www.infoglobe.cz » SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku III – VIDEO

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku III – VIDEO

Publikováno: 22.12.2020
Ve třetím a závěrečném díle o zimních tipech na výlety vás zavedeme do hor, malebné obce, běžkařského ráje, k velkolepému monumentu a také s námi absolvujete zážitkovou procházku Spišskou Magurou.

Čičmany

Začneme návštěvou Čičman, jedné z nejkrásnějších vesnic Slovenska, která se široko daleko proslavila krásnými a dodnes velmi dobře zachovanými dřevěnicemi, zdobenými typickými bílými ornamenty podobnými výšivce. Během zimy, kdy je vesnička pokrytá bílou peřinou, působí přímo pohádkově. Navíc zde najdete i menší lyžařské středisko s téměř rodinnou atmosférou a několik běžeckých okruhů.

Čičmany

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Další zastávkou bude architektonický skvost od Dušana Jurkoviče – Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Tato nejvyhledávanější pamětihodnost města Brezová pod Bradlom je nejen vzpomínkou na velikána slovenských dějin, ale také místem s nádherným pohledem na krajinu kopanic v náručí Malých Karpat. Punc krásy jí během zimy dodává mráz, který znásobí jakýsi pocit národní hrdosti.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mohyla Milana Rastislava Štefánika   Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mengusovce

Běžkaři by měli navštívit obec Mengusovce, která je vstupní branou do Vysokých Tater. Nachází se zde totiž Mengusovský běžkařský ráj. Dohromady 19 kilometrů upravených běžeckých tratí, které lze absolvovat ve třech navazujících okruzích. Výškový rozdíl tratí je něco přes 100 metrů, takže jejich zdolání zvládnou i méně zdatní lyžaři. Nejkratší (žlutě značený) okruh měří 3 kilometry, delší pak 7,5 kilometru a je vyznačen jako tréninková trať Šoltýska, nakonec je k dispozici i modře značený Mengusovský okruh, který měří 8,5 km.

Mengusovský běžkařský ráj

Bachledova dolina

Na východním Slovensku ještě zůstaneme, protože vás zveme do Bachledovy doliny. Toto sportovně-rekreační středisko rozprostírající se v jižní části pohoří Spišská Magura svým návštěvníkům nabízí množství atrakcí a možnosti sportovního vyžití. Čeká zde na vás lyžařské středisko, ale také dvě vyhlídkové věže a Stezka korunami stromů. Obzvláště během zimního období zde zažijete neopakovatelnou přírodní scenerii mohutné hradby Belianských Tater v pozadí i výhledy na hornatou krajinu Spišské Magury.

Bachledova dolina

Klacký vodopád

Na závěr navštívíme pohoří Malé Fatry, které ukrývá národní přírodní památku, a to Klacký vodopád. Přístup na něj je možný z více stran. Ta nejlehčí cesta vede z obce Vrícko. Během zimy vás zde čekají krásné scenerie, zamrzlé „malby“ potoka Vríca a v neposlední řadě Klacký vodopád přeměněný na ledopád.

Klacký vodopád

GPS: 48°57'17.1"N 18°30'57.5"E (Čičmany)

GPS: 48°40'46.4"N 17°33'48.5"E  (Mohyla M. R. Štefánika)

GPS: 49°04'28.7"N 20°07'44.4"E (Mengusovce)

GPS: 49°16'18.9"N 20°18'35.0"E (Bachledova dolina)

GPS: 48°58'55.8"N 18°39'18.7"E  (Klacký vodopád)

 

Text: Oskár Mažgút, Radoslav Biskupič

Foto: Jozef Dovičin, Radoslav Biskupič, Karol Kobella, Beata Firicová

Video: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku – VIDEO
Publikováno: 8.12.2020
Zima již brzy oděje Slovensko do zimního hávu a její pomocník mráz ho vyzdobí. Dnes vám tedy přinášíme 5 tipů na zimní turistické výlety, které vám nabídnou různé přírodní zajímavosti.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR, Mengusovce – běžkařský ráj
Publikováno: 18.3.2018
Zima nás pomalu opouští, ale sněhu je na spoustě místech ještě dost. A právě to je jeden z důvodů, proč vás dnes zavedeme do katastru obce Mengusovce, která je vstupní branou do Vysokých Tater. Samotná obec leží v okrese Poprad, na křižovatce silnice E50 a dálnice D1.

SR: Vysoké Tatry – zimní turistika v Mengusovské dolině
Publikováno: 7.3.2018
Mengusovskou dolinu ve Vysokých Tatrách už navštívil snad každý milovník vysokohorské turistiky. Její krásu a majestátnost můžeme plně obdivovat hlavně během letní turistické sezony. V tomto článku si blíže představíme možnosti turistiky v této kouzelné tatranské dolině během zimního období.

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO
Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikováno: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na skalách patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám Slovenska.

SR, Čičmany – malovaná krása
Publikováno: 8.6.2016
Po delší době opět navštívíme obec Čičmany, která je známá svými jedinečnými malovanými srubovými dřevěnicemi, díky nimž byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Samozřejmě to není ani zdaleka vše, co tato obec obklopená Strážovskými vrchy nabízí.

SR, Čičmany – nádherný zámek s atraktivním okolím
Publikováno: 19.8.2018
Zažijte atraktivní dovolenou i na konci léta. Prožít ji můžete v barokně-klasicistním zámku Čičmany z konce 18. století, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům fantastické služby i úchvatné výlety do okolí.

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 23.12.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 28.2.2018
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Malá Fatra – z Vrátné na vrch Kraviarske
Absolvujte spolu s námi turistickou vycházku z Vrátné doliny, kde se nachází i největší středisko...

SR, Malá Fatra – zamrzlý Kľacký vodopád
Vychutnejte si spolu s námi zimní výstup ke slovenské národní přírodní památce – ke Kľackému vodo...

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...

SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 1. 2021
svátek:Alice
dnes:
pátek 15.1.
-3 °C
zítra:
sobota 16.1.
-5 °C