www.infoglobe.cz » SR, Bardějov - historický skvost zapsaný v UNESCO

SR, Bardějov - historický skvost zapsaný v UNESCO

Publikováno: 17.10.2021
Dnes navštívíme nejzachovalejší historické centrum na Slovensku, kterým sa právem chlubí město Bardějov. Dohromady 46 kamenných domů situovaných na úzkých středověkých parcelách s prevážně gotickým vzhledem dodává tomuto městu nejen historickou autenticitu, ale bylo zároveň impulzem na jeho zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Při pohledu na historii byly základy prosperujícího města založené německými osadníky, kteří byli pozvaní králem Belou IV. po mongolském vpádu na přelomu 13. a 14. století. V roce 1376 sa Bardějov stal svobodným královským městem a díky strategické poloze na průsečníku obchodních cest mezi bývalým Uherskem a Polskem zažívalo nevídané období rozkvětu.  

Radniční náměstí, Dóm sv. Egídia a Radnice; (c) Radomír Jančošek

První kamenné domy, lemující obdélníkové historické náměstí, začali stavět kolem roku 1428 v gotickém stylu. Stavěné byly tak, že v přízemí za bránou byly obchodní prostory a majitelé bydleli v poschodí. Sláva a prosperita Bardějova stála na obchodě, proto byl tomu  podřízený i opevňovací systém, městská práva nebo privilegia. Kromě hmotného bohatství přineslo obchodování do města i pestré národnostní a náboženské složení obyvatelstva, zajímavou architekturu, kulturu nebo zvyky. 

 

Do současnosti tu kromě Slováků žijí Rusíni, Ukrajinci, Poláci a do druhé světové války i Židé. Symbolem náboženské tolerantnosti bývá každoročně požehnávání pramenů v nedalekých Bardějovských lázních knězi čtyřech náboženství. 

 

Městská památková rezervace Bardějov

Snad nejvyhledávanějším místem města je Radniční náměstí, které se snaží památkáři i obyvatelé zachovat takové, jako ve středověku, kdy sloužilo výhradně jako trhové místo. Tato Městská památková rezervace se rozkládá na ploše 23,6 ha. Historické jádro si našťěstí zachovalo klíčové charakteristické znaky středověkého obchodního města, jeho původní parcely, centrální náměstí, ulice, většinu otevřených prostorů, veřejné budovy, opevnění, i celkové středověké panorama. 

Radniční náměstí; (c) Radomír Jančošek

Měšťanské domy z první poloviny 15. století obklopují tři strany náměstí a dokumentují vysoce rozvinutou kulturu. Čtvrtou stranu náměstí uzavírá římskokatolický kostel sv. Egídia. Počátky této trojlodní gotické baziliky se vzácnou sbírkou jedenácti pozdněgotických oltářů a sousoším Golgoty na trámu pod Vítězným obloukem sahají do 13. století. Výstavba začala v polovině 14. století a stavba bazilikální části byla ukončená v roce 1415. V období let 1420 až 1427 byla postavená věž chrámu. Před kostelem je možné obdivovat původní dvojici zvonů Ján a Urban, které byly původně umístěné ve zvonici věže, ale kvůli poškození je nahradily nové odlitky.

život na Radničním náměstí; (c) Radomír Jančošek

Ve středu náměstí je umístěná renesanční radnice tvořící stavební a ideovou protiváhu farského Chrámu svatého Egídia. V minulosti byla sídlem městské rady, centrem obchodního, společenského a kulturního života obyvatelů města. Z architektonického hlediska bylo významným dokladem pronikání renesančních výtvarných a architektonických prvků do doznívajícího gotického konceptu architektury. 

Katův dům; (c) Radomír Jančošek

Zajímavostí je, že honosná bardějovská radnice je považovaná za první světskou stavbu renesance na území Slovenska. V horní části budovy úřadovala miístní vrchnost, zatím co  přízemí sloužilo obchodníkům. Jedním z královských privilegií středověkého Bardějova byl monopol na bělení plátna a právě v radnici se nacházela místnost na měření a určování jeho kvality. V současnosti budova slouží jako jedna z expozicí Šarišského muzea zastřešující více jak 700 000 sbírkových předmětů.

 

Za vidění určite stojí i goticko-renesanční Malovaný měšťanský dům č. 26 pocházející  ze 13. století. Turisty láká hlavně svou rokajovou rokokovou malbou, ze které nejpoutavější je freska Korunování Panny Marie. Vzpomenout musíme i monumentální opevňovací systém obklopujíci historické jádro města, který byl v době jeho výstavby jedním z nejvyspělejších ve střední Evropě. 

Malovaný měšťanský dům; (c) Radomír Jančošek

Zajímavým prvkem Radničního náměstí je i bronzová socha kata v životní velikosti (190 cm), která je upomínkou na právo meče a výsadu vykonávat popravy udělené městu v polovině 14. století. Nedaleko sochy je situovaný i Katův dům, kde kat býval a v už vzpomínaném kostele měl dokonce svou lavici. 

socha kata; (c) OOCR Šariš - Bardejov

Neposlední historickou atrakcí Bardějova je areál tzv. Židovského suburbia, který je nejvýznamnější lokalitou židovského kulturního dědictví ve městě. Komplex židovských rituálních staveb pozůstává ze Staré synagogy, domu shromáždění (hebr. bet hamidraš), rituální koupele (hebr. mikve), expanzní věže a kotelny. V minulosti se nacházely v areálu i rituální jatka. Budovy sloužily duchovním a komunitním potřebám ortodoxní židovské komunity se silnou chasidskou orientací, která byla šestou největší židovskou komunitou na Slovensku v meziválečném období. 

akce na Radničním náměstí; (c) OOCR Šariš - Bardějov

Samozřejmě těchto pár pamětihodností, které jsme v krátkosti představili, je jen zlomek toho, co ve městě Bardějov můžete vidět, proto neváhejte a navštivte tento historický skvost severovýchodního Slovenska.

 

GPS: 49°17'34.8"N 21°16'32.6"E

Zdroj: (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov

Foto: Radomír Jančošek, OOCR

Textová úprava: redakcia

Překlad: Stanislava Waniová 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bardějov: Obnovená Stará synagoga
Publikováno: 21.6.2022
Po letech chátrání se Stará synagoga v Bardějově dočkala komplexní obnovy a zrestaurování. Vylepšená stavba je přeměněná na víceúčelový reprezentativní prostor a místo pro kulturu.

SR: Zahrajte si GEOFUN hry na severovýchodě krajiny
Publikováno: 20.4.2022
Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardějov představila veřejnosti novinku v podobě geofun her, které si můžete zahrát přes mobilní aplikaci. Dostupné jsou pro lokality Svidníka, Bardějova a pracuje se na dokončení oblasti Bardějovských lázní.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

Bardějov: Oživování zapomenuté historie na Kláštorisku
Publikováno: 23.11.2021
Oblastná organizace cestovního ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardějov, ve spolupráci s místními sdruženími a aktivisty, dokončila obnovu turistické infrastruktury v lokalitě Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovaném archeologickém nalezišti přibyl altánek a informační tabule.

Kružlová: Nová netypická rozhledna ve tvaru náboje
Publikováno: 1.2.2022
V závěru minulého roku dokončili v obci Kružlová, přesněji v Údolí smrti, unikátní rozhlednu z kovu a dřeva vysokou 13,65 metrů, která má 4 poschodí a tvarem připomíná náboj do československé pušky vz. 24.

Bardějov: Komínek - Mihaľov má obnovený altánek s ohništěm
Publikováno: 12.3.2022
V rekreačně-turistické oblasti zvané “Komínek” Mihaľov v Bardějově obnovili dřevěný altánoe s ohništěm. Při tom se rekonstrukce dočkali i poškozené dřevěné prvky na některých stanovištích Kyslíkové cesty Mihaľov nacházející se v blízkosti.

SR, Bardejov – turistika v okolí
Publikováno: 21.4.2021
Po týdnu vás opět pozveme na nenáročnou procházku méně navštěvovanými lokalitami, tentokrát v okolí historického města Bardejov. Postupně vás zavedeme na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol, na jedinou horskou chatu daného pohoří i na rozhlednu na vrchu Žobrák.

SR, Bardejov – turistika v okolí II
Publikováno: 28.4.2021
Nejen notoricky známé Vysoké a Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, ale i menší pohoří na severovýchodě Slovenska se pyšní přírodou, chráněnými živočichy a rostlinami, ale i krásnými výhledy ze sítě obnovených rozhleden. Využijte proto příležitost mírného uvolňování opatření a poznejte tento méně navštěvovaný kout Slovenska.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X