www.infoglobe.cz » Slovinsko: Národní park Triglav

Slovinsko: Národní park Triglav

Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.

jezero Bohinj

Cesta z jihu přes Triglavská jezera je pozvolnější, tudíž vhodnější pro začátečníky. Cesta ze severu je strmější. Jelikož nejsem milovníkem masivního turismu, vrchol Triglavu nebyl naším cílem. Měli jsme v plánu masiv jen objet přes Kranjskou Goru, pohled na horský masiv z krásné vesničky Mojstrana nad řekou Sávou Dolinkou nás však rychle přemluvil a už jsme projížděli krásným údolím Vrata, které vede k severní stěně Triglavu. Naprosto nás uchvátila řeka Triglavská Bystrica, která údolím teče. Celé údolí je dlouhé 11,5 km, cesta je bez výhledu do okolí, protože vede hustým lesem. Zhruba uprostřed narazíte na malé placené parkoviště (2 eura/auto). Záhy spatříte napravo vodopád Peričnik, stojíte-li čelem k horám. Vodopád je dlouhý 52 m a prudce padá dolů mezi kameny. Dostanete se k němu po pár minutách stoupání a má tu zvláštnost, že se dá celý zezadu obejít. Nezapomeňte si vzít nepromokavou bundu, ze skály za vodopádem hodně kape voda. Určitě zde také zastavte a nechte se okouzlit. V závěrečných kilometrech cesty se začnou objevovat domky s krásnými zahradami a hlavně již hornatým pozadím. Cesta končí u parkoviště s bránou, tu obejděte a za chvíli se vám otevře veliký skalní masiv.

vodopád Peričnik

Přímo před severní stěnou mohutného Triglavu se nachází chata Aljažev dom. Recepci najdete vedle chaty v malém domku se suvenýry. Pohled na ukazatele je až trochu děsivý – trasy 5 h cesty, 6 h cesty jsou zde na běžném pořádku. Z tohoto místa vychází mnoho turistů nejen na Triglav samotný, ale také na hory v okolí (ti, kteří preferují být sami v horách), kde je výhled na vrchol masivu. 

pohled na masiv Triglavu

Autem se však musíte údolím vrátit zase zpět. Můžete se vydat na východ k městu Bled nebo na západ do Kranjské Gory. Pojďme si představit oboje. Bled je město, které nikdo nesmí minout. Leží totiž na okraji stejnojmenného jezera. Koupání v takovém jezeře snad neodradí nikoho – absolutně čistá voda, kačenky, labutě, dokonalé okolí, nedaleký hrad, lodičky atd. Parkování 8 eur na den je běžná cena, a to i když se chcete pouze projít či vykoupat a za hodinu zase odjet. Kolem jezera jsou místy vybudovaná dřevěná sedátka (trámy) těsně pod hladinou, aby lidé mohli sedět ve vodě. Jezero nabízí mnohé aktivity – můžete si třeba zaplatit výlet na ostrov v dřevěné loďce (starý muž vás tam za pomoci své síly a pádel doveze). Další možností je půjčit si vlastní loďku (od 15 eur) nebo moderní zábavu paddleboard (8 eur na den). Koho tohle neláká, stačí si najít místečko na ručník a užívat si krásu okolí. Dále doporučuji zastavit se v cukrárně a ochutnat místní specialitu kremšnite – vrstva šlehačky a krému mezi plátky listového těsta.

jezero Bled

Dalším krásným místem v parku je soutěska Vintgar, která se nachází na řece Radovna. Cesta k ní však není úplně jednoduchá, proto je lepší se informovat v turistickém centru. Od Bledu se vydáte přes Spodnje Gorje a Fortunu do vesničky jménem Vrše. Před soutěskou je neplacené parkoviště a vstup stojí 4 eura na osobu. Vyhlídková cesta soutěskou je dlouhá 1,6 km a končí u krásné tůňky s vodopádem. Zpět můžete jít buď stejnou cestou, nebo procházkou přes přilehlý kopec. Průzračná řeka je opravdu krásným cílem, proto se i zde určitě zastavte.

tůňka pod soutěskou Vintgar

soutěska Vintgar   průzračná voda soutěsky Vintgar

GPS: 46°22'44.9"N 13°50'02.5"E

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko: Mangart – nejkrásnější silnice Julských Alp – VIDEO
Publikováno: 15.9.2020
Třetí nejvyšší hora Slovinska rozhodně stojí za návštěvu. Už jen díky tomu, že až do dvou tisíc metrů vyjedete autem a můžete si o to déle vychutnat nezapomenutelné výhledy.

Slovinsko: Julské Alpy – krajina průzračných řek, vodopádů a bílých vrcholků – VIDEO
Publikováno: 18.8.2020
Slovinsko patří mezi stále oblíbenější cíle hlavně pro ty, kteří si rádi užijí akční dovolenou. Hlavně tamní Alpy jsou rájem pro milovníky adrenalinových sportů i pro náročnější trekaře. Pojďme se v novém seriálu do slovinských hor vypravit.

Slovinsko, městečko Kobarid a průsmyk Mangart
Publikováno: 25.9.2019
Pomalu, ale jistě Slovinsko opouštíme. Naše poslední výprava povede až pod úchvatnou horu Mangart v Julských Alpách, která se hrdě tyčí v těsné blízkosti hranic s Itálií.

Slovinsko: Bohinjské jezero, vodopád Savica a kostel
Publikováno: 18.9.2019
Z městečka Bled se vydáváme k dalšímu slovinskému přírodnímu skvostu, a to k největšímu jezeru v zemi. Rozprostírá se na ploše přes 3 km². Řeč bude o Bohinjském jezeře, jehož břehy poskytují nádhernou procházku v obklopení Triglavského národního parku.

Slovinsko, Bled – městečko, jezero, hrad i ostrov
Publikováno: 11.9.2019
Po návštěvě kouzelné soutěsky Vintgar se přesouváme do městečka Bled. Toto nejvýznamnější turistické centrum regionu Horní Kraňsko se nachází v severozápadní části Slovinska a návštěvníkům nabízí hned několik dominant.

Slovinsko, soutěska Vintgar – slovinský ráj
Publikováno: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružství plné poznávání pokračuje. Po návštěvě Kranjské Gory, která je obklopena úchvatnými horskými sceneriemi, se přesouváme k dalšímu přírodnímu skvostu – k soutěsce Vintgar (Blejski Vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking
Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica
Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část
Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 10. 2020
svátek:Teodor
dnes:
pátek 23.10.
15 °C
zítra:
sobota 24.10.
13 °C