www.infoglobe.cz » Španělsko, Ávila – město šlechticů II

Španělsko, Ávila – město šlechticů II

Publikováno: 30.11.2018
V minulém díle jsme 60tisícovou Ávilu pouze nakousli, dnes budeme v našem výletě pokračovat. Čekají nás totiž další zajímavé památky.

Ávila

Již z minulého dílu víme, že město je obklopeno zachovalými hradbami. Považují se za vůbec nejzachovalejší na území Španělska. Když bylo město znovu dobyto Maury, muselo se opevnit. Proto byly v posledním desetiletí 11. století postaveny masivní hradby o výšce 12 metrů a délce 2,5 kilometru, které obklopily celou tehdejší Avilu. Navíc každých 20 metrů hradby stojí obranná věž. Vstup do města tvořilo devět bran. Na mnohé z nich byl použit kámen opracovaný ještě za doby Římské říše

Puerta del Mariscal

Dále vás zavedeme do dominikánského kláštera Santo Tomas, který leží vně hradeb. Okolí je velmi příjemné a tiché. Klášter svatého Tomáše byl založen na počátku 80. let 15. století s podporou Ferdinanda a Izabely Kastilských. Má strohou vnější fasádu a vnitřek se až na oltář se scénami ze života svatého Tomáše Akvinského a bohatě zdobený chór nese v podobném duchu.

klášter sv. Tomáše

Zlatým hřebem výletu do Ávily je jednoznačně katedrála, vůbec nejstarší gotická katedrála v celém Španělsku. Právě tato sakrální památka je patrně nejviditelnější a nejsnadněji rozpoznatelnou stavbou v Ávile. V podstatě je integrována do městských hradeb, takže pokud se vydáte na prohlídku i po vlastní ose, katedrálu zcela jistě neminete. Mimochodem jedna z apsid kdysi sloužila jako obranná věž.

katedrála   katedrála

Stavba katedrály byla zahájena ke konci 11. století. Původně byla v románském duchu, nicméně práce táhnoucí se stovky let s sebou nesly i změny v architektonickém stylu. Když tedy byla dokončena, měla na sobě prvky tehdy rozšířeného gotického stylu.

interiér katedrály

Už od prvního pohledu vám ávilská katedrála, na jejíž stavbu byla použita žula, patrně bude více připomínat nějakou pevnost. Vnitřek katedrály je však to, co stojí za pozornost. Například si všimněte opracované červené a bílé žuly, jež je pozůstatkem raných stavebních prací, vitrážových oken z 15. století nebo oltáře v platereskním stylu, který se vyznačuje bohatým dekorem typickým pro raně renesanční architekturu a nese v sobě maurské, antické a gotické prvky.

GPS: 40°39'21.3"N 4°41'49.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Pizicato Elena, Pizicato Elena (2), Frecks, Pmrmayeaert, Hakan Svensson, Truor, Pelayo2Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Ávila – město šlechticů I
Publikováno: 23.11.2018
Ávila se může pyšnit skvěle zachovanými hradbami. Jakmile se za ně dostanete, ocitnete se ve světě, kde se snad zastavil čas. Tyto hradby chrání mnohé historické památky včetně románských kostelů, středověkých klášterů nebo renesančních paláců.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VII.
Publikováno: 28.6.2015
Od staré pevnosti San Servando hledím hluboko dolů do kaňonu mezi skalami, kde teče řeka Tajo. Obdivuji panorama města na skále obehnané hradbami.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko – v rytmu flamenca
Španělsko (oficiálně Španělské království) leží na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí s Por...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
5 °C
zítra:
úterý 17.12.
2 °C