www.infoglobe.cz » Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?

Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...

výhled z letadla

Anebo že by to bylo trochu jinak? Není to vlastně takové zapomenuté místo někde v Orientu, které si svou pílí a vírou v budoucnost nakonec vydobylo své místo na svýhled z letadlalunci?

Na cestu do Emirátů jsem se už neskutečně těšila. Byla jsem tu naposledy před sedmi lety na shopping festivalu Global Village a spousta věcí se tu změnila. Mnoho budov tehdy ještě ani nestálo… Přistáváme na ohromném letišti se třemi terminály a šesti runwayemi…

Celé Emiráty založil velmi chytrý a charismatický člověk šejk Zayed z královské rodiny Al Nahyan. Dnes je jeho podoba na mnoha billboardech a plakátech a právem se mu přezdívá otec Emirátů, protože dokázal sjednotit rozhádané království šejků – šejkanáty v jeden dobře fungující stát. Stalo se tomu tak 2. prosince 1971 a na tento den už Emirátčané nikdy nezapomenou. Vládl celkem 33 let. Měl rád koně a sokoly. Protože sám patřil ke skautům, založil i skautské centrum. Když se v roce 1946 stal guvernérem Abú Dhabí se sídlem v oáze Al Ain, začal s čištěním starých a stavbou nových zavlažovacích kanálů a sázením stromů. V roce 1966 vystřídal svého bratra Shakhbuta a ujal se vlády emirátu Abú Dhabí, protože jeho bratr nedokázal udržet krok s moderní dobou. Zemřel 2. listopadu 2004 a je pohřben v mešitě v Abú Dhabí, která je pojmenovaná po něm - mešita šejka Zayeda. Dnes je prezidentem jeho nejstarší syn šejk Khalifa bin Zayed al Nahyan.

zleva šejk Khalifa, šejk Zayed, korunní princ

Tak jsem si odpočinula a chystám se vyrazit do srdce Dubaje. Slovo Dubaj znamená dva bratři, jako jsou dvě části Dubaje po obou stranách Creeku. Tedy Burj Dubaj a Deira. Emirátu Dubaj vládne královská rodina Al Maktoum. Dnes Dubaji vládne šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum, který miluje koně a sám rád jezdí dálkové závody na koních v arabské poušti.

Dubaj - pevnost Al Fahidi

Přejíždím most Al Maktoum bridge, nejdříve zastavím, abych se mohla podívat na krásné panorama Creeku s výhledem na Dubajskou národní banku, kde v jednom patře mají muzeum perel. Lovu perel, stejně jako rybolovu, se tu lidé po staletí věnovali. Získávali nádherné růžové perly a takový lovec perel se potápěl až 50 x za den do 15 metrů a pokaždé měl normu vylovit tucet perlorodek. Hned vedle banky stojí budova obchodní komory. Má tvar hranolu s uříznutou špičkou. Panorama doplňuje nezapomenutelná budova telekomunikací Etisalat s obřím golfovým míčkem na střeše. Vlevo stojí dvě stejné budovy firmy Rolex.

Člověk by nevěřil, že Creek není řeka, ale pouze klikatící se rameno Perského zálivu, takže je tu voda slaná. Celkem je dlouhý 15 km a podle nových projektů se brzy prodlouží až na 30 km. Tady v Dubaji prostě nikoho nic nezastaví v neustálém budování. Na protilehlém břehu Creeku kotví dřevěné obchodní koráby zvané Dhows. Dnes již motorové, dříve s plachtami, jako by ty roky nic nezměnily, kotví tu stejně jako i před 200 lety.

pevnost Al Fahidi

Pokračování příště...

Text/foto: Sylvie Halouzková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Top 10 měst roku 2020
Publikováno: 19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.

Spojené arabské emiráty: Abú Dhabí – síla kapitálu
Publikováno: 24.5.2013
Město, které čelí vysokým teplotám příznačným pro oblast Perského zálivu a poušti, je skvělým příkladem toho, jakou sílu může mít obrovský kapitál, jímž Spojené arabské emiráty disponují.

Dubaj: Bezplatné aktivity pro děti a rodiče – poradíme vám, jak si užít dovolenou a nezruinovat se
Publikováno: 26.8.2019
Máte pocit, že na poznávací zájezd pro rodiče a děti do Dubaje zkrátka nemáte? Ani pobyt ve stále populárnější arabské metropoli vás ale nemusí vyjít draho. Tajemství spočívá v tom, dělat se svými ratolestmi hlavně věci, které nic nestojí, a přesto jsou doslova k nezaplacení. Tady je několik tipů, jaká místa byste rozhodně měli zařadit do svého cestovního itineráře.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Velká mešita
Publikováno: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Dominují mu výškové budovy roztodivných tvarů a široké bulváry. Abú Dhabí bylo založeno okolo poloviny 18. století nomádským kmenem Bani Yas.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj - Bastakiya
Publikováno: 2.3.2015
Popojedu dále do čtvrti zvané Bastakiya, která pomáhá udržet památku původního přístavního městečka Dubaj se svými typickými arabskými domy obehnanými vysokou zdí. Snad se jim tady podaří zachovat pro další generace odkaz svých předků…

Spojené arabské emiráty III.: Abú Dhabí
Publikováno: 9.3.2015
Ani nestíhám zapisovat, co se děje. Už zase nasedám a čeká mě panoramatická zastávka s vyhlídkou na luxusní 7 hvězdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svůj pohádkový hotel Burj al Arab a tak i Abú Dhabí chce mít svůj hotel z říše pohádek. Co má ten dubajský zázrak do výšky, to má svou gigantičností tento do délky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikováno: 16.3.2015
Dneska se chystám navštívit oázu Al Ain, což znamená „pramen“. Po cestě do druhého největšího města emirátu Abú Dhabí míjím několik závodišť velbloudů. Bývaly to velmi populární závody.

Spojené arabské emiráty V.: Datle a velbloudi
Publikováno: 23.3.2015
Teď už se těším na oázu. Je obehnaná zdí a uvnitř je vidět celý systém zavlažování, takové betonové kanálky. Jsou tu vysoké datlové palmy. Palem je v Emirátech přes 120 druhů, ale jen kolem 20 druhů je jedlých. Jinak slouží jako krmivo pro zvířata.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikováno: 30.3.2015
Jeepy byly super. Nejdříve jsme jeli půlhodinu po silnici a pak už se jelo do pouště. Upustili jsme vzduch z pneumatik, aby nám to tolik neskákalo a už se s námi vrhali z dun dolů, jako bychom byli na lyžích a ne v autě. A po okrajích dun a zase nahoru a prudce dolů... Další duna, ještě vyšší než ta předchozí.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Jak vyplnit šestihodinové čekání?
Publikováno: 13.7.2015
Ohromné letiště s mnoha obchůdky, kavárnami a sedačkami. Ale dokážete nakupovat šest hodin v kuse? Položme si zásadní otázku: Nudit se na letištních židlích, nebo se vydat na noční miniprohlídku městem? Jsem pro druhou možnost. Když dobrodružství, tak od začátku. Cesta patří k dovolené. Z letiště vyrážíme přímo do dubajské metropole.

Víte, že?  Nejvyšší budova světa
Publikováno: 5.6.2011
V dnešním putování za zajímavostmi a světovými unikáty se vypravíme do Dubaje. Naším cílem bude tentokrát nejvyšší budova světa - Burdž Chalífa.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C