www.infoglobe.cz » Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II

Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Kolegiátní kostel svatého Isidora je považován za přední románský chrám ve Španělsku. Původně zde stála předrománská stavba z 10. století. Ta však byla koncem 10. století zničena, aby byla zrenovována křesťanským králem Alfonsem V. a dokončena Ferdinandem I., a to vše mezi 11. a 12. stoletím.

kostel sv. Isidora   kostel sv. Isidora

Kostel se skládá ze tří lodí a tří apsid, které však byly později předělány do gotického stylu. Uvnitř najdete hrobku svatého Isidora, sevillského biskupa. Západní část kostela tvoří Pantheon Real, jenž sestává ze zdobených mramorových sloupů. V této části jsou pohřbeni králové, princezny a různí šlechtici z regionu. Pozornost věnujte také stropům, které jsou pokryty nádhernými malbami, jež se mohou snadno srovnávat s těmi v Sixtinské kapli.

katedrálaDále se podíváme k leónské katedrále. Monumentální katedrálabudova vznikala mezi 13. a 14. stoletím a podílelo se na ní několik architektů, kteří vytvořili raně gotický skvost, jenž hledal inspiraci v katedrálách ve městech Remeš a Amiens ve Francii.

Hlavními prvky čela katedrály jsou věže Torre de las Campanas a Torre de Reloj, jež z obou stran ohraničují bohatě zdobené vchody do kostela. Puerta de Nuestra Seňora la Blanca jsou patrně nejhezčími vchodovými dveřmi katedrály a zobrazují poslední soud. Po pravé straně jsou dveře Puerta de San Francisco s postavami proroků a korunovací Panny Marie. Po levé straně jsou Puerta de la Regla s výjevy z narození Ježíše Krista a jeho dětství.

Vnitřek je podobně bohatě zdobený jako vnějšek kostela. Uvidíte na 1 800 metrů čtverečních vitrážových oken z 13. až 20. století. Obzvláště ta nejstarší okna s růžovým sklem vytvářejí při svitu slunce až nadpozemsky krásnou atmosféru.

Muzeum současného umění

Trojici námi navštívených památek zakončíme v Muzeu současného umění – Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León. Hned na první pohled vás zaujme barvená fasáda připomínající vitrážová skla z výše zmíněné katedrály. Exponáty jsou vystavovány na více než 21 tisících metrech čtverečních. Cílem muzea je vytvořit interaktivní zážitek, který zcela pohltí návštěvníky a podnítí diskusi o vystavovaných dílech.

GPS: 42°36'04.5"N 5°34'16.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: David Jimenez Llanez, Bjorn Christian Torissen, AdriPozuelo, Meginedde, Ion Jaureguailzo SarasolaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I
Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I
Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II
Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C