www.infoglobe.cz » SR, Medzilaborce: Muzeum Andyho Warhola

SR, Medzilaborce: Muzeum Andyho Warhola

Publikováno: 28.9.2012
„Každý si jednou užije svých patnáct minut slávy.“

Přibližně před měsícem by oslavil Andy Warhol, bezesporu jedna z největších chloub MaoSlovenska, své 84. narozeniny. Narodil se sice v americkém Pittsburghu v Pennsylvánii, ale jeho rodiče (Ondřej a Julie Warholovi) pocházeli z tehdy ještě rakousko-uherské vesničky Miková, jež se nachází v severovýchodní oblasti Slovenska. Ve svém vlastním podání Warhol tvrdil, že pochází „odnikud“, což bylo v souladu s jeho oblibou kamuflovat dění kolem sebe. Roku 1949 Andy Warhol dostudoval grafický design na Carnegie Institute of Technology. Už začátek jeho kariéry nasvědčoval tomu, že ve Warholovi se skrývá velký potenciál. Po práci na pozici ilustrátora časopisů a designéra reklamy, kdy například navrhl dnes již notoricky známý obal plechovky Campbellových polévekб se na plno začal věnovat umění. Mimo to se věnoval i tvorbě portrétů tehdejších celebrit, a to hlavně v 70. letech. Zvěčnil takové známé tváře, jako Marilyn Monroe, Elvis Presley nebo Marlon Brando, maloval i ikonické produkty Spojených států (dolarové bankovky, plechovky Coca-Cola, atomové hřiby atd.). Muzeum Andyho Warhola

Warhol se ale věnoval i filmové tvorbě a nutno dodat, že byl velmi produktivním filmařem. Jen mezi roky 1963 - 1968 vyprodukoval na 60 filmů, které jsou tematicky často velmi bizarní. Například Spánek je hodinový film o šestihodinovém spánku básníka Johna Giorna. Jiný film, Jíst, v pětačtyřiceti minutách nabízí pohled na muže konzumujícího houby.

Muzeum Andyho Warhola

Warholovo muzeum ve východoslovenských Medzilaborcích bylo založeno v roce 1991 a dnes svým návštěvníkům nabízí za poměrně nízké vstupné (ceník zde) na velké ploše celkem tři stálé expozice. Vzhledem ke svému ojedinělému výskytu v Evropě sem navíc láká turisty z celého kontinentu, takže nejednou zde potkáte Holanďany nebo Angličany, což jen dodává muzeu příjemnou atmosféru multikulturního prostředí.

Červený Lenin

První část výstavy není věnována vyloženě Andyho dílu, ale tvorbě jeho bratrů Paula a Johna. Druhou expozicí jsou různé historické dokumenty, které poukazují na Warholův život, jako například listina, jíž se Andy zřekl dědičných majetků v místě rodiště svých rodičů, košile, ve které byl Andy i jeho bratři pokřtěni, autentický fotoaparát, magnetofon, sluneční brýle atd.

Muzeum Andyho Warhola

Třetí a poslední expozice je nejzásadnější a také nejobsáhlejší, protože se skládá z velké části z obrazů, které byly zapůjčeny Nadací Andyho Warhola pro vizuální umění v New Yorku. Nejčastěji spatříte serigrafie (sítotisk) včetně slavných Campbellových polévek (1969) nebo tematiku věnovanou komunistickým symbolům, v jejichž popředí je například Červený Lenin nebo Kladivo a Kosák. V rozsáhlých prostorech muzea se rozléhá dobová hudba, která ve vás prohloubí atmosféru sálající z Warholových obrazů.

Muzeum moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích je otevřeno od úterý do pátku v čase 10.00 - 17.00, v sobotu a neděli 12.00 - 17.00.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Muzea se otevírají
Publikováno: 22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.

Absolvujte prohlídku světových muzeí a galerií doma
Publikováno: 1.4.2020
V důsledku celosvětové pandemie koronaviru jsou uzavřená i muzea a galerie. Prostřednictvím bezplatné služby Google Arts & Culture však můžete z pohodlí vašeho domova virtuálně navštívit přes 500 umělecko-vědních institucí.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

Slovensko: Bardějov - město dýchající historií
Publikováno: 17.2.2011
V minulém roce se stal šarišský Bardějov vítězem soutěže o nejkrásnější slovenské město. Již v roce 1986 byl oceněn prestižní evropskou cenou nadace ICOMOS při UNESCU a v roce 2000 byl jako druhé slovenské město zařazen do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bardějov je okresním městem na východě Slovenska, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 31. 5. 2020
svátek:Kamila
dnes:
neděle 31.5.
13 °C
zítra:
pondělí 1.6.
19 °C