www.infoglobe.cz » SR, Madunice: Hollého obec obklopená vodou - VIDEO

SR, Madunice: Hollého obec obklopená vodou - VIDEO

Publikováno: 15.11.2021
Ve střední části západního Slovenska, mezi třemi významnými městy, a to Trnavou, Hlohovcem i Piešťany se rozprostírá obec Madunice. Díky bezprostřední blízkosti řeky Váh nabízí okolí vesničky úchvatné přírodní scenérie, jakož i možnosti aktivního oddechu v podobě rybolovu nebo myslivectví.

Nejstarší historický záznam o Madunicích tzv. Zoborská listina pochází z roku 1113, kdy král Koloman daruje Hlohovec a blízké osady zoborskému opatství svatého Hypolita. Mezi nimi jsou i Madunice nesoucí dějinný název Medencz. 

Madunice

Co se týká pamětihodností, tak těch Madunice nabízejí víc než dost. Určitě tou nejmonumentálnjší je Kostel Narození Panny Marie se starším renesančním jádrem z roku 1559. Boží chrám byl postavený na místě staršího kostela v letech 1799 – 1806 a situovaný je ve středu obce. Jedná se o jednolodní stavbu s prodlouženým presbytářem a představěnou věží.

Madunice - Kostel Narození Panny Marie

Před kostelem se vypíná Kamenný kříž postavený v roce 1806 a za ním sa nachází Sousoší sv. Vendelína, Rócha a Floriána, postavené obcí v roce 1839, kdy místní faru spravoval významný slovenský spisovatel, predstavitel klasicizmu Ján Hollý

Madunice - Socha svatého Vendelína

Madunice - Socha Jana Nepomuckého Madunice - Socha svatého Jána Nepomuckého

Na počest tohoto bernolákovského básníka zde byla vytvořená památní zóna zahrnujíc již vzpomínaný kostel, zahradu (park), sakrální stavby nebo Pomník Jana Hollého tvořený pískovcovou sochou v nadživotní velikosti umístěnou na stupňovitém kvádrovém podstavci. Dále je do zóny začleněná i Pamětní fara Jana Hollého postavená okolo roku 1650 představující kulturně-historickou památku profánní lidové architektury, v rámci historické zástavby. Součástí fary je i pamětní místnost. Vzpomenoutť musíme i zrekonstruovaný Obecní úřad s impozantní kaskádovou fontánou.

Madunice - Památný dům Jána Hollého

Pozoruhodná je také Socha sv. Terezky Ježiškové s reliéfem Krista Pána se dvěma dušičkama z roku 1933, jakož i Hasičský kříž z r. 1898, po jehož bocích jsou umístněné sochy sv. Panny Marie a sv. Josefa. Za zmínku stojí i Kamenná socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1811.

Madunice - Socha svaté Terezie

Madunice - Hasičský kříž Madunice - modernistický Památník osvoboditelům a obětem II. světové války

Určitě nevynechejte ani návštěvu zdejšího hřbitova, kde je u vchodeu umístěný Pomník padlým vojakům v první světové válce 1914 – 1918. Tvořený je přibližně šestmetrovým pískovým sloupem, nahoře znázorňující trpícího Spasitele a po stranách se dvěma reliéfy. Na čelní straně je umiestěná památní tabule se jmény 42 padlých madunických občanů. Hned vedle tohoto pomníka se nachází modernistický Památník osvoboditelům a obětem II. svetovej války.

Madunice - Pomníky padlých

Madunice nabízejí i různé kulturní akce, které se konají v Kulturním domě nebo v amfiteátru na východním okraji obce. Snad najznámější akcí jsou tzv. Cibulové slavnosti konající se vždy v srpnu. Oblibě se těší i samosběry jahod, které organizuje místní zemědělské družstvo.

Madunice - Památní zóna Jána Hollého

Za hranicemi obce sa vyplatí navštívit Vodní dílo Drahovce-Madunice, které dodává vodu na závlahu pozemků, vylepšuje podmínky na chov ryb a dokonce zabezpečuje odběr vody na chlazení atomové elektrárny Jaslovské Bohunice. Vyhledávané je i několik štrkovisek, nabízející nejen úchvatné pohledy na krajinu, ale i osvěžení v horkých letních dnech.

Obec Madunice má obrovský potenciál pro agroturistiku nebo cykloturistiku, kterou můžete zažít i vy. Proto neváhejte a vydejte sa poznávat krásy této malebné vesničky.

 

GPS: 48°28'42.5"N 17°46'52.9"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com, Day Touring - 4228Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Chtelnice: návštěva zámku s anglickým parkem – VIDEO
Publikováno: 22.5.2022
Na okraji Podunajské pahorkatiny, u vyústění údolí Chtelničky v severní části Malých Karpat, se rozprostírá vskutku nádherná obec Chtelnice. Území na kterém se nachází, se řadí k těm nejstarším obývaným oblastem na Slovensku.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Jaslovské Bohunice: Procházka částí Paderovce - VIDEO
Publikováno: 20.9.2021
Po procházce obcí Radošovce jsme se při návratu domů ještě zastavili v Jaslovských Bohunicích, které jsou nám známé díky nedaleké přítomnosti atomové elektrárny. Konkrétně jsme navštívili obecní část Paderovce. Zajímavostí je, že ještě před třemi desetiletími byla tato část samostatnou obcí, proto se není co divi,t že do současnosti nabízí k vidění vícero krásných pamětihodností.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Piešťany – nezapomenutelný zážitek v Eko Parku
Publikováno: 11.10.2020
Tentokrát vás zavedeme do malého zvířecího ráje, který našel své místo nedaleko Piešťan, u břehu vodní nádrže Sĺňava. Zdejší Eko Park v sobě snoubí kontaktní zoo, neobvyklé ubytování i příjemné posezení.

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO
Publikováno: 28.6.2021
Obec Brestovany leží v severozápadní části Podunajské nížiny, jen 10 km od okresního města Trnava v nadmořské výšce od 140 do 150 metrů. Katastrální území sestává z částí Velké Brestovany, Malé Brestovany a Horní Lovčice.

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO
Publikováno: 21.6.2021
Vesnička Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava, láká milovníky toulek po obcích a městech klidnou atmosférou, několika sakrálními památkami a zajímavostmi.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR, Bučany – kráska Podunajské pahorkatiny
Tentokrát navštívíme malebnou obec Bučany nacházející se přibližně 9 kilometrů od krajského města...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...

SR, Piešťany – procházka po Eko Parku
Kousek od lázeňského města Piešťany, u přehradního jezera Sĺňava, vyrostla nová atrakce pro rodin...

SR, Piešťany – město rodu Winterů
Dnes prostřednictvím naší fotogalerie navštívíme město Piešťany, které je spjato s rodinou Winter...

SR, Dechtice – duchovno uprostřed hor
Dnes se prostřednictvím naší fotogalerie přeneseme přibližně 3 kilometry od obce Dechtice do přír...

SR, Dobrá Voda – Hollého vesnička
V seizmicky nejaktivnější oblasti Slovenska se nachází krásná vesnička Dobrá Voda, která je spjat...


Souvisejicí videa

SR, Madunice - Hollého vesnička obklopená vodou
Ve střední části západního Slovenska sa rozprostírá obec Madunice, která díky bezprostřední blízk...

SR, Križovany nad Dudváhem – oku lahodící vesnička
Necelých 7 km jihovýchodně od Trnavy, v blízkosti řeky Dudváh, leží obec Križovany nad Dudváhem, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X