www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita

Publikováno: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Dominují mu výškové budovy roztodivných tvarů a široké bulváry. Abú Dhabí bylo založeno okolo poloviny 18. století nomádským kmenem Bani Yas.

Po dlouhou dobu bylo Abú Dhabí malou rybářskou vesničkou, a to až do objevení ropy. Díky příjmům z těžby černého zlata došlo k neuvěřitelné transformaci města i země jako takové. Dnes se podíváme na několik nejzajímavějších míst.

Abú Dhabí

Začneme asi nejhonosnější památkou, tou je naprosto monumentální Velká mešita postavená šejkem Zayedem, která je zcela jistě patří k nejpopulárnějším místům ve městě a určitě k jedné z nejkrásnějších staveb na světě. Její stavba vyšla na neskutečných téměř 600 milionů dolarů, tedy zhruba 13 miliard korun. Z architektonického hlediska se jedná o oslavu islámské architektury, jejíž výstavba trvala jedenáct let.

Velká mešita

Mešita byla otevřena v roce 2007. Jejího slavnostního otevření se však šejk Zayed, otec vlasti, nedočkal, protože tři roky před tím zemřel. Pokrývá území 12 hektarů a vejde se do ní na 40 tisíc věřících. Mešita je 420 metrů dlouhá, 290 metrů široká a má 82 kopulí.Velká mešita Abú DhabíNejvyšší kopule je vysoká 85 metrů a její vnější průměr je neskutečných 32 metrů. Lidé jiné víry nežli muslimské mají přístup do mešity povolen. Mešita má obrovské podzemní parkoviště a vstup je zdarma. Mějte na paměti, že je potřeba mít vhodné oblečení, tj. žádné kraťasy nebo žabky. Ženy dostanou k dispozici pokrývku těla. V prostorách mešity musí mít hlavu zakrytou šátkem.

Až budete s mešitou hotovi, věřte, že její návštěva vám i při poklidném tempu několik hodin zabere, jistě oceníte nějaké místo, odkud budete mít dobrý výhled na celé město. V hotelu Etihad Towers se v 74. patře nachází vyhlídková plošina. Obzvláště k večeru se tak můžete těšit na nádherný výhled. Počítejte s tím, že pokud nejste hosté hotelu, budete muset za návštěvu plošiny zaplatit vstupné.

Jinou možností, jak si užít pohled na toto hypermoderní město z jiné perspektivy, je od vody. Zaplaťte si za projížďku lodí, opět ideálně v podvečerní hodiny, a rozhodně nebudete litovat. Projížďky nabízí několik společností za různé ceny, tak si určitě vyberete.

Abú Dhabí

Pokud vás trochu zajímá historie Abú Dhabí, pak máte jedinečnou možnost zajet do Heritage Village, tato vesnice je autentickou replikou typické beduínské vesnice. Díky tomu tak si tak můžete utvořit představu o tom, jak vypadal každodenní život před tím, než došlo k ropnému boomu. Krom toho v dílnách na vlastní oči uvidíte řemeslné práce jako obrábění kovů nebo tkaní různých látek.

GPS: 24°26'33.3"N 54°38'58.6"E

 

Text a foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

Dubaj: Bezplatné aktivity pro děti a rodiče – poradíme vám, jak si užít dovolenou a nezruinovat se
Máte pocit, že na poznávací zájezd pro rodiče a děti do Dubaje zkrátka nemáte? Ani pobyt ve stále populárnější arabské metropoli vás ale nemusí vyjít draho. Tajemství spočívá v tom, dělat se svými ratolestmi hlavně věci, které nic nestojí, a přesto jsou doslova k nezaplacení. Tady je několik tipů, jaká místa byste rozhodně měli zařadit do svého cestovního itineráře.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya
Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí
Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 10. 2019
svátek:Hedvika
dnes:
čtvrtek 17.10.
16 °C
zítra:
pátek 18.10.
16 °C