do starého centra. Vzniklo tak jeho významné dílo – Trojmostí.

Trojmostí

Před městskými branami čile vzkvétal obchod již někdy v 16.–17. století. Takto to zde fungovalo až do 19. století, kdy obchodníci byli vyhnáni do Čopovy ulice, kde začali stavět zděné krámky. Některé zůstaly zachovány dodnes.

Roku 1895 postihlo Lublaň velké zemětřesení, mnohé budovy musely být postaveny znovu, a tak došlo k částečné změně charakteru prostředí.

Lublaň

Významnou osobností, která se v novodobých dějinách zasloužila o vzhled Lublaně, byl bezesporu architekt Jože Plečnik (1872–1957). Jeho práce ovšem obohatily i jiná evropská města včetně Vídně a Prahy. Ve Vídni je třeba zmínit kostel sv. Ducha na Ottakringu. A Praha? Zde se podílel na rozsáhlých rekonstrukcích Pražského hradu i jeho zahrad, jeho prací je také kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech. Byl oblíbeným architektem prezidenta T. G. Masaryka.

Lublaň

V Lublani je mnoho jeho staveb, které si můžete prohlédnout. Tou nejvýznamnější je budova Národní a univerzitní knihovny. Jistě vás zaujme už průčelí budovy, které tvoří kombinace červených cihel a různě opracovaných bílých masivních kamenných bloků. Koňské hlavy umístěné na klikách do knihovny vás lákají do domu múz, krásná schodiště zaujmou všechny návštěvníky knihovny. Z dalších děl můžeme zmínit Trnovský nebo Ševcovský most, budovu pojišťovny Triglav, Baragův seminář, hřbitovní komplex Žale, centrální stadion ve čtvrti Bežigrad a další.

Národní a univerzitní knihovna

Na druhém břehu Lublanice nás přivítá Městské náměstí s Robbovou kašnou. Ta představuje tři osoby, které drží v rukou nádoby, z kterých vytéká voda, každá z nich zosobňuje jednu slovinskou řeku – Sávu, Krku a Lublanici.

Robbova kašna

Pokud máte málo času a chcete vidět víc, nebo jste ve městě s dětmi, využíjte elektrický vláček. Jízdenka pro dospělého vyjde na 8 eur. Cesta trvá zhruba hodinu. A nebojte, že kolem památek jen projedete, vláček má několik zastávek.

My pokračujeme pěšky ke katedrále sv. Mikuláše. V minulosti gotický kostel byl v 18. století barokně přestavěn.Vysvěcen byl již v roce 1707, ale nádherné kupole se kvůli nedostatku peněz dočkal až ve století 19. O výzdobu interiérů se postarali významní umělci své doby, malíř Giulio Quaglio, sochař Francesco Robba a svou stopu zde zanechal i Jože Plečnik s návrhem biskupského trůnu. Katedrálu zdobí rovněž krásná vstupní vrata. Nádherná podívaná.

katedrála sv. Mikuláše   freska na stropě katedrály

Na památku si můžete odvézt cokoliv dračího. Čokoláda s obrázkem draka, magnet s drakem, dračí pivo, dračí poháry, sošky draků, krámků je to opravdu hodně a vybírat můžete dle libosti.

Lublaň   Lublaň

Doporučuji i návštěvu tržnice. Ráno bude nabídka zboží určitě větší, ale také tu bude více lídí. Vůně třešní vás láká už z dálky, broskve, meruňky, fíky, co hrdlo ráčí.

Prohlídka Lublaně vám zabere několik hodin. Jestli si to tu chcete užít se vším všudy, doporučuji zde přespat.

GPS: 46°03'02.6"N 14°30'30.8"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Elekhh, Petar Milošević, Oliver-Bonjoch, Petar MiloševićDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko – lanovkou na Vogel, jezero Bled a okolí
Publikováno: 22.5.2021
Dnes si vyjedeme lanovkou na vrchol Vogel, podíváme se k jezeru Bled a projdeme se soutěskou Vintgar.

Slovinsko, Bled – městečko, jezero, hrad i ostrov
Publikováno: 11.9.2019
Po návštěvě kouzelné soutěsky Vintgar se přesouváme do městečka Bled. Toto nejvýznamnější turistické centrum regionu Horní Kraňsko se nachází v severozápadní části Slovinska a návštěvníkům nabízí hned několik dominant.

Slovinsko, jezero Bohinj – vodopády, koupání a výlety
Publikováno: 15.5.2021
Dnes je naším hlavním cílem jezero Bohinj, nejkrásnější a největší jezero ve Slovinsku.

Slovinsko – hrad Socerb a Štanjel
Publikováno: 8.5.2021
Vstáváme poměrně brzo, před námi je dlouhý přejezd a hlavně toho cestou chceme hodně vidět. První zastávkou je hrad Socerb.

Slovinsko, Portorož a Piran – procházky po městech
Publikováno: 1.5.2021
Dnes navštívíme Portorož a Piran. Nejdříve si prohlédneme, co se změnilo na krásné přírodní výstavě Forma Viva. Je to taková sochařská galerie pod modrou oblohou. Je až neuvěřitelné, že tento projekt vznikl už před padesáti lety. Slovinci Jakob Savinšek a Janez Lenassi přišli s myšlenkou přírodní sochařské galerie už v roce 1961.

Slovinsko, Izola – s nádechem Itálie
Publikováno: 24.4.2021
Středověké městečko Izola jsou takové slovinské Benátky. A dokonce se tak městečku opravdu říká. Gondoly tu sice nenajdete, ale poklidnou atmosféru, úzké uličky a starověké domečky určitě ano. A spojení s Itálií? To je nasnadě, dříve toto území Italové obývali.

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko, Lublaň – pod ochranou draka
Publikováno: 10.4.2021
Po krásných rakouských lázních Bad Blumau zemi opouštíme a míříme do naší cílové destinace.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking
Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Slovinsko: Bohinjské jezero – jedno z nejkrásnějších míst Julských Alp – VIDEO
Publikováno: 25.8.2020
Dnes se podíváme na jedno z nejoblíbenějších a nejkrásnějších slovinských míst. Největší slovinské jezero leží v nádherném údolí, je obklopené vysokými horami a nabízí spoustu příležitostí k poznávání.

Slovinsko: Julské Alpy – krajina průzračných řek, vodopádů a bílých vrcholků – VIDEO
Publikováno: 18.8.2020
Slovinsko patří mezi stále oblíbenější cíle hlavně pro ty, kteří si rádi užijí akční dovolenou. Hlavně tamní Alpy jsou rájem pro milovníky adrenalinových sportů i pro náročnější trekaře. Pojďme se v novém seriálu do slovinských hor vypravit.

Slovinsko: Mangart – nejkrásnější silnice Julských Alp – VIDEO
Publikováno: 15.9.2020
Třetí nejvyšší hora Slovinska rozhodně stojí za návštěvu. Už jen díky tomu, že až do dvou tisíc metrů vyjedete autem a můžete si o to déle vychutnat nezapomenutelné výhledy.

Slovinsko: Soča – k pramenům jedné z nejkrásnějších řek Evropy – VIDEO
Publikováno: 1.9.2020
135 kilometrů dlouhá, nádherně modrá a čistá, se spoustou kaňonů a peřejí a hlavně obklopená dechberoucími sceneriemi. To je slovinská řeka Soča. V dnešním dílu slovinského seriálu se podíváme na unikátní místo, kde řeka pramení.

Slovinsko: Prisojnikovo okno – největší skalní okno celých Alp – VIDEO
Publikováno: 8.9.2020
80 metrů vysoké a 30 metrů široké. Tak velké je okno ve skále nad sedlem Vršič ve slovinských Alpách. Přímo skrz něj vede celkem náročná ferrata, nahoru se dá ale dostat i klasickou trekovou cestou, po které se teď společně vydáme.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – městem i přírodou
Na křižovatce významných evropských obchodních i kulturních cest se rozprostírá Slovinská republi...

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...


Souvisejicí videa

Slovinsko: Mangart – nejkrásnější silnice Julských Alp
Mangart je třetí nevyšší horou Slovinska a až do 2000 metrů můžete vyjet autem. Nejdřív pojedete ...

Slovinsko: Prisojnikovo okno – největší skalní okno celých Alp
Okno ve skále nad sedlem Vršič ve slovinských Alpách je 80 m vysoké a 30 m široké a přímo skrze n...

Slovinsko: Soča – k pramenům jedné z nejkrásnějších řek Evropy
Slovinská řeka Soča je 135 km dlouhá, krásně čistá a se spoustou kaňonů a peřejí. Díky okolnímu v...

Slovinsko: Bohinjské jezero – jedno z nejkrásnějších míst Julských Alp
Největší slovinské jezero najdete v nádherném údolí, které je obklopené horami. V křišťálově čist...

Slovinsko: Julské Alpy – krajina průzračných řek, vodopádů a bílých vrcholků
Julské Alpy mají své kouzlo, na kterém se nejvíce podílí bílý vápenec, kvůli němu jsou totiž hory...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C