www.infoglobe.cz » SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků III

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků III

Publikováno: 6.5.2020
Naší poslední zastávkou v Bratislavském kraji bude poutní místo Marianka a malokarpatský středověký klenot – hrad Červený Kameň. Dále navštívíme úchvatnou rozhlednu a doporučíme vám rodinný cyklovýlet.

Poutní místo

Toulky okolím Bratislavy začneme v jižní části Záhoří, kde leží známé poutní místo Marianka. Dominantní stavbou této obce je jednolodní mariatálský kostel s věží (kostel Narození Panny Marie), jehož základní kámen položil v roce 1377 samotný král Ludvík Veliký. Doslechl se totiž o legendách mariatálské sošky Panny Marie, která byla do té doby umístěna na dřevěném sloupu u zázračného pramene.

Marianka – kostel Narození Panny Marie

Od těch dob se začala psát slavná historie obce. Kromě sakrální stavby je zajímavá i křížová cesta nacházející se v přírodní scenerii zalesněného úbočí u potoka. Nedaleko ní byla v roce 1936 vybudována Lurdská jeskyně, jejíž stěny jsou pokryty stovkami pamětních tabulek s díkůvzdáními, jejichž počet se stále rozrůstá. Mezi další světské stavby patří kaple Svaté studny, kde si můžete nabrat léčivou vodu, kaple sv. Anny nebo bývalý klášter Pavlínov.

Marianka – křížová cesta   Marianka – hornická minulost

Málokdo však ví, že tato příjemná obec ukrývá i slavnou hornickou historii (těžila se zde břidlice) a zároveň je ideálním výchozím či cílovým bodem nenáročné pěší turistiky nebo náročnější horské cykloturistiky v Malých Karpatech. Proto neváhejte a vydejte se i vy za poznáním krás a tajů Marianky.

Středověký klenot

hrad Červený Kameň, (c) Pixabay.com

Hrad Červený Kameň patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším hradům v Malých Karpatech, ročně sem zavítá tisíce turistů. Přestože hlavní sezona plná kulturních akcí trvá od května do září, hrad nabízí své komnaty i během zimního období. Středověká dominanta u obce Častá vás zaujme hradním muzeem, různými typy okružních prohlídek nebo zábavně-naučnou hrou pro děti – Hradní záhadník.

hrad Červený Kameň – pohled z výšky

Pohled z výšky

rozhledna Velká Homole

Rozhledna na Velké Homoli (709 m n. m.) byla vybudována v roce 2018 na základech starší rozhledny z roku 2001. Tato skoro 21 metrů vysoká turistická vyhlídka se oficiálně jmenuje rozhledna Alexandra Filípka, má 6 pater a celkem 120 schodů. Za dobrého počasí se z ní naskýtá úžasný pohled na panoráma Malých Karpat, Považského Inovce, Tríbeče a za opravdu dobré viditelnosti i na rakouské Alpy, je po husté síti turistických stezek snadno dostupná ze všech stran a v každém ročním období. Z autobusové zastávky u Zochovy chaty se sem po červené turistické značce dostanete přibližně za hodinu a po stejné značce z Pezinku za 3 hodiny. Z obce Modra sem vede modrá značka a výstup vám zabere asi 2 hodiny.

pohled na Malé Karpaty

Cyklotip

Milovníci cyklistiky si v Bratislavském kraji jistě přijdou na své. Malé Karpaty jsou přímo stvořené pro vyznavače horské cyklistiky a mezinárodní Dunajská cyklotrasa, která prochází až přes čtyři státy (Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko), je nejfrekventovanější v celé Evropě. Slovenský úsek cyklostezky začíná u hraničního přechodu Berg (Rakousko) a pokračuje směrem k bratislavskému Přístavnímu mostu. Odtud se můžete vydat po obou stranách Dunaje. Cyklostezka na pravém břehu vás povede přes Petržalku, dále kolem jezera v Rusovcích, přes Čunovo, kde se nabízí možnost návštěvy areálu vodních sportů nebo galerie moderního umění Danubiana, až do Vojky nad Dunajem. Odtud se dá i s koly přeplavit do obce Kyselica na levém břehu Dunaje. Můžete se tedy po cyklotrase na druhé straně pěkně vrátit zpět do Bratislavy.

cyklotrasa

Pokud již v Bratislavě přejedete přes Přístavní most a napojíte na Dunajskou cyklotrasu vedoucí po levém břehu Dunaje, můžete se dostat do okolí Hamuliakova a dalších měst a obcí na Dunaji, také až do Štúrova a odtud plynule do sousedního Maďarska.

Dunajská cyklotrasa   Dunajská cyklotrasa

Je tedy jen na vás, zda se rozhodnete pro příjemný půldenní okružní cyklovýlet spojený s plavbou přívozem, nebo pro delší a náročnější výlet, který vás zavede nejen za hranice kraje, ale dokonce i republiky. Jedná o středně náročnou cestu převážně po rovině, je tedy vhodná pro rodiny s dětmi.

GPS: (Marianka) 48°14'52.7"N 17°03'54.8"E 

 

Text: redakce

Foto: redakce, Pixabay.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikováno: 12.2.2015
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Malé Karpaty: Roštún - neobyčejně krásná příroda
Publikováno: 5.3.2015
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenici a Černou skálu – VIDEO
Publikováno: 1.11.2016
Pokud máte rádi turistiku a krásné výhledy, vydejte se spolu s námi na jednu nenáročnou vycházku do Malých Karpat. Její začátek bude v obci Plavecký Mikuláš, odkud vede několik značených turistických stezek.

SR: Geopark Malé Karpaty
Publikováno: 9.6.2019
V blízké době by se mělo začít s realizací budování nového geoparku Malé Karpaty. Ten má v současnosti do jisté míry vybudovanou turistickou infrastrukturu a existuje už i řada významných a pro návštěvníky připravených geotopů, které jsou výsledkem dlouholetých aktivit různých nadšenců a organizací.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnský geopark
Publikováno: 20.7.2016
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).

SR: Malé Karpaty – Z Perneku na Skalnatou
Publikováno: 14.2.2018
Do Malých Karpat můžete vyrazit celoročně, po značených turistických stezkách můžete navštívit krásné a zajímavé lokality. V tomto článku si blíže představíme zimní túru na jednu z malokarpatských sedmistovek, kterou je vrch Skalnatá.

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem
Publikováno: 19.7.2012
Mezi Děvínem, Děvínskou Novou Vsí a Dúbravkou se nachází unikátní národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla. Čím se odlišuje tato rezervace od jiných, proč je světoznámá a jak ji nejlépe turisticky poznat? Toto všechno si povíme v následujících řádcích.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.

SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malé Karpaty – v pestrých barvách podzimu
Malé Karpaty mají své zvláštní kouzlo v každém ročním období. Obzvláště okouzlující jsou zejména ...

SR: Malé Karpaty – napříč jarní přírodou
Jaro teprve začíná, ze svahů a údolí Malých Karpat zmizely poslední zbytky sněhu. Sluneční paprsk...

SR: Malé Karpaty – procházka jarní Děvínskou Kobylou
Národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla se rozprostírá na jihozápadních svazích vrchu Děvínska...

SR, Bratislava – jarní probouzení v Rusovcích
Pokud máte rádi probouzející se přírodu, tak se vydejte prostřednictvím naší fotogalerie do brati...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...

SR, Malé Karpaty – krásy zimní Děvínské Kobyly
Vrch Děvínská Kobyla, který svou výškou 514 m n. m. patří k nejvyšším vrchům Děvínských Karpat, s...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 30. 5. 2020
svátek:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zítra:
neděle 31.5.
13 °C