www.infoglobe.cz » SR, Medzilaborce: Muzeum Andyho Warhola

SR, Medzilaborce: Muzeum Andyho Warhola

Publikováno: 28.9.2012
„Každý si jednou užije svých patnáct minut slávy.“

Přibližně před měsícem by oslavil Andy Warhol, bezesporu jedna z největších chloub MaoSlovenska, své 84. narozeniny. Narodil se sice v americkém Pittsburghu v Pennsylvánii, ale jeho rodiče (Ondřej a Julie Warholovi) pocházeli z tehdy ještě rakousko-uherské vesničky Miková, jež se nachází v severovýchodní oblasti Slovenska. Ve svém vlastním podání Warhol tvrdil, že pochází „odnikud“, což bylo v souladu s jeho oblibou kamuflovat dění kolem sebe. Roku 1949 Andy Warhol dostudoval grafický design na Carnegie Institute of Technology. Už začátek jeho kariéry nasvědčoval tomu, že ve Warholovi se skrývá velký potenciál. Po práci na pozici ilustrátora časopisů a designéra reklamy, kdy například navrhl dnes již notoricky známý obal plechovky Campbellových polévekб se na plno začal věnovat umění. Mimo to se věnoval i tvorbě portrétů tehdejších celebrit, a to hlavně v 70. letech. Zvěčnil takové známé tváře, jako Marilyn Monroe, Elvis Presley nebo Marlon Brando, maloval i ikonické produkty Spojených států (dolarové bankovky, plechovky Coca-Cola, atomové hřiby atd.). Muzeum Andyho Warhola

Warhol se ale věnoval i filmové tvorbě a nutno dodat, že byl velmi produktivním filmařem. Jen mezi roky 1963 - 1968 vyprodukoval na 60 filmů, které jsou tematicky často velmi bizarní. Například Spánek je hodinový film o šestihodinovém spánku básníka Johna Giorna. Jiný film, Jíst, v pětačtyřiceti minutách nabízí pohled na muže konzumujícího houby.

Muzeum Andyho Warhola

Warholovo muzeum ve východoslovenských Medzilaborcích bylo založeno v roce 1991 a dnes svým návštěvníkům nabízí za poměrně nízké vstupné (ceník zde) na velké ploše celkem tři stálé expozice. Vzhledem ke svému ojedinělému výskytu v Evropě sem navíc láká turisty z celého kontinentu, takže nejednou zde potkáte Holanďany nebo Angličany, což jen dodává muzeu příjemnou atmosféru multikulturního prostředí.

Červený Lenin

První část výstavy není věnována vyloženě Andyho dílu, ale tvorbě jeho bratrů Paula a Johna. Druhou expozicí jsou různé historické dokumenty, které poukazují na Warholův život, jako například listina, jíž se Andy zřekl dědičných majetků v místě rodiště svých rodičů, košile, ve které byl Andy i jeho bratři pokřtěni, autentický fotoaparát, magnetofon, sluneční brýle atd.

Muzeum Andyho Warhola

Třetí a poslední expozice je nejzásadnější a také nejobsáhlejší, protože se skládá z velké části z obrazů, které byly zapůjčeny Nadací Andyho Warhola pro vizuální umění v New Yorku. Nejčastěji spatříte serigrafie (sítotisk) včetně slavných Campbellových polévek (1969) nebo tematiku věnovanou komunistickým symbolům, v jejichž popředí je například Červený Lenin nebo Kladivo a Kosák. V rozsáhlých prostorech muzea se rozléhá dobová hudba, která ve vás prohloubí atmosféru sálající z Warholových obrazů.

Muzeum moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích je otevřeno od úterý do pátku v čase 10.00 - 17.00, v sobotu a neděli 12.00 - 17.00.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Léto v muzeu 2019
Publikováno: 7.7.2019
Slovenské národní muzeum – Etnografické muzeum v Martině vás zve na tvůrčí dílny pro malé i velké, šikovné i začátečníky, které se uskuteční během prázdninových střed od 10.00 do 14.00 hodin.

Slovensko: Bardějov - město dýchající historií
Publikováno: 17.2.2011
V minulém roce se stal šarišský Bardějov vítězem soutěže o nejkrásnější slovenské město. Již v roce 1986 byl oceněn prestižní evropskou cenou nadace ICOMOS při UNESCU a v roce 2000 byl jako druhé slovenské město zařazen do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bardějov je okresním městem na východě Slovenska, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C