www.infoglobe.cz » Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II

Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Začneme u prastarého kostela, jehož základy sahají do 9. století. Iglesia San Tirso se nachází hned vedle oviedské katedrály, o které jsme si pověděli minule. Po staletí byl kostel často přestavován a měněn, z jeho raně románských architektonických kořenů se zachovalo pouze jediné okno, ajimezado. Poznáte ho zcela jednoduše. Hledejte tři polokruhové cihlové oblouky čnící nad mramorovými sloupy. Interiér kostela je tvořen třemi loďmi a nese typické románské prvky.

Muzeum archeologie

Další zastávkou je Muzeum archeologie, které najdete nedaleko kostela San Tirso. Nachází se ve starém klášteře Convento de San Vincente, který byl postaven v 9. století n. l. a v 15. století se dočkal významné přestavby. Přízemí muzea je zasvěceno raně románskému a románskému umění z oblasti Asturie. Jedním z hlavních hřebů výstavy je oltář Santa Maria del Naranco. V prvním patře pak uvidíte starověké římské mince, sochy, mozaiky a jiné nálezy z římského období. O patro výše si prohlédnete exponáty z pravěku, které byly nalezeny v okolí.

San Tirso

Opět se budeme pohybovat v okolí kostela San Tirso. Podíváme se do Muzea umění, které sídlí v barokním paláci Palacio Velarde. Schraňuje na 10 tisíc předmětů – fotografií, soch nebo předmětů ze skla, z nichž veřejnost vidí zpravidla více než čtyři staPalazio de Velarde najednou. Páteří sbírky jsou díla španělských umělců pocházejících z Asturie. Nechybí však ani zastoupení zahraničních autorů, italských nebo vlámských umělců.

Dále zamíříme k paláci Camposagrado. Budově, která v sobě kombinuje barokní sloh s klasicistním. Palác se nachází v historické části města a byl postaven v 18. století pro markýze de Camposagrado. Přízemí, jenž bylo postaveno na konci 20. let 18. století, se nese v barokním slohu. První patro, jehož stavba začala v polovině 40. let 18. století, je pak viditelně klasicistní. Dnes v něm sídlí asturský regionální soud.

Předposledním místem, které spolu dnes poznáme, je kostel, jenž je národní památkou – Santa Maria de Bendones. Tento raně románský kostel založený v 9. století se podobá kostelu San Julian de los Prados. De Bendones se vyjímá svou kostelní věží, která stojí samostatně, a nástěnnými malbami. Bohužel je budova veřejnosti uzavřena.

Santa Maria de Bendones

Nakonec vás vezmeme ještě k jednomu paláci přibližně dvě minuty pěšky od oviedské katedrály. Palác Palacio del Conde de Torento byl postaven v druhé polovině 17. století. Podobně jako jiné městské paláce své doby je soustředěn okolo centrálního nádvoří. Vstup do paláce tvoří monumentální schodiště. Barokní fasáda paláce je pak zdobena toskánskými sloupy.

GPS: 43°21'46.6"N 5°50'40.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Ramon Duran, AdelosRM, Rodrigouf, AdelosRM, SitomonDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou I.
Publikováno: 17.5.2015
Ať už vás zlákají rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajemnost Córdoby, půvab přímořského Cádizu nebo nádhera Granady se zasněženým pozadím Sierry Nevady, tohle si prostě nemůžete nechat ujít...

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Španělsko, Ibiza – cestujeme po ostrově I
Publikováno: 21.7.2018
Ibiza je ostrov plný možností. Ať člověk touží po objevování historických památek, nebo hledá nedotčenou přírodu, malé i velké pláže. My se dnes na pár zajímavých míst vydáme.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, Marbella – město jako obrázek I
Publikováno: 12.10.2018
Marbella je krásné a čisté město. Najdete jej na slavném pruhu pobřeží na jihu Španělska, které je známé jako Costa del Sol. Promenády Marbelly jsou lemovány palmami, luxusními plážovými kluby nebo golfovými hřišti.

Španělsko, Mérida – na výlet do starověku I
Publikováno: 21.9.2018
Na západě Španělska, co by kamenem dohodil od portugalských hranic, se nachází město Mérida s nádhernými archeologickými vykopávkami, které jsou chráněny mezinárodní organizací UNESCO. Merida se totiž pyšní vůbec nejzachovalejšími kousky římské architektury.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I
Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I
Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Barcelona – přímořská kráska
Město, které nikdy nespí! Asi tak bychom velmi ve zkratce charakterizovali druhé největší španěls...

Španělsko – v rytmu flamenca
Španělsko (oficiálně Španělské království) leží na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí s Por...

Španělsko:Toulky Barcelonou
Hlavní město Katalánska - Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v severovýchodní části Špa...

Španělsko: V ulicích Granady
Třetí a poslední výprava do ulic bohatého španělského města. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Vzhůru do Granady!
Granada je centrem stejnojmenné provincie a v minulosti byla významná jakožto hlavní město granad...

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C