www.infoglobe.cz » Španělsko: Madrid - závan umění v Museo del Prado

Španělsko: Madrid - závan umění v Museo del Prado

Publikováno: 2.2.2013
„Věnováno Museo del Prado, kterému vděčím za mnoho hodin štěstí.“ Touto úvodní frázi je uvozena kniha argentinského autora Manuel Mújica Laíneze. Je totiž pravdou, že od doby, co byla tato pokladnice španělské estetiky objevena prvními turisty v 19. století, v době rozkvětu turistického průmyslu, se šarm muzea čekajícího na turisty nevyčerpal a v blízké budoucnosti nevyčerpá.

Central Gallery

Tato galerie umění, kterou navštěvují většinou Američané, Italové, Francouzi nebo Japonci spolu s Madriďany je plodným místem pro mnohá literární díla, v nichž je Museo del Prado prezentováno se stejnými privilegii jako některá z hlavních postav.

Museo del Prado „není rozsáhlé, ale intenzivní“ (Antonio Saura, španělský malíř žijící ve 20. století) a dodává ještě více energie již tak živé mozaice pláten a charismatický osobností, které pokrývají zdi nádherné madridské pinakotéky.

01 Prado

Malba, obzvláště od 15. století, funguje jako okno, s jehož pomocí přistupujeme do nového světa antiky v němž se učíme, sníme nebo, jednodušeji, se jím kocháme. Pokud každá osoba soudí své okolí podle sebe, to samé pak děláme v Pradu, kde nás strhují vášně při přemítání nad variacemi, které v něm vidíme.

Je zcela nepochybné, že Prado není pouze španělské muzeum, ale nezbytností, která nás shledá s uměním celého světa. Byl to způsob, jak spisovatelé pre-globálního světa chápali jeho velikost a důležitost a tyto myšlenky poté vložili do románů jako Nahá maja (La maja desnuda) od Blasca Ibáňéze nebo Chiméra (La Quimera) od Emilia Pardo Bazána. Nebo v dalších dílech známých spisovatelů jako Augustín de Foxá, Antonio Buero Vallejo.

Nahá maja, Francisco de Goya

Prado vypadá stejně nádherně jako jeho malby od Goyi, Velázqueze, Greca, Sorolly, ale také od Rubense, Tiziana a dalších malířů žijících v době od ancien régime přes španělský zlatý věk nebo na soumraku 19. století.

Nicméně Prado neusnulo na vavřínech. Nemůže si to totiž dovolit. Během krize, která zmítá Evropou a především státy jako Řecko, Irsko nebo Španělsko, bylo Prado zasaženo seškrtáním až třetiny svého rozpočtu.

The Garden of Earthly Delights , Hieronymus Bosh

„Příběh“ se dosáhl takové intenzity, že ředitel madridského Teatra Real belgického původu, Gerard Mortier, dokonce veřejně prohlásil „pokud nám vezmou ještě jedno euro, odcházím.“ Je to však problém týkající se také velkých umělců, tentokráte z oblasti restaurátorství a konzervátorství, který je překážkou toho, aby prováděli svoji práci se stejným zaujetím nebo dokonce ještě větším než během svých prvních dní v muzeu.

To je případ Carmen Garridové. Ta se stala jednou z obětí škrtů v rozpočtu, tématu, které dnes každý probírá. Garridová je přesvědčena, že i mimo Prado je bohatý život: mimo jiné konference nebo knihy. Její pouť v muzeu tak skončila. Žena, která si říká „rodinný doktor muzea“ opustila svoji pozici v tomto majestátním paláci barev, aniž by stihla dosáhnout prvního tisíce vlastnoručně zrestaurovaných pláten.

Las Meninas, Diego Rodríguez de Silva y Velázquez

Pro ty, kteří mají rádi statistiky, bude zajímavé zjistit, že v roce 2012 muzeum přivítalo více než tři miliony návštěvníků.  Pokud nás „romantikové učí žít, snít a především milovat,“ jak řekl držitel Nobelovy ceny Mexičan Octavio Paz, pak je pro mne chuť, kterou si odnáším z Museo Del Prado, pobídkou k tomu, aby vzdělával či, lépe, těšil svého ducha jednou z třešní na světovém dortu umění.

Madrid, 22. ledna 2013

galerie

Text: Daniel Fernández Cantalapiedra

Foto: Museo Nacional del Prado 

Central Gallery 
© Museo Nacional del Prado

01 Prado 02 
Velázquez facade 
© Museo Nacional del Prado

01 Prado 11Jerónimos Door Access 
© Museo Nacional del Prado

Zahrada pozemských rozkoší Hieronymus Bosch, 1500 – 1505

Madrid, Museo Nacional del Prado

Las meninas, Diego Rodríguez de Silva y Velázquez,  Hacia 1656

Madrid, Museo Nacional del Prado

Nahá maja, Francisco de Goya y Lucientes, 1795 – 1800

Madrid, Museo Nacional del Prado



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Cuenca – jedno z nejkrásnějších středověkých měst
Publikováno: 19.9.2023
Na Cuencu je opravdu krásný pohled, vypíná se nad soutěskou, na jejímž dně teče řeka Huecar. Poloha města má za následek specifickou architekturu v podobě visících domů, které se vypínají na příkrých skalách.

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikováno: 28.4.2015
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.

Španělsko, Lleida: město západního Katalánska
Publikováno: 3.10.2014
Náš výlet do slunného Španělska bude posledním ohlédnutím za letošním létem, které se tento týden ještě naposledy ozývá pěkným a teplým počasím.

Španělsko: Benidorm – zlatý důl na turisty
Publikováno: 2.3.2014
Byla doba, kdy existovala jedna vesnice. Ta vesnice se jmenovala Benidorm. Hovoříme o období 50. let. Ale najednou, a myslím tím skutečně najednou, se španělská vláda rozhodla, že když máme tak krásné počasí a tak krásné pláže, proč na ně nenalákat turisty?

Španělsko, Granada: Mžik v nekonečném tichu Alhambry I.
Publikováno: 13.7.2013
“Věřím ve věčnost,“ řekl velký americký myslitel Ralph Waldo Emerson, když tvrdil, že spatřil genialitu Řecka, Itálie a Španělska. Emerson bez pochyb Granadu znal, nebo alespoň věděl, jak by to tam mohlo vypadat.

Španělsko, Sevilla: město zajímavé barvy
Publikováno: 31.5.2013
Mnoho lidí možná už slyšelo o Seville někdy dříve. Mnozí jsou zvyklí ji vidět společně s Giraldou. Z jejích 94 metrů totiž můžete sledovat město a všechno, co se v něm děje.

Španělsko: Cádiz - malý hrneček ze stříbra
Publikováno: 4.5.2013
V jižním Španělsku, které vypadá jako by chtělo obejmout Afriku, je nezapomenutelné místo plné teplých barev a strhujících, živých zážitků. Tím místem je Cádiz, „malý hrneček ze stříbra (la tacita de plata)“, jak se mu také říká.

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole I.
Publikováno: 26.10.2012
Vítejte u našeho seriálu věnovaném fascinujícímu španělskému městu Barcelona, o němž vám přineseme tři díly. V nich poznáte, že to je město, které byste podle možností měli alespoň jednou v životě spatřit.

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole II.
Publikováno: 2.11.2012
Ve druhém díle o krásném městě na pobřeží Středozemního moře se dozvíte více o nádherných vilách, které zde po sobě zanechal slavný stavitel Gaudí.

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole III.
Publikováno: 16.11.2012
Ve třetím díle našeho seriálu se dozvíte o dalších pozoruhodných odkazech geniálního Antonia Gaudího, jimiž jsou Sagrada Família a park Güell.

Španělsko, Barcelona - katalánská metropole IV.
Publikováno: 14.12.2012
Toto bohaté město se pyšní více než jen architekturou geniálního Antonia Gaudího. V tomto díle se podíváme do místního akvária a na pobřežní promenádu s historickými loděmi a dalšími zajímavostmi.

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole V.
Publikováno: 21.12.2012
Poslední díl o naší malé výpravě do zářivé a slunné Barcelony.

Španělsko: Madrid – Katedrála Almudena
Publikováno: 14.11.2011
Centrum Madridu je bohaté na zajímavá místa, kulturně společenské akce i na překrásné umělecké skvosty. Jedním z nich je Katedrála Santa Maria la Real de la Almudena, situovaná těsně u královského paláce. Představuje směs neoklasicizmu, gotiky a novorománského slohu. Je zajímavá hodnotnými vitrážemi, malbami a dvěma hlavními loděmi ve tvaru kříže.

Španělsko: Madrid - Retiro Park
Publikováno: 7.11.2011
Obrovská až 350hektarová plocha, množství půvabných zákoutí, upravené keře, květinové záhony, lesní stinné části i sluncem ohřáté umělé jezero s romantickými čluny, vzácné sochy a památníky nebo hudebníci. Takový je madridský Retiro Park. Přichází tam denně množství návštěvníků, hledajících oddech, romantickou atmosféru, možnosti na aktivní sport nebo kulturní obohacení.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Pohoří Sierra Nevada
Pohoří Sierra Nevada s nejvyšší horou Španělska Mulhacén (3482 m) se táhne nedaleko kulturního mě...

Španělsko: Córdoba
Město ležící na jihu Španělska, kde mimo jiné stojí slavná křesťansko-muslimská Mezquita. Foto: ...

Španělsko: V ulicích Granady
Třetí a poslední výprava do ulic bohatého španělského města. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Vzhůru do Granady! II.
Pokračování procházky po jednom z nejúžasnějších měst iberského poloostrova. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Vzhůru do Granady!
Granada je centrem stejnojmenné provincie a v minulosti byla významná jakožto hlavní město granad...

Španělsko: Křížem krážem Valencií II.
Druhá procházka po krásném španělském velkoměstě. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...

Španělsko: Figueres
Čtyřicetitisícové Figueres se stalo rodištěm jednoho z největších světových umělců - Salvadora Da...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X