www.infoglobe.cz » Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II

Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Jako první vás zavedeme do Muzea art deca a secese. I když se v umění příliš nevyžíváte, toto muzeum určitě za krátkou prohlídku stojí. Nachází se v domě Casa Lis, který byl postaven na začátku 20. století. Ve svých útrobách schraňuje okolo 2 500 uměleckých děl od konce 19. století do začátku 20. století. Uvidíte například umělecké sklo, porcelánové figurky sošky ze zlata, díla z emailu, malby, slonovinu, šperky, staré hračky, nebo dokonce Fabergého vejce.

Fabergého vejce

Fabergého vejce musíme vyzdvihnout, protože se jedná o neobvyklý druh klenotu. ClereciaKlenoty ve tvaru velikonočního vejce tvořil ruský umělec Carl Peter Fabergé, který jich vyrobil pouze asi sedmdesát.Convento de San Esteban Vejce jsou bohatě zdobená a měla sloužit jako ukázka bohatství ruského carského dvora. Každé uvnitř ukrývá nějaké překvapení a vlastně se tato vejce stala symbolem pro Kinder vajíčka.

Mimochodem součástí muzejních sbírek jsou i díla místních salamanských malířů jako Celso Lagar nebo Mateo Hernandez. Do muzea se dostanete od úterý do neděle. Kdybyste jeho návštěvu náhodou naplánovali na čtvrtek, pak se můžete těšit na vstupné zdarma.

Muzeum ale necháme muzeem a půjdeme dále. Domus Artium neboli Muzeum současného umění v Salamance bylo založeno v roce 2002, tedy v roce, kdy město získalo titul Evropské hlavní město kultury. Budova, v níž se muzeum nachází, byla původně vězením. Od té doby však byla zcela renovována a rozšířena, aby vystavená umělecká díla dostala co největší prostor. Hlavní část sbírky se soustřeďuje na avantgardní díla nebo na umění, které bylo vytvořeno nějakým inovativním způsobem.

Domus Artium

Convento de San Esteban naleznete poblíž tzv. staré katedrály v klidné lokalitě kousek od mostu Puente Nuevo. Součástí tohoto dominikánského kláštera je nádherný kostel, který vznikal téměř jedno století, mezi 16. a 17. stoletím. Chloubou kostela je pozlacený oltář z konce 17. století, který vytvořil José de Churriguera.

Salamanca

A na samotný závěr jsme si nechali Clerecíi, mistrovské dílo barokní architektury 17. století, jenž najdete hned naproti domu Ulit, o kterém jsme psali minule. Clerecía je monumentální kostel s masivní kupolí a dvěma věžemi, které vyrůstají z přední části fasády. Funkcí kostela bylo také sloužit jako jezuitská škola. Návštěvníci kostela mají možnost vyjít nahoru do věží a odtamtud si užít pohled na celé město.

Tak co, máte už sbaleno?

GPS: 40°58'01.6"N 5°39'52.0"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Hector Blanco de Frutos, Rafaelji, Jorge Campos Perez, Miguel Hermoso Cuesta, Alejandro FloresDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Španělsko, Ávila – město šlechticů II
Publikováno: 30.11.2018
V minulém díle jsme 60tisícovou Ávilu pouze nakousli, dnes budeme v našem výletě pokračovat. Čekají nás totiž další zajímavé památky.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VII.
Publikováno: 28.6.2015
Od staré pevnosti San Servando hledím hluboko dolů do kaňonu mezi skalami, kde teče řeka Tajo. Obdivuji panorama města na skále obehnané hradbami.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš