www.infoglobe.cz » SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků I

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků I

Publikováno: 22.4.2020
Bratislavský kraj je se svou rozlohou 2052,6 km² nejmenším ze všech krajů Slovenska. Co se týče přírodních nebo historicky hodnotných míst, určitě za ostatními nezaostává.

Bratislava

V Evropě najdete jen málo míst s tak jedinečnou polohou a bohatou historií, jako má právě Bratislava. Ta spolu s Vídní a Budapeští patří k trojici středoevropských metropolí, které leží na Dunaji, druhém nejdelším evropském veletoku. O bohaté minulosti města bychom mohli psát neuvěřitelně dlouho, přejděme však raději ke hmatatelnějším svědkům dávné historie, kteří nás ještě dnes přenesou v čase a odkryjí nám kus bohatých bratislavských dějin.

Bratislavský hrad

Hlavní dominantou města, která v sobě ukrývá obrovský kus historie, je Bratislavský hrad, tyčící se vysoko nad řekou Dunaj na hradním návrší. V současnosti je hrad pro veřejnost zavřený, ale snad brzy budou přístupné expozice Slovenského národního muzea a zase se rozběhnou různé kulturní akce. Z hradního kopce se otevírá zajímavý výhled na velkou část Bratislavy, jako na dlani se nabízí i největší slovenské sídliště – Petržalka, ale také příhraniční části sousedního Rakouska nebo Maďarska.

Petržalka

Nejznámějším církevním skvostem a další výraznou dominantou města je trojlodní gotický dóm sv. Martina, který najdete hned pod hradním kopcem. Od roku 1563 až do roku 1830 v něm bylo korunováno 11 králů a 8 královen, a to včetně Marie Terezie. Dodnes nám korunovace uherských králů připomíná jeho nádherná věž s pozlacenou napodobeninou uherské královské koruny. Uvnitř stojí za obdiv například mohutná barokní socha sv. Martina od známého rakouského sochaře Georga Rafaela Donnera.

dóm sv. Martina

Procházku po středověkých uličkách Bratislavy můžete dále nasměrovat k jediné dodnes zachované bráně městského opevnění – k Michalské bráně, kde najdete i nejstarší bratislavský kamenný most – Michalský most, postavený v roce 1727 nad vodním příkopem u městských hradeb. Nad Michalskou bránou se tyčí Michalská věž. Z její terasy se naskýtá nádherný výhled na Staré Město. Ve věži dnes sídlí Muzeum zbraní a městského opevnění. Pokud budete někdy pod Michalskou bránou procházet, jistě zadržte dech a nemluvte, protože jak říkají staří Bratislavané, co si budete přát, se vám do konce života jistě splní. Možná to dnes bude o něco těžší než kdysi, protože pod Michalskou bránou umístili nultý kilometr s označením vzdáleností mezi Bratislavou a 29 světovými metropolemi, a tak se zde pravděpodobně i vy na pár vteřin zastavíte.

Michalská brána

Další zajímavou zastávkou v historickém jádru města by mohlo být Hlavní náměstí s překrásnou budovou Staré radnice a renesanční Maximiliánovou fontánou. V minulosti sloužilo jako centrum středověkého městského života, ale i dnes se na něm houfně setkávají lidé například během oblíbených vánočních trhů nebo silvestrovských oslav.

Stará radnice

Mezi další historicky významné památky patří například kostel sv. Alžběty, známý jako Modrý kostelík, nejkrásnější klasicistní budova na Slovensku – Primaciální palác či rokokový klenot – Mirbachův palác, ve kterém je dnes Galerie města Bratislavy. Pokud byste chtěli mít Bratislavu jako na dlani, určitě navštivte televizní věž, jejíž součástí je i restaurace s vyhlídkovou plošinou ve výšce 70 metrů, nebo jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou připomínající ufo na vrcholu pylonu, který jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Vyhledávaným cílem je také památník a hřbitov sovětských vojáků na kopci Slavín, který byl pro veřejnost zpřístupněn již v roce 1960. Z jeho teras se nabízí překrásný výhled na město i Bratislavský hrad.

Modrý kostelík

Pokud jste už unaveni z bloumání po městě, jistě vám přijde vhod příjemný relax ve stínu košatých stromů uprostřed nejstaršího veřejného parku ve střední Evropě. Dopřejte si ničím nerušený odpočinek na některé z laviček v Sadu Janka Krále na pravém břehu Dunaje v bratislavské městské části Petržalka. Nebo se ještě více vzdalte od ruchu centra velkoměsta a zavítejte do okrajové části Bratislavy, kde nedaleko sídliště Děvínská Nová Ves, jen na skok od krásné zachované zříceniny hradu Děvín, objevíte světoznámou paleontologickou lokalitu Sandberg, která spadá pod národní přírodní rezervaci Děvínská Kobyla.

hrad Děvín

GPS: 48°08'42.4"N 17°06'24.3"E

Text: redakce

Foto: Pixabay.com 

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – s aplikací za odpočinkem
Publikováno: 5.5.2021
Milovníci procházek i turističtí nadšenci se mohou těšit na zcela novou a zároveň unikátní mobilní aplikaci, která vás pomocí interaktivní mapy zavede k mnoha nepoznaným místům bratislavského lesoparku.

SR, Bratislava – unikátní rozhledna na Děvínské Kobyle
Publikováno: 1.11.2020
Podzim je ideálním časem na výlety, proto jsme se rozhodli navštívit relativně novou vyhlídkovou věž nacházející se na nejvyšším bodě Děvínské Kobyly v areálu bývalé raketové základny. Přístupná je z bratislavských městských částí Děvínská Nová Ves, Děvín a Dúbravka.

SR, Bratislava – Botanická zahrada
Publikováno: 31.8.2016
Poté co jsme navštívili Vodárenskou zahradu s jejími mnoha atrakcemi, jsme se podél Karloveského ramene přesunuli k dalšímu atraktivnímu místu – k Botanické zahradě Univerzity Komenského v Bratislavě, která byla vůbec první na Slovensku.

SR, Bratislava – Františkánská zahrada a letní čítárna
Publikováno: 7.9.2016
V okolí historického centra Bratislavy se nachází množství zajímavých parků, zahrad či jiných zelených ploch, které poskytují obyvatelům i návštěvníkům města odpočinek v přírodě. Ale ani samotné centrum není až tak kamenné.

SR, Bratislava – Hluboká cesta: Lurdská jeskyně
Publikováno: 11.12.2014
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.

SR, Bratislava – Kamzík, symbol města
Publikováno: 3.3.2016
Když se před Slováky řekne slovo kamzík, hned si představí dvě věci. První je zvíře žijící vysoko v horách a tou druhou je televizní vysílač, který se léta hrdě tyčí nad hlavním městem Slovenska. A právě tento symbol Bratislavy jsme se rozhodli navštívit.

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.

SR, Bratislava – naučná stezka Rusovce
Publikováno: 20.4.2016
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.

SR, Bratislava – nový Starý most
Publikováno: 10.8.2016
Po krásné procházce městskými hradbami jsme se vydali historickým centrem Bratislavy k další pamětihodnosti, jejíž dějiny sahají více než 120 let zpátky, ale přesto je zcela nová.

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kousek bajkového ráje
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava – ostrov zeleně
Možná se někdo bude divit, ale také Bratislava nabízí množství přírodních zákoutí. Navštivte spol...

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...

ZOO Bratislava – expozice plné života
V bratislavské zoologické zahradě, která své brány pro návštěvníky otevřela již v roce 1960, dnes...

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...

Bratislava: soulad historie s modernou
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X