www.infoglobe.cz » Španělsko, Cuenca – jedno z nejkrásnějších středověkých měst

Španělsko, Cuenca – jedno z nejkrásnějších středověkých měst

Publikováno: 10.8.2018
Na Cuencu je opravdu krásný pohled, vypíná se nad soutěskou, na jejímž dně teče řeka Huecar. Poloha města má za následek specifickou architekturu v podobě visících domů, které se vypínají na příkrých skalách.

Těmto domům se říká Casas Colgadas, právě ty stojí za ikonickým vzhledem Cuancy. K domům se dostanete přes ulici Calle Obispo Vallero. Jsou tak těsně u okraje skály, že jejich balkóny již visí nad samotnou propastí. Kdysi byla takových domů ve městě celá řada, nicméně do dnešní doby se zachovaly pouze tři. Během minulého století se naštěstí alespoň dočkaly rozsáhlých rekonstrukcí, takže dnes je na ně vskutku radost pohledět.

Cuenca

Cuenca je rovněž známá pro některá svá muzea. Jedním z nich je i Museo de Arte Abstracto Espaňol neboli Muzeum abstraktního umění. Nachází se v domě z 15. století. I když se dočkalo rozsáhlé rekonstrukce, jsou na něm krásně patrné původní architektonické prvky, například části dřevěných trámů v interiéru.

Cuenca

Muzejní sbírka obsahuje především abstraktní malby a sochy od španělských malířů, a to od 50. let minulého století až do 90. let. Různorodost sbírky a její rozsah znamená, že se v muzeu rozhodně nudit nebudete. Je zde totiž vystaveno na sedm set uměleckých děl, což z něj dělá jedno z největších muzeí moderního umění ve Španělsku.

Poblíž „visících“ domů najdete také Museo de Cuenca, které se soustřeďuje na město a jeho okolí. Vystaveny jsou zde archeologické nálezy z dob Římské říše, protože Římané zde měli významné osídlení. Při prohlídce uvidíte například rekonstrukci římské kuchyně nebo sbírku iberských panenek. Patrně nejvzácnějším předmětem je mramorová busta Luciuse Caesara.

Cuenca

Klášter Convento de las Carmelitas Descalzas je malebnou barokní stavbou pro řád karmelitánek. Postaven byl v 17. století a nachází se na nejvyšším místě ve městě, díky čemuž je odtud nádherný výhled na údolí řeky Huecar. V současnosti v klášteře sídlí univerzita Menendez Pelayo a každoročně se zde pořádá mnoho kulturních akcí.

Posledním místem, kam se na dnešním výletě podíváme, je kostel Nusetra Senora de las Angustias. Do tohoto kostela ze 17. století se dostanete během procházky po malebné ulici Calle Pillares. Kostel je vystaven v barokním slohu, ale stojí na základech starší stavby. Je zvykem, že návštěvníci políbí plášť místní sochy Panny Marie.

Cuenca

Atmosféra města je zkrátka fantastická. Budete se procházet po dlážděných ulicích, kolem honosných domů a prozkoumávat úzké boční uličky a různá skrytá místa. Zkrátka téměř na každém rohu se vám naskytne pohled na něco zajímavého. Těžko se proto lze divit tomu, že celá Cuenca je chráněná mezinárodní organizací UNESCO.

GPS: 40°04'17.0"N 2°08'11.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Tomas Fano, PMRMayeaert, Tomas Fano (2), PMRMayeaert, Mario modestoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko: Cesta Camino del Cid
Publikováno: 29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.

Španělsko: Madrid - závan umění v Museo del Prado
Publikováno: 2.2.2013
„Věnováno Museo del Prado, kterému vděčím za mnoho hodin štěstí.“ Touto úvodní frázi je uvozena kniha argentinského autora Manuel Mújica Laíneze. Je totiž pravdou, že od doby, co byla tato pokladnice španělské estetiky objevena prvními turisty v 19. století, v době rozkvětu turistického průmyslu, se šarm muzea čekajícího na turisty nevyčerpal a v blízké budoucnosti nevyčerpá.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VII.
Publikováno: 28.6.2015
Od staré pevnosti San Servando hledím hluboko dolů do kaňonu mezi skalami, kde teče řeka Tajo. Obdivuji panorama města na skále obehnané hradbami.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko – v rytmu flamenca
Španělsko (oficiálně Španělské království) leží na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí s Por...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
22 °C
zítra:
pátek 5.6.
18 °C