www.infoglobe.cz » SR, Košický kraj – region mnoha tváří III

SR, Košický kraj – region mnoha tváří III

Publikováno: 30.5.2021
Po návštěvě Čermeľského údolí, Gotické cesty či cyklovýstupu na Kojšovskou hoľu se dnes zaměříme na další atraktivní místa Košického kraje. Budeme objevovat krásy podzemí, unikátní zámeček, velkolepou zoo, a dokonce i gejzír.

Kam na výlet

Naším prvním turistickým tipem bude výjimečná Gombasecká jeskyně, která je od roku 1996 prohlášena za národní přírodní památku a v rámci jeskyní Slovenského a Aggteleckého krasu je zařazena do světového přírodního dědictví UNESCO.

Gombasecká jeskyně, (c) wikipedia.org - Semu

V minulosti sloužila jako sanatorium na léčení nemocí dýchacích cest, ale dnes se do ní můžete vydat už jen s průvodcem na zajímavou prohlídku. Přestože pro veřejnost zpřístupněná část jeskyně dosahuje pouze 285 metrů (z celkem dodnes prozkoumaných 1 525 metrů), její prohlídka s průvodcem, který vám poskytne opravdu poutavý odborný výklad, vám zabere až půl hodiny. K nejkrásnějším prvkům jeskynní výzdoby patří dutá sintrová brčka, která jsou vytvořena a zachována v takovém rozsahu, jaký nemůžete obdivovat v žádné jiné dosud objevené jeskyni na Slovensku. Kromě toho se zde vyskytují i jiné formy jeskynní výzdoby – stalaktity, stalagmity či různé sintrové náteky a kůry.

Gombasecká jeskyně   okolí Gombasecké jeskyně

Další naší zastávkou bude rozlohou největší zoologická zahrada na Slovensku, která se nachází v košické městské části Kavečany a své brány má pro veřejnost otevřené celoročně.

košická zoo

Košická zoo se zaměřuje hlavně na euroasijskou faunu a pochlubit se může řadou chovatelských úspěchů. Od roku 1996 je chov zdejších huculských koní zařazen do genofondu SR. Opravdovou raritou byl i odchov paterčat medvěda hnědého, který je zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. V areálu zoo se nachází také exotárium i minivivárium a několik naučných stezek.

Betliar – anglický park   Betliar – anglický park

Určitě nesmíte vynechat ani návštěvu zámečku Betliar, který obklopuje nádherný anglický park, zapsaný v roce 1978 do seznamu významných historických zahrad světa.

Betliar

Původní Bebekovský gotický hrádek z 15. století získal dnešní podobu přepychového sídla během přestavby v letech 1881–1886. Tehdy si ho podle vzoru francouzských romantických zámků nechal přestavět „železný hrabě“ Emanuel I. Andrássy. Byl to dobrodruh s uměleckým cítěním, což se projevilo i v jeho zálibě shromažďování exotických a uměleckých předmětů. Dnes zde tak můžete obdivovat původní zařízení, jakož i hodnotné sbírky obrazů, historických zbraní či keramiky a porcelánu.

Herlianský gejzír

Doporučujeme také návštěvu vesničky Herľany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů. Zajímavá je hlavně přítomností světového unikátu, a to Herlianského gejzíru. Jedná se o jediný studený vodní gejzír v Evropě, což podtrhuje i fakt, že se nachází na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO. Byl aktivován lidskou rukou a od roku 1872 je nepřetržitě aktivní.

Slovenský ráj

Za návštěvu stojí ale také Slovenský ráj, Tokajská oblast, královské důlní městečko Smolník a mnoho dalšího. S přicházejícími letními dny tedy neváhejte a vyrazte objevovat fascinující zákoutí Košického kraje.

GPS: 48°48'04.0"N 21°28'39.5"E (Herľany)

 

Text: redakce

Foto: Oskár Mažgút, Peter Barna, Wikipedia.org: Semu, Bubamara, MarosDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

SR, Betliar – historický park
Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

SR, Smolník – královské báňské městečko
Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhlídková věž
Publikováno: 25.4.2018
V následujících řádcích zavítáme na východní Slovensko, kde navštívíme světoznámou vinařskou oblast Tokaj. Naším cílem však nebudou vinné sklepy, ale nevšední rozhledna, která je unikátní svým tvarem i výhledem.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...


Souvisejicí videa

SR: Košice – unikátní metropole východního Slovenska
Popularita Košic stále roste, a to hlavně od r. 2013, kdy získaly titul Evropské hlavní město kul...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X