www.infoglobe.cz » Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I

Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.

Oviedo i celá Asturie láká na nádhernou krajinu, která patří k nejzachovalejším v celém Španělsku. Poklidnou přírodu kolem Ovieda doplňují raně románské kostely.

Oviedo

K těmto zajímavým kostelům se bezesporu řadí i Iglesia de Santa María del Naranco, jenž leží přibližně dva kilometry od Ovieda. Historický význam tohoto kostela je natolik velký, že spadá pod ochranná křídla světového dědictví UNESCO. Původně však šlo o palác, který si v roce 848 nechal postavit král Ramiro I. a teprve během 10. a 11. století došlo k jeho přeměně na kostel.

Ten je mimochodem skvělým příkladem raně románské architektury. Budova obdélníkového půdorysu je lemována obloukovými okny. Poněkud netradiční je oltář, který naleznete vně kostela. Sloupy podpírající obvodní zdivo mají korintské hlavice.

Santa Maria del Naranco

Druhým prastarým kostelem, který stojí za to navštívit a který je rovněž chráněn organizací UNESCO, je kostel svatého Juliana, též známý jako Santullano. Je vůbec největším raně románským kostelem ve Španělsku. Na délku měří 30 a na šířku 25 metrů. Kostel byl postaven v první polovině 9. století a zasvěcen byl mučedníkům svatému Juliánovi a svaté Basilise, manželskému páru, který se uchýlil k mnišskému životu. Určitě neprohloupíte, pokud si tuto vzácnou památku prohlédnete v rámci komentované prohlídky.

Přesuňme se ale do města. Oviedo samotné bylo založeno králem Alfonsem II. již v 9. století. Toto strategické území si vybral kvůli tomu, aby mohl snadněji odrážet útoky muslimů z jihu země. Staré město tvoří úzké pěší uličky, které dávají tušit, že se město kdysi těšilo velké slávě.

                 katedrála   katedrála   katedrála

Důkazem je například gotická katedrála, která vznikala ve 14. a 15. století na místě původního kostela z 8. století. Fasáda, která se později dočkala renovace, se chlubí nádhernými barokními reliéfy. Nicméně to, co upoutá váš zrak nejvíce, je 82 metrů vysoká věž, kterou mnozí považují za nejkrásnější kostelní věž ve Španělsku.

Uvnitř katedrály na vás čekají mnohá umělecká díla jako stříbrem potažený relikviář uvnitř kaple Santa Eulalia. Avšak nejcennějším pokladem uvnitř katedrály je takzvaná Svatá truhla, posvátný relikviář, který se do Asturie dostal poté, co vizigótská bašta v Toledu padla do rukou Maurů. Mnozí poutníci, kteří putují do Santiaga de Compostely, se zastaví právě u něj. Je pokryt stříbrnými reliéfy a uvnitř jsou uloženy relikvie ze Svaté země a další poklady.

GPS: 43°21'45.4"N 5°50'34.5"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Flipao from Spain, AdelosRM, Labé, Urbano Suarez, JaumeDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I
Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II
Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II
Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Španělsko, Ávila – město šlechticů I
Publikováno: 23.11.2018
Ávila se může pyšnit skvěle zachovanými hradbami. Jakmile se za ně dostanete, ocitnete se ve světě, kde se snad zastavil čas. Tyto hradby chrání mnohé historické památky včetně románských kostelů, středověkých klášterů nebo renesančních paláců.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan