www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu

Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Abu Dhabi

“Jelení otec,” tak zní v překladu jméno tohoto města a zároveň největšího z emirátů, které od 30. let 20. století začalo rychle vzkvétat díky velkým zásobám ropy. Do té doby bylo Abú Dhabí (součást britského impéria až do roku 1971, kdy britská vojska odešla) známé především obchodem s perlami. Dnes je jeho ekonomika z přibližně dvou třetin tvořena prodejem ropy, zbytek tvoří stavebnictví a především finanční aktivity. Město, kde ještě v roce 1960 bydlelo přibližně 25 tisíc lidí, bylo při novém plánování v 70. letech zamýšleno maximálně pro 600 tisíc obyvatel. Dnes zde žije téměř milion lidí, jejichž průměrný věk je 30 let. Zajímavé je, že místní tvoří pouze čtvrtinu populace a zbylých 75% jsou emigranti z jiných zemí. Náklady na život Abú Dhábí řadí do první stovky nejdražších měst světa. V současnosti je na 76. místě, Praha je pro srovnání na 69. a vůbec nejdražším městem je angolská Luanda.

Abu Dhabi Etihad Towers

Bohatství Abú Dhábí je znát už na první pohled. Město je vybaveno moderní infrastrukturou, má vlastní mezinárodní letiště vzdálené přibližně 40 minut jízdy autem či autobusem. Mimochodem, lidé byli silně podněcováni k tomu, aby využívali veřejnou dopravu a až do konce roku 2008 byly autobusy bezplatné (dnes vás jízdenka vyjde na přibližně 10 korun). 

Abu Dhabi Capital Gate Abú Dhábí je díky velkému přílivu peněz velice moderní město, jeho panorama je tvořeno nejnovějšími mrakodrapy, širokými bulváry, drahými butiky, fontánami, parky a jeho čtvercově naplánovaná síť ulic není nepodobná americkým městům jako New York. Příkladem moderní abúdhábské architektury může být Capital Gate (známý také jako Naklánějící se věž) dokončený v roce 2011, který se jednoznačně vyjímá svým zajímavým tvarem (viz foto). Pozornosti neuniknou ani Etihad Towers, které přímo sousedí s hotelem Emirates Palace. Etihad Towers je komplex pěti mrakodrapů, z nichž nejnižší má 218 metrů a nejvyšší má 305 metrů. Jejich design připomíná představu měst budoucnosti známých z různých sci-fi filmů. Zmíněný hotel Emirates Palace působí z architektonického hlediska konzervativněji, protože na sobě nese mnoho tradičních prvků islámské architektury (například dekorace z geometrických tvarů).

Snad nejpompéznější stavbou Abú Dhábí je Mešita šejka Zaída, v níž se může modlit až 40 tisíc věřících. Na plánech se podíleli nejen místní architekti, ale také architekti například z Velké Británie, Maroka, Německa, Nového Zélandu atd. Mešita má čtyři minarety, každý je vysoký okolo 100 metrů, a její nádvoří (přibližně 17 tisíc m²) je celé z mramoru. Emirates Palace je druhým nejdražším hotelem vůbec, cena se vyšplhala na 120 miliard korun. Mnoho z 302 pokojů a 92 apartmá je vyzdobena zlatem a mramorem.

Abu Dhabi Mešita šejka Zaída

Díky tomu, že v posledních letech byly investovány velké prostředky pro rozvoj zeleně, město tak ostře kontrastuje s obrovskými plochami pouště za jeho hranicemi. Díky tomu při návštěvě Abu Dhábí narazíte na stovky větších či menších parků. 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, FritzDaCat, FirtzDaCat 2, GinaD, Shaibalahmar, Imre SoltDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya
Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí
Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita
Publikováno: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Dominují mu výškové budovy roztodivných tvarů a široké bulváry. Abú Dhabí bylo založeno okolo poloviny 18. století nomádským kmenem Bani Yas.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
6.12.2019
SNM – Přírodovědecké muzeum vás zve na výstavu TRITRI – Tatry očima geologů. Ta prostřednictvím fotografií přináší pohled na práci geologů snažících se různými výzkumnými metodami dešifrovat a pochopit složitou geologickou historii vytvářející unikátní přírodní klenot.
5.12.2019
Chvíle klidu a pohody zažijete ve dnech 7. a 8. prosince v souboru lidových staveb v Zubrnicích, nejmladším skanzenu v Čechách. Od 9 do 16 hodin si zde připomenete vánoční zvyky z přelomu 19. a 20. století.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 7. 12. 2019
svátek:Benjamín
dnes:
sobota 7.12.
4 °C
zítra:
neděle 8.12.
7 °C