www.infoglobe.cz » SR, Bacúch – vesnička v lůně přírody nabízí i sportovní vyžití

SR, Bacúch – vesnička v lůně přírody nabízí i sportovní vyžití

Publikováno: 7.10.2018
Půjdete-li nahoru po toku řeky Hron, objevíte množství vesniček s tradiční kulturou Horehroní (Horehronie). Jedním z těchto malebných zákoutí je i vesnička Bacúch. Ačkoliv neleží přímo na toku Hronu či u hlavní silnice, určitě se vám vyplatí sem zajet. Přikrčená pod kopci Nízkých Tater totiž nabízí unikátní tradice i krásy přírody.

Vesnička Bacúch je nejstarší z okouzlujících obcí Horehroní. Leží přibližně 15 km od Brezna směrem na východ, nahoru po toku řeky Hron (v nadmořské výšce 590–630 metrů). Od hlavní silnice zahneme směrem k úpatí Nízkých Tater, abychom se po přibližně 2 km dostali do obce. To, že tu neslyšíte ruch hlavní silnice, dělá z tohoto místa příjemný kout k odpočinku. Pokud se sem vydáte vlakem nebo autobusem, počítejte s menší procházkou, ne každý autobus totiž zajíždí až do vesničky.

Bacúch

Obec patří mezi nejstarší a nejznámější důlní lokality na území okresu Brezno. Samotný vznik obce souvisí s hornickou činností. První písemná zmínka je z roku 1274, kdy král Ladislav IV. donační listinou udělil županovi Bogomiru z Liptova právo rýžování zlata na Boci. Při hledání vzácného kovu došel až na jižní svahy Nízkých Tater a tato listina mu zaručovala právo rýžovat zlato i na potoce Bacúch. Oblasti se říká “silva Wazuch“ (les, Bacúch) a pravděpodobně v tomto období zde byla založena i stejnojmenná hornická osada. Původní obyvatelstvo pocházelo z míst dnešního Německa, což dokazují i ​​některá zachovalá příjmení. Dolovali zde zlato, stříbro i měď. V 15. století byl provoz hutí a dolů pozastaven. Jedním z důvodů bylo šetření lesů pro potřeby banskobystrického měďařského podniku. V roce 1602 byla obnovena těžba železné rudy jako součást závodu v Hronci, ale v roce 1814 zde stát těžbu zastavuje.

Bacúch

Postupem času se obec z hornické vyvinula na dřevorubeckou. Obyvatelé pracovali jako lesní dělníci a na místní pile. Zabývali se i splavováním nebo povoznictvím. Někteří odjížděli na sezonní zemědělské práce. Při požáru v roce 1921 shořelo 133 tradičních dřevěných domů a následně nastala i poměrné silná vlna stěhování. Avšak už nechme dějiny dějinami a vydejme se za památkami.

kostel sv. Josefa (Bacúch)

Jaká by to byla obec bez kostela. Patronem toho bacúšského je Svatý Josef. V jednolodním římskokatolickém kostele z roku 1863 můžete vidět krásný hlavní oltář sv. Josefa (J. Jonáš 1863), zdobený nejen malbou světce, ale i pohledem na Bacúch se scénou svážení dřeva v pozadí.

Jedním z lákadel je i tradiční kultura. Každá obec se ráda pochlubí svým krojem, i když od jeho běžného nošení se již upustilo. Bacúšské kroje vyšívané křížkovou výšivkou jsou jedinečné. Můžete je vidět například na vystoupeních folklorní skupiny Bacúšan, jejíž původ sahá do roku 1930, kdy byla založena první kapela. O pět let později byla místním učitelem zformována na folklorní skupinu, která zachovává tradice a rozveseluje okolí dodnes.

Bacúch – turistické stezky

Lidé jsou tu na své tradice hrdí, ale hrdí mohou být i na místní přírodu. Ta patří do chráněných území: státní přírodní rezervace Bacúšské olšiny a národního parku Nízké Tatry. Když se procházíte lesními stezkami níže položené části, obklopují vás buky, čím stoupáte výše úbočím Nízkých Tater, přecházíte do lesů jehličnatých.

směrovník naučné stezky Bacúch – Vyšná Boca

Vesnička je ideálním východiskem pro turistiku, například na hřeben Nízkých Tater. Při túře můžete poznávat i okolí, protože je zde vybudována naučná stezka Bacúch – Vyšná Boca. Obě tyto obce spojuje historicky hornictví a horský přechod Čertovica, Bacúšske sedlo a sedlo Ramzi. Je to jakési symbolické propojení Liptova s ​​Horehroním.

na lesní stezce

Tuto středně náročnou trasu projdete po modré značce za přibližně 5 a půl hodiny. Je dlouhá 14 km s převýšením 690 m a vede převážně přes les. Na vrchu v sedle je louka Ramza, kde se nachází i turistická útulna (1260 m n. m.). Ta je místem noclehu pro většinu turistů, kteří procházejí přes hlavní hřeben Nízkých Tater. Přibližně 300 m na západ od útulny najdete i pramen pitné vody.

pohled na lesy Nízkych Tater

Jednotlivé infopanely naučné stezky jsou zaměřeny na přírodu a její ochranu, historii či hornictví. Součástí stezky je i vstup do dolu, kde se těžila měď.

začátek naučné stezky v Bacúchu

Pokud jste milovníci sportu a zejména cyklistiky, z Bacúchu můžete podnikat cyklovýlety do okolí skrz polní a štěrkové lesní cestičky Nízkých Tater na horský průchod Čertovica (1238 m n. m.). Každoročně se zde konají také populární atletické závody zařazené do série International Race Walking Tour, mezinárodní chodecké závody – Chůze na Bacúch či Cena Josefa Pribilince (olympijského vítěze ze Soulu 1988). Samozřejmě zde nesmí chybět ani dobrá zábava, tancovačka a vaření guláše.

GPS: 48°51'30.1"N 19°48'14.7"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.

SR, Bacúch – pramen Boženy Němcové a zaniklý tajch
Publikováno: 14.10.2018
Ke krásám přírody, které nabízí Horehroní (Horehronie), patří i prameny svěží vody. Jejich návštěva může být příjemným zpestřením vašich výletů po tomto regionu. Dnes se tedy vydáme k prameni vody, který navštěvovala i známá česká spisovatelka. A budeme pokračovat v poznávání dalších úchvatných míst v okolí vesničky Bacúch.

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. června hostit další významnou světovou akci. Vůbec poprvé v historii Bratislavy zde bude probíhat mistrovství světa v karate.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 16. 6. 2019
svátek:Zbyněk