www.infoglobe.cz » SR: Lázně jak je neznáme

SR: Lázně jak je neznáme

Publikováno: 6.2.2014
Koncem minulého roku se na pulty našich knihkupectví dostala velmi zajímavá knižní publikace, která mapuje slovenské lázně na starých pohlednicích. Prostřednictvím těchto jedinečných pohlednic přibližuje specifickou oblast přírodního a kulturního bohatství Slovenska široké veřejnosti.

Lázeňství už dávno není jen záležitostí těch, kteří mají nějaký zdravotní problém. V dnešní době je právě lázeňství, či spíše lázeňský turismus, zdrojem oddechu a relaxu pro rodiny, ale i pro jednotlivce. V současnosti mají skoro každé lázně své wellness centrum a služby s tím spojené.

Bardějovské lázně

Kniha Lázně na starých pohlednicích se snaží přiblížit 21 současných lázeňských lokalit. Každé z nich je věnována samostatná kapitola, která obsahuje základní informace o dané lokalitě a historické pohlednice s podrobnějšími popisy. Jelikož na území Slovenska v minulosti fungovalo kolem 120 lázeňských míst, je samozřejmé, že kniha se zaměřuje pouze na ty, které přetrvaly dodnes, ale v závěru knihy je zařazena i kapitola o zaKniha Lázně na starých pohlednicích (obálka)niklých lázních.

Autorem knihy je Martin Kostelník, který je odborným pracovníkem Balneologického muzea v Piešťanech. V knize, v níž může čtenář nalézt mimo již zmíněných zajímavých textů i poutavé pohlednice, se zaměřuje na dějiny lázní a lázeňství na Slovensku. Autor upřednostnil starší a kolorované pohlednice vydané do konce třicátých let 20. století, aby co nejvěrněji ilustrovaly tehdejší rozkvět a architektonické skvosty lázeňského odvětví. Výjimku tvoří pouze lázně Nimnica, které vznikly až v druhé polovině padesátých let 20. století.

Zajímavostí je, že v knížce nechybí ani lázně v Červeném Klášteře - Smerdžonka, které byly obnoveny v roce 2012 po 60leté "přestávce". Publikace čtenáře provede od počátku objevování přírodních léčivých zdrojů, přes jejich využívání až po současnost. Tak například, věděli jste, že na Slovensku je registrovaných 1600 zdrojů minerálních vod nebo že největší koncentrace těchto pramenů je na středním Slovensku? Ne? I o taková zajímavá fakta vás publikace obohatí.

Bardějovské lázně

Dále se dozvíte, že na Slovensku převládají uhličité vody. V rámci Slovenska má nejvyšší obsah CO2 pramen v Korytnici. V Horních Strhárech je zas pramen s nejvyšším obsahem železa, Smrdáky jsou proslulé díky prameni s nejvyšším obsahem síry. Nejstudenější minerální pramen dosahuje jen 5 °C a nachází se opět v Korytnici, zatímco nejteplejší pramen dosahuje teploty přes 70 °C a vyvěrá na hranici Povážského Inovce a Podunajské nížiny v Piešťanech. A takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat.

Bardějovské lázně

Pokud ve vás těchto pár řádků vzbudilo zájem o historii našeho přírodního a kulturního dědictví, určitě si knihu neváhejte koupit. No a pro ty, co rádi soutěží, máme dobrou zprávu. Kniha Lázně na starých pohlednicích bude v nejbližší fotosoutěži našeho portálu zařazena mezi ceny. Pak už jen stačí nahrát jednu fotografii na vyhlášené téma a mít trošku štěstí. Možná ji získáte právě Vy.

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: vydavatelství Dajama, Bardějovské lázně a.s.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Lázně – Slovensko, krajina živé vody
Publikováno: 23.9.2020
Vydejte se prostřednictvím nového knižního průvodce po současných lázeňských místech Slovenska. Seznámíte se nejen se samotnými lázněmi, léčbou či rehabilitačními programy, ale poznáte lázně i z pohledu zajímavých turistických destinací zdravotního cestovního ruchu.

SR, Záhadná místa – 160 tajemných výletů
Publikováno: 9.9.2020
Slovensko nabízí množství nejrůznějších tajemství a záhad. Po prvním a druhém dílu knih Záhadná místa od rodinného vydavatelství Dajama, které se věnují tajemným jevům a událostem západního a severního Slovenska, je tu třetí díl o záhadách východního Slovenska.

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána
Publikováno: 9.1.2019
Dnes vás zavedeme do klidného prostředí Zamaguria, které se rozprostírá na severovýchodě Slovenska. Navštívíme lázně Červený Kláštor Smerdžonka, kde od nepaměti vyvěrá zdravá minerální voda. Zvěsti o této léčivé vodě pod Třemi Korunami (982 m n. m.) se začaly šířit již na počátku 14. století, kdy ji ve své léčitelské praxi využívali kartuziánští a později kamaldulští mniši z nedalekého kláštera.

Bardějov: Turistický singletrack HERKULES poslouží pro cyklisty i pěší
Publikováno: 22.10.2018
Plynulé propojení Bardějovských lázní s městem Bardějov přinese nový turistický singletrack HERKULES pro cyklisty i pěší. V těchto dnech ho dokončují místní oblastní organizace cestovního ruchu.

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh
Publikováno: 4.4.2018
Milovníci cyklistiky a výletů se již brzy dočkají unikátního cyklistického okruhu, který bude spojovat slovenské a polské lázeňské pohraniční obce a města. Jeho délka bude 230 kilometrů a výraznou měrou tak přispěje k rozvoji turismu severovýchodního Slovenska.

SR, Procházky po slovenských městech
Publikováno: 7.6.2017
Poté co jsme si minulý týden představili publikaci zachycující ty nejkrásnější cyklistické okruhy země pod Tatrami, budeme v poznávání Slovenska pokračovat i dnes. Tentokrát se zaměříme na městskou turistiku.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...


Souvisejicí videa

SR, Nimnica – obec spjatá s vodou
V regionu Horního Pováží se nachází nevelká obec Nimnica, která je známá léčivou vodou. Najdete z...

 
SR: Rajecké Teplice - lázně ze 14. století
Pojďte s námi na krátkou procházku po místních lázních, kde jsou rocedury založeny na léčivé...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 10. 6. 2023
svátek:Gita
dnes:
sobota 10.6.
16 °C
zítra:
neděle 11.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X