www.infoglobe.cz » SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III

Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

Kromě těch mariánských stojí na Rybném náměstí i trinitární sloup, který byl postaven v roce 1713, v době doznívání poslední morové epidemie. Na výstavbu sloupu Nejsvětější Trojice z jemnozrnného pískovce přispěl sumou 400 guldenů uherský kardinál Christian August Saský a zbytek vybrali samotní obyvatelé města.

Bratislava, Rybné náměstí; (c) Wikipedia.org - Lure

Z důvodu použitého materiálu byl již v polovině 18. století sloup tak poškozen, že ho museli zrestaurovat. Tímto úkolem městská rada pověřila bratislavského sochaře Jozefa Sartoryho. Umělec ho nejenže zrekonstruoval do jeho současné podoby, ale také doplnil o plastiky a reliéfy. Avšak je třeba doplnit, že se jedná už jen o kopie, protože originály jsou v depozitu Galerie města Bratislavy.

Trnava, Trojiční náměstí; (c) Pixabay.com

Pokud se přesuneme o pár kilometrů dál – na Trojiční náměstí do Trnavy, můžeme vidět krásné sousoší Nejsvětější Trojice. Domácí toto sousoší, které vytvořil v roce 1695 Jan Kryštof Khien, nazývají trojčata.

Původně zde měla být pouze socha sv. Floriána, ochránce před ohněm, na památku požáru z roku 1683, který způsobil vpád Thökölyho vojáků. Sochu sv. Floriána však nakonec doplnili i o další světce, ochránce před morem – sv. Agátu, sv. Františka Xaverského, sv. Antona Paduánského a v hrobě ležící sochu sv. Rozálie. V roce 1949 sousoší rozebrali a přes čtyřicet let (až do roku 1993) bylo schované.

Trnava, sousoší sv. Josefa; (c) Pixabay.com

Toto však není jediný sloup připomínající dík za ukončení moru v Trnavě. Další najdete na náměstí sv. Mikuláše. Jedná se o sousoší sv. Josefa, doplněné o sochy ochránců před morem (sv. Mikuláš, sv. Karel Boromejský a sv. Kateřina). Mnoho mariánských a trojičních sloupů je současně i morových.

Například i v malém městečku, jakým je Hurbanovo, je umístěn pozdně barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. a sochami morových světců.

Hurbanovo, Bohatá; (c) Mgr. Anna Nociarová

Nejčastějším je svatý Roch, znázorňován jako vysoký muž v kněžském rouchu se psem. Podle legendy pomáhal nakaženým během morové epidemie a uzdravil se díky síle své víry a psovi, který mu během nemoci nosil chléb.

Zobrazovaný je i svatý Šebestián, patron umírajících. Většinou je připoután ke stromu a probodán šípy. Dalšími jsou svatý František Xaverský, který měl dar uzdravovat a křísit mrtvé, či milánský arcibiskup svatý Karel Boromejský, také známý svou pomocí nemocným a umírajícím. V době morové epidemie se staral o nemocné. Mezi světice a ochránkyně před morem patří svatá Barbora, patronka horníků, dělostřelců i umírajících, zobrazovaná s věží, jakož i svatá Rozálie, zpodobněna jako umírající žena v jeskyni. Častým ochráncem umístěným na morových sloupech s vědrem vody je patron hasičů a ochránce před požáry – svatý Florián.

Banská Štiavnica

Mezi největší a nejznámější trojiční sloupy na Slovensku patří také barokní morový sloup v Banské Štiavnici. Jeden z posledních morových sloupů v bývalých habsburských zemích se nachází zase v Kremnici.

Kremnica

GPS: 48°22'39.5"N 17°35'08.8"E (Trnava)

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - Lure, redakce, pixabay.com, A. N.

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I
Publikováno: 24.5.2020
V dobách, kdy se nemůžeme vydat za poznáním jiných kultur, možná přijde vhod poohlédnout se i kolem sebe. Uvědomíme si, že i v minulosti se lidé museli vyrovnávat s nástrahami nemocí, které ve velkém zasáhly do chodu společnosti. Důkazem toho jsou památníky vyjadřující vděčnost. Jedny z těchto památníků, které jsme možná v minulých letech vnímali pouze jako body setkávání, jsou morové sloupy.

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II
Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi
Publikováno: 31.5.2020
Minulý týden jsme psali o historii výstavby a symbolice morových sloupů v Evropě, dnes se zaměříme na tyto pamětihodnosti na Slovensku. Největší zastoupení tu mají mariánské sloupy. Ty jsou typické vyobrazením Panny Marie s dítětem nebo sochou Immaculaty (Neposkvrněné Panny Marie) na jejich vrcholu.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích
Publikováno: 3.1.2018
Jedno z nejkrásnějších slovenských hornických měst – Banská Štiavnica – je unikátní nejen svou architekturou, historií, ale i neopakovatelnou atmosférou. Její romantické uličky a malebná zákoutí přímo lákají k objevování světa z dob dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Trnava: známá – neznámá očima Mateje Bela
Publikováno: 19.12.2018
Přijměte pozvání na procházku historickou Trnavou, kterou nás provede „slavná ozdoba Uherska“ – Matej Bel. Objevme spolu s ním neznámá zákoutí města a jeho dějin a nechme se unášet atmosférou trnavských ulic v osmnáctém století.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, k...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X