www.infoglobe.cz » SR, Hurbanovo II – procházka po městě

SR, Hurbanovo II – procházka po městě

Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

Území města Hurbanovo se rozprostírá v nejteplejší oblasti Podunajské nížiny, na levém břehu řeky Žitavy. Už cestou do něj jsme měli možnost vidět, že ho obklopuje krajina s úrodnou půdou, což jen potvrzuje fakt, že toto území se řadí i mezi nejúrodnější a nejvíce zemědělsky využívané oblasti na Slovensku.

Městský úřad Hurbanovo

Po příjezdu do města směrem od Komárna, které je pro turistu zajímavé svojí kulturou a architekturou, jsme netušili, co může kromě hvězdárny a pivovaru turistovi nabídnout. A tak jsme se vydali objevovat.

rodinná hrobka Konkolyovců

První památkou, kterou po cestě vidíme, je malá kaple na kopečku u hlavní silnice a hned vedle ní se tyčí rodinná hrobka Konkolyů. Dá se říci, že tomuto rodu město vděčí za svůj symbol – hvězdárnu. Historie říká, že uherský král Béla II. přesídlil v 13. století na toto území zvané „possesio conc“ část kumánských uprchlíků z Asie. Jejich vůdce Mátého Thége povýšil do šlechtického stavu a přidělil mu ke jménu příjmení Čonka. Sem sahají kořeny zdejšího významného rodu v Hurbanovu, avšak dějiny města zde ani zdaleka nezačínají.

socha Mikuláše Konkolyho, náměstí Konkolyho (Hurbanovo)

Archeologické nálezy svědčí totiž o pravěkém osídlení této oblasti. V období stěhování národů zde žily kmeny Kvádů, Dáků, Markomanů, Gótů, Avarů a Hunů. Pak sem zavítali Slované i Maďaři.

Jeden z příběhů o osídlování a vzniku města říká, že zde měl z vůle uherského krále sv. Štěpána vyrůst klášter. Jeho členové nesli jméno po svém zakladateli – stefanité a měli se zúčastnit křižáckých výprav do Svaté Země.

náměstí Konkolyho (Hurbanovo)

Tehdejší obyvatelstvo si žilo v klidu, věnovalo se zemědělství a rozvíjel se i rybolov. Avšak mír trval jen do období nájezdů Tatarů a později i Turků, kteří vše srovnali se zemí. Od 13. do 17. století procházelo území z rukou jedné šlechtické rodiny do rukou další. Po mnichovské arbitráži se dokonce stalo součástí horthyovského Maďarska, ale po válce se opět přičlenilo k Československu. Do roku 1948 se s městem můžete setkat pod názvem Stará Ďala (do roku 1918 v maďarštině O'Gyalla). První písemná zmínka o obci Gyalla pochází z roku 1312 a pojmenování získala podle zemanské rodiny Gyallaiovců (Ďalajovců), kterým jejich majetek potvrdil v roce 1457 král Ladislav V. Dost bylo historie, vzhůru na památky!

kostel sv. Ladislava (Hurbanovo)

Stojíme u městského úřadu, kde končí trasa naučné stezky. Naši pozornost již přitahuje 42 metrů vysoká věž římskokatolického secesního kostela sv. Ladislava. Chrám byl postaven v roce 1913 (István Medgyaszay). Prostředí kolem chrámu tvoří příjemná udržovaná zahrada, ze které můžete vstoupit do kostela a prohlédnout si interiér s oltářním obrazem sv. Ladislava. Půdorys stavby tvoří oktagon a prostor je zaklenut tmavou dřevěnou kupolí. Při výstavbě bylo ve velké míře použito dřevo a dřevěné části interiéru jsou zdobené prvky lidové architektury. K chrámu patří i kaple Sedmibolestné Panny Marie a sv. Rozálie z roku 1890.

kostel sv. Ladislava (Hurbanovo)

V parku před kostelem se nachází trojiční sloup (1886) a za ním zas parčík s památníkem spisovatele původem z nedalekého Komárna, kterým je Mór Jokai. Od kostela směřují naše kroky na náměstí Konkolyho. Pokud čekáte vydlážděné náměstí lemované řadou historických budov, musím vás zklamat. Náměstí je jakýsi zelený parčík, uprostřed kterého stojí socha Mikuláše Konkoly-Thegeho. Období jeho života znamenalo pro tehdejší Starou Ďalu významný historický milník v dějinách. Napsal přes 40 vědeckých prací a založil zde první hvězdárnu na území Rakousko-Uherska s celoevropským významem. Za svou vědeckou činnost byl jmenován členem Maďarské akademie věd v Budapešti a čestným členem Německé meteorologické společnosti v Berlíně. Kromě pohledu na nebe má zásluhu i na zmapování dna Dunaje či na výstavbě železnice procházející Hurbanovem, kde jako strojvedoucí dokonce vedl její první vlak.

kostel reformované křesťanské církve (Hurbanovo)

Kolem náměstí se nacházejí školy, budova policie, obchod i Dům kultury. Všechny budovy jsou postaveny v období 20. století. To ale neznamená, že město nemělo i historicky zajímavé stavby. Jelikož území patřilo mnohým rodinám, vzniklo zde i mnoho šlechtických kurií, ze kterých se zachovalo jen pár. Většina musela ustoupit socialistické výstavbě ve 20. století. Nejzachovalejší stavbou je secesní lovecký zámek Steiner z roku 1901, který najdete naproti hvězdárně.

zámek Steiner (Hurbanovo)

Směrem po hlavní silnici na Nové Zámky natrefíte na druhý, trochu chátrající hurbanovský kostel. Jedná se o sakrální stavbu reformované křesťanské církve, která byla postavena v letech 1911–1912 na zbytcích někdejšího kláštera. 

Pokračujeme dále a před námi se vypínají zeleno-bílé stavby místního pivovaru. Jeho návštěvu však absolvujeme až za týden.  

GPS: 47°52'24.6"N 18°11'30.6"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Štúrovo – město vody a tolerance II
Publikováno: 22.8.2021
Týden utekl jako voda a my se vracíme do nejjižnějšího města Slovenska – Štúrova. Dnes se vydáme za památkami a turistickými lákadly.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Štúrovo – nejjižnější město Slovenska
Jihozápadně od soutoku Dunaje a řeky Hron se rozprostírá město Štúrovo, které oplývá několika jed...

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X