SR: Lázně jak je neznáme

Lázeňství už dávno není jen záležitostí těch, kteří mají nějaký zdravotní problém. V dnešní době je právě lázeňství, či spíše lázeňský turismus, zdrojem oddechu a relaxu pro rodiny, ale i pro jednotlivce. V současnosti mají skoro každé lázně své wellness centrum a služby s tím spojené.
Kniha Lázně na starých pohlednicích se snaží přiblížit 21 současných lázeňských lokalit. Každé z nich je věnována samostatná kapitola, která obsahuje základní informace o dané lokalitě a historické pohlednice s podrobnějšími popisy. Jelikož na území Slovenska v minulosti fungovalo kolem 120 lázeňských míst, je samozřejmé, že kniha se zaměřuje pouze na ty, které přetrvaly dodnes, ale v závěru knihy je zařazena i kapitola o zaniklých lázních.
Autorem knihy je Martin Kostelník, který je odborným pracovníkem Balneologického muzea v Piešťanech. V knize, v níž může čtenář nalézt mimo již zmíněných zajímavých textů i poutavé pohlednice, se zaměřuje na dějiny lázní a lázeňství na Slovensku. Autor upřednostnil starší a kolorované pohlednice vydané do konce třicátých let 20. století, aby co nejvěrněji ilustrovaly tehdejší rozkvět a architektonické skvosty lázeňského odvětví. Výjimku tvoří pouze lázně Nimnica, které vznikly až v druhé polovině padesátých let 20. století.
Zajímavostí je, že v knížce nechybí ani lázně v Červeném Klášteře - Smerdžonka, které byly obnoveny v roce 2012 po 60leté "přestávce". Publikace čtenáře provede od počátku objevování přírodních léčivých zdrojů, přes jejich využívání až po současnost. Tak například, věděli jste, že na Slovensku je registrovaných 1600 zdrojů minerálních vod nebo že největší koncentrace těchto pramenů je na středním Slovensku? Ne? I o taková zajímavá fakta vás publikace obohatí.
Dále se dozvíte, že na Slovensku převládají uhličité vody. V rámci Slovenska má nejvyšší obsah CO2 pramen v Korytnici. V Horních Strhárech je zas pramen s nejvyšším obsahem železa, Smrdáky jsou proslulé díky prameni s nejvyšším obsahem síry. Nejstudenější minerální pramen dosahuje jen 5 °C a nachází se opět v Korytnici, zatímco nejteplejší pramen dosahuje teploty přes 70 °C a vyvěrá na hranici Povážského Inovce a Podunajské nížiny v Piešťanech. A takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat.
Pokud ve vás těchto pár řádků vzbudilo zájem o historii našeho přírodního a kulturního dědictví, určitě si knihu neváhejte koupit. No a pro ty, co rádi soutěží, máme dobrou zprávu. Kniha Lázně na starých pohlednicích bude v nejbližší fotosoutěži našeho portálu zařazena mezi ceny. Pak už jen stačí nahrát jednu fotografii na vyhlášené téma a mít trošku štěstí. Možná ji získáte právě Vy.
Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: vydavatelství Dajama, Bardějovské lázně a.s.
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Lázně – Slovensko, krajina živé vody

SR, Záhadná místa – 160 tajemných výletů

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána

Bardějov: Turistický singletrack HERKULES poslouží pro cyklisty i pěší

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh

SR, Procházky po slovenských městech

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši

SR: Bardějovské lázně
Souvisejicí videa

SR, Nimnica – obec spjatá s vodou
SR: Rajecké Teplice - lázně ze 14. století
Lokace:
