www.infoglobe.cz » Španělsko, Montserrat – nejposvátnější katalánské místo

Španělsko, Montserrat – nejposvátnější katalánské místo

Publikováno: 22.7.2019
Klášter vysoko v horách je po staletí útočištěm benediktinských mnichů, kteří zde opatrují zázračnou sošku Černé Madony Montserratské. Možná patříte k poutníkům, kteří se jí půjdou poklonit. Ale i v případě, že na zázraky nevěříte, odskočte si sem z Barcelony na jednodenní výlet. Je to výjimečné a působivé místo.

Zázraky na Montserratu

Podle pověsti zde pastýři v roce 880 pravidelně vždy v sobotu pozorovali nevysvětlitelný úkaz: z nebe sestupovalo silné světlo za doprovodu krásné melodie. Za týden ve stejnou dobu se zjevení opakovalo, a tak s sebou pastýři vzali do hor faráře, aby jejich pozorování potvrdil. Ten informoval biskupa, který se také přišel na vlastní oči přesvědčit a přitom prý objevil jeskyni se sochou Panny Marie. Když se pokoušel sochu z jeskyně vytáhnout, ztěžkla prý natolik, že s ní nebylo možné pohnout. I vysvětlili si to jako znamení, že socha musí zůstat na místě a případný svatostánek má být postaven kolem ní.

Montserrat

Jeskyně zjevení s kaplí se nazývá Santa Cova a od kláštera se k ní přiblížíte lanovkou a po cca 1,5 km dlouhé cestě lemované sochami.

Samotná Madona Montserratská je ústředním motivem oltáře v klášterním kostele. Soška Madony je vysoká 95 cm a jde o románskou polychromovanou dřevořezbu z konce 12. století. Madonka sedí, na klíně má Jezulátko a v pravé ruce kouli symbolizující Vesmír. Jejími dalšími atributy jsou zlaté roucho a koruna. Od roku 1881 je patronkou Katalánska a její kult doléhá daleko za katalánské (i španělské) hranice. Chodí se jí klanět tisíce poutníků, kteří tu stojí dlouhé fronty na to, aby se mohli dotknout koule v její ruce a vyřknout přání, v jehož splnění s Madončinou dopomocí doufají.

Túry v přírodním parku

Klášter byl založen roku 1025 na strmém úbočí silně erodovaného vápencového horského masivu. Název v překladu znamená „zubatá hora“ a až ji uvidíte, pochopíte, proč takové jméno. Nejvyšší vrchol Sant Jeroni má nadmořskou výšku 1236 m a v jeho okolí se turistům nabízejí nádherné výšlapy a treky. Od kláštera vede lanovka až na hřeben, odkud se můžete vydat buď na krátkou procházku k některé z blízkých kapliček, nebo na mnohakilometrový trek s cílem třeba až na Sant Jeroni.

kaple Sant Joan

Celá lokalita je národním parkem. Bizarní tvary skal, kaple a poustevny lemující stezky často vysekané do jinak nepřístupných míst a nádherné výhledy do širokého okolí jsou zárukou nezapomenutelného zážitku. Trasy jsou schůdné bez horolezeckého vybavení a od kláštera lze projít okruh, na kterém se nebudete vracet stejnou cestou. Je také možné vydat se do masivu odjinud, např. z Collbató, El Bruc, nebo Marganell. Ať už si vyberete jakýkoli okruh přes masiv, vždy vás čeká nejméně 20 km s velkým převýšením. Turistická výstroj je nutnost. A také je dobré vědět, že v masivu nejsou žádné hospody, kiosky ani občerstvovací stanice, vše si vezměte s sebou.

Klášter na Montserratu

Kdo se na velké túry v horách necítí, také nebude ochuzen. Od kláštera se na nejbližší vyhlídku vyvezete lanovkou, o to nejhezčí tak nepřijdete. V klášteře je přístupný chrám, jehož centrálním motivem je krásně zdobený oltář se zmíněnou Madonou Montserratskou (La Moreneta). Kostel a klášterní budovy byly poničeny v roce 1810 za napoleonských válek a později (1939) znovu za španělské občanské války. Dnes tu tedy vidíme modernizované budovy s novověkou výzdobou.

výhled na klášter z lanovky Sant Joan   klášter Montserrat

Samotný klášter je přístupný jen mnichům. Je zde ale hojně navštěvované muzeum schraňující opravdové kulturní skvosty. Předně jsou to obrazy starých mistrů: El Greco, Bonfigli, Caravaggio a další. Pak je zde sbírka předmětů vztahujících se k biblickému východu – jsou to objekty z vykopávek v Egyptě, Palestině a Mezopotámii, které nashromáždil v minulém století zdejší mnich Bonaventura Ubach. Muzeum také nabízí expozici o dějinách obrazu Panny Marie a vzácné liturgické předměty, které poskytli poutníci jako dary Panně Marii Montserratské.

okolí kláštera   průčelí baziliky   uvnitř baziliky, v čele oltář s Madonou

Jak se sem dostat?

Z Placa Espanya v Barceloně, kde si zároveň můžete koupit jízdenku, jezdí v půlhodinových intervalech vlaky R5. Výstupní stanicí je po cca hodině buď Monistrol de Montserrat, nebo Aeri de Montserrat podle toho, zda chcete ke klášteru pokračovat zubačkou, nebo kabinovou lanovkou. Obojí je přibližně stejně rychlé. Třetí možnost je jít od vlaku pěšky. Cesta je dobře značená, dlouhá asi osm kilometrů a dá se zvládnout za tři hodiny. Je ale nutná pevná turistická obuv, vhodné oblečení a je také dobré přihlédnout k aktuálnímu počasí. V létě tu bývají opravdu nepříjemná horka.

výhledy do krajiny v okolí Montserrat

Kdo plánuje předem, může si jízdné koupit z pohodlí domova přes internet na turistickém webu Barcelony. Vytištěný voucher pak v turistickém centru (třeba na letišti) vymění za jízdenky, které jsou nutné pro průchod turniketem. Touto cestou si můžete koupit výlet i s obědem na Montserratu a vstupným do klášterního muzea a galerie.

Jízdenka zahrnuje zpáteční jízdné vlakem a lanovkou (nebo zubačkou) a nahoře ještě další cesty lanovkami na vyhlídku Sant Joan nebo k jeskyni Santa Cova.

Z Placa Espanya trvá cesta ke klášteru přibližně hodinu a půl.

GPS: 41°35'37.8"N 1°50'16.5"E

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum - VIDEO
Publikováno: 21.4.2015
Druhé největší město Španělska, katalánské centrum, velmi oblíbený cíl digitálních nomádů a hlavně místo, odkud si přivezete nespočet krásných zážitků. Barcelona je velice vstřícná pro všechny typy cestovatelů a můžete ji navštívit v kterékoliv roční období.

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikováno: 28.4.2015
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Barcelona – přímořská kráska
Město, které nikdy nespí! Asi tak bychom velmi ve zkratce charakterizovali druhé největší španěls...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Souvisejicí videa

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích
Barcelona je ideální destinací snad úplně pro každého. Můžete zde chodit po památkách a galeriích...

Španělsko III.: Barcelona - památky
V historickém centru Barcelony je neuvěřitelně snadné zabloudit. Vždy se ale ocitnete u nějaké ka...

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum
Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v samém srdci španělské provincie Katalánsko. Založi...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
12 °C