www.infoglobe.cz » Španělsko, Svatojakubská pouť – Stříbrná cesta

Španělsko, Svatojakubská pouť – Stříbrná cesta

Publikováno: 20.3.2021
Stříbrná cesta (Vía de la Plata) je jednou z těch nejstarších, které míří do Santiaga de Compostela. Zároveň je také málo frekventovaná, což je na utříbení vlastních myšlenek ideální.

Stříbrná cesta spojuje sever Španělska s jihem, začíná v Seville v Andalusii, vede přes provincie Extremadura a Castilla y Leon do Salamancy a Zamory. Říká se, že se tudy vozilo stříbro, jiné zdroje však uvádějí, že tomu tak nikdy nebylo. Zřejmě je jméno odvozeno od slova „Lapidata“, což znamená kamenná cesta. A právě zde Římané rozvíjeli své hlavní obchodní cesty, obchodovali se šperky a keramikou. A z těchto římských cest byla mezi nejdůležitějšími právě tato, která spojovala Astorgu se Sevillou.

Astorga, palác

Poutníky cesta vídá už od starověku. Zdolávají kopce, jdou údolími, po slunných pláních bez kouska stínu i podél řek a v dešti. Procházejí místy, kde byla mytická tartessiánská civilizace a kde později vzkvétaly různé kultury, například Římská říše či muslimské Španělsko. Zároveň zde se svými stády chodili pastýři. Podél této cesty byla postavena města, ale také různé pevnosti a chrámy.

I když si tuto cestu vybere opravdu malé procento poutníků, samozřejmě i zde jsou noclehárny a místa, kde se dá najíst. Čekat můžete typické produkty španělské gastronomie. Je velmi dobře značená, i když ve větších městech se může stát, že budete potřebovat pomoc místních. Na některé úseky se dobře připravte, půjdete až desítky kilometrů, kde široko daleko nepotkáte žádnou osadu. A léta na jihu mohou být úmorná…

katedrála v Seville   La Giralda

Cestou je několik památek, které přitáhnou vaši pozornost. Hned v Seville jsou krásná místa, např. katedrála Santa María de la Sede se slavnou věží Giralda, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. A že je vám náměstí Plaza de España nějaké povědomé? Je to možné, natáčely se tu např. Hvězdné války.

Plaza de España

Extramandura je zase bohatá na vodu a velmi úrodná. Je to krajina vinné révy, oliv, ale také rajčat a třešní. Zajímavé je zde město Zafra se starou arabskou zdí. Zamora je zase plná románských památek. Cestou potkáte zchátralé kamenné domky, chvílemi si budete připadat jako v botanické zahradě. Stříbrná cesta zkrátka nabízí spoustu kontrastů.

Zafra   katedrála v Zamoře

„Silver way“ je samozřejmě jen jedna, ale ke konci máte dvě možnosti, kudy se vydat. Buď můžete postaru přes Astorgu a připojit se na Francouzskou cestu, nebo před ní uhnout a vydat se přímo do Santiaga de Compostela. 

A co vy, už máte svůj credencial neboli průkaz poutníka? 

GPS: 37°22'47.5"N 5°59'24.3"W

 

Text: Daniel Fernández Cantalapiedra

Foto: Wikimedia Commons: Ingo Mehling, Paul Hermans, Bjørn Christian Tørrissen, Outisnn, Carlos Delgado, PederseguroDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko – Svatojakubská pouť do Santiaga de Compostela
Publikováno: 27.2.2021
Dnes nás čeká Svatojakubská cesta, „Camino de St. James“, která je nezapomenutelným zážitkem. Zatím se ale jen podíváme, kudy se na tuto pouť můžete vydat a proč byste ji měli absolvovat.

Portugalsko, Svatojakubská pouť – Portugalská cesta
Publikováno: 27.3.2021
Portugalská cesta do Santiga de Compostela se stala důležitou už ve 12. století, což je v historii Portugalska významné století, protože znamenalo nezávislost země. Není tak frekventovaná jako španělské trasy, o to větší pocit „poutničení“ budete mít.

Španělsko, Svatojakubská pouť – Francouzská cesta
Publikováno: 6.3.2021
Na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago) se můžete vydat z řady různých míst, např. ze Španělska a Portugalska. My ale dnes půjdeme tou neznámější, Francouzskou cestou.

Španělsko, Sevilla – rozmanité centrum Andalusie – VIDEO
Publikováno: 28.1.2020
Třetí největší katedrála v Evropě, sarkofág Kryštofa Kolumba, královský palác Alcázar, ale i spousta kultury, skvělého jídla a vína. To vše jsou lákadla největšího města jihu Španělska. Pojďme se do něj společně podívat.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.


Souvisejicí videa

Španělsko, Sevilla – rozmanité centrum Andalusie
Sevilla je největším městem jihu Španělska a při návštěvě nebudete vědět, co dřív dělat a kam se ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C