www.infoglobe.cz » Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou

Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Již od středověku byla Salamanca významným univerzitním městem, do něhož se vydávali studenti z celého světa. Ani dnes tomu není jinak. Díky tomu má historické město úplně jinou atmosféru.

Salamanca

U vzdělání zůstaneme, protože začneme návštěvou univerzity. Ta bylauniverzita v Salamance zřízena již v roce 1218 králem Alfonsem IX. Leónským, celých 130 let před založením Univerzity Karlovy. Jejím vzorem se stala univerzita v italské Bologni. Dobový význam spočíval například v tom, že uznávala Koperníkovu heliocentristickou teorii – že Slunce je středem vesmíru. Nutno dodat, že tato myšlenka byla ve své době velmi nebezpečná, protože církev ji používala za kacířskou.

Hlavní budovou univerzity je Escuelas Mayores, která vznikala v první polovině 15. století. Jejím hlavním znakem je nádherně zdobená fasáda. Určitě si nechte alespoň chvilku, abyste si ji mohli prohlédnout. Uvidíte například reliéf papeže, který je obklopen kardinály, nebo postavy z římské mytologie – Venuši, Priama, Bakcha, Herakla, bohyni Juno nebo Jupitera. Zkuste také najít reliéf malé žáby, která údajně přináší štěstí. Pro plnohodnotnější zážitek si do univerzity můžete vzít audioprůvodce.

Plaza Mayor

Centrem dění v Salamance je Plaza Mayor, náměstí, jenž mnozí považují za jedno z nejvelkolepějších ve Španělsku. Je lemováno třípatrovými budovami s arkádami v jednotném slohu a patří mezi ně například radnice nebo královský pavilon. Díky své rozloze a monumentálnosti bylo náměstí Plaza Mayor využíváno pro různé ceremoniály či býčí zápasy. Uvnitř arkád pak můžete posedět v nějaké kavárně nebo restauraci.

Casa de Las Conchas

Půjdeme dále ke Casa de las Conchas neboli domu Ulit. Jedná se o renesanční palác postavený v 15. století pro Maldonada, člena řádu svatojakubských rytířů ze Santiaga. Fasáda domu je zdobena reliéfy ulit, symbolem středověkých poutníků, kteří se vydali po svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. V určitou denní dobu sluneční světlo vytváří kolem těchto ulit zajímavé obrazce.

GPS: 40°57'53.1"N 5°39'54.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Juan Jose Rodriguez Pereiro, Stef Mec, Tamorlan, Zarateman, Zarateman (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Ávila – město šlechticů II
Publikováno: 30.11.2018
V minulém díle jsme 60tisícovou Ávilu pouze nakousli, dnes budeme v našem výletě pokračovat. Čekají nás totiž další zajímavé památky.

Španělsko, Ávila – město šlechticů I
Publikováno: 23.11.2018
Ávila se může pyšnit skvěle zachovanými hradbami. Jakmile se za ně dostanete, ocitnete se ve světě, kde se snad zastavil čas. Tyto hradby chrání mnohé historické památky včetně románských kostelů, středověkých klášterů nebo renesančních paláců.

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II
Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VII.
Publikováno: 28.6.2015
Od staré pevnosti San Servando hledím hluboko dolů do kaňonu mezi skalami, kde teče řeka Tajo. Obdivuji panorama města na skále obehnané hradbami.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C