www.infoglobe.cz » SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi IV

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi IV

Publikováno: 5.7.2020
Středoslovenská důlní města vzkvétala díky těžbě drahých kovů. Nabyla značný majetek, což se podepsalo i na jejich architektuře. Období poznamenaná morovou epidemií přinesla na jejich náměstí morové sloupy jako symboly díků. Na jejich výstavbě se vůbec nešetřilo, díky čemuž jsou tak monumentální. Dnes se vydáme po městech, v jejichž útrobách byla skryta ložiska stříbra i zlata.

Morové epidemie se postupně šířily celou Evropou. Neobešly ani Uhersko, tím pádem ani bohaté důlní oblasti středního Slovenska. V letech 1575, 1601, 1645, 1679 či 1710 si jejich řádění vyžádalo tisíce obětí. Jako poděkování bohu za přežití a ochranu před další zkázou se morové sloupy stavěly i zde. Tvoří jakýsi duchovní most mezi nebem a zemí, pomocí kterého lid úpěnlivě vysílá své prosby.

Banská Štiavnica

Jen bohatá města si mohla dát sloupy vyrobit z odolnějšího kamene. Jejich pompéznost vychází z období baroka, které bylo pro tato města tzv. zlatým obdobím. A přestože patří sloupy mezi sakrální architektonické památky, na jejich výstavbu přispěli zejména měšťané nebo šlechta.

trojiční sloup, Banská Štiavnica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Dnešní oblast banskobystrické diecéze zahrnuje právě lokalitu někdejších významných a bohatých středoslovenských báňských měst.

Stříbrná Štiavnica

Banská Štiavnica

Takový přívlastek patří Banské Štiavnici, turisticky zajímavému městu uprostřed Štiavnických vrchů. Centrem města je náměstí Svaté Trojice, obklopené honosnými budovami.

trojiční sloup, Banská Štiavnica; (c) Wikipedia.org - Richard Managr

Dominantou celého náměstí je jeden z největších trojičních sloupů na Slovensku. Barokní sloup Nejsvětější Trojice byl postaven po ústupu morové epidemie v letech 1710–1711. Původní sloup byl velmi jednoduchý a až v letech 1759–1764 byl přestavěn podle návrhu sochaře Dionýsa Stanettiho a kameníka K. Holzknechta. Základnu sloupu tvoří plastiky sedmi světců, ochránců před morem a patronů horníků (sv. Josef, sv. Šebastián, sv. František Xaverský, sv. Roch, sv. Kateřina, sv. Barbora, sv. Rozálie). Sloup, který vyniká baldachýnovou architekturou, je doplněn o sochu Immaculaty a na vrcholu dominuje ve zlatých paprscích glorioly sousoší Nejsvětější Trojice.

Zlatá Kremnica

V objetí Kremnických vrchů leží malebné městečko Kremnica, pod kterým se v minulosti nacházely doly bohaté na zlato. Zlatá Kremnica se sice největší morové epidemii – černé smrti ve 14. století – vyhnula, ale pak přicházela jedna rána za druhou. Ta poslední v 18. století.

Kremnica; (c) Wikipedia.org - SchiDD

I Kremničané chtěli poděkovat za ukončení epidemie z roku 1710 postavením morového sloupu. Původní velmi jednoduchý morový sloup z roku 1711 však již ve městě nenajdete, protože byl v roce 1761 přemístěn do Horní Vsi, kde stojí dodnes.

trojiční sloup, Kremnica (detail); (c) Mgr. Anna Nociarová

Místo po něm nezůstalo prázdné. Měšťané chtěli honosnější a monumentálnější sloup, jak se na město známé těžbou zlata a ražením mincí patří. Období baroka povzneslo Kremnici ve výtvarném umění na úroveň vyspělých středoevropských měst. Proto v květnu 1765 městská rada rozhodla o výstavbě pozdně barokního sloupu Nejsvětější Trojice podle návrhu kremnického měšťana a sochaře Dionýsa Stanetiho.

trojiční sloup, Kremnica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Jeho návrh byl inspirován prvním morovým sloupem ve Vídni a tomu odpovídala i jeho cena (22 850 zlatých). Nakonec museli ještě přizvat i vídeňského sochaře Vogerleho, který se proslavil morovými sloupy v Hainburgu a v Nitře. Ani jeden ze sochařů se bohužel dokončení díla v roce 1772 nedožil.

Morový sloup má čtyři ideové plány. Má připomínat epidemii, zobrazuje Svatou Trojici, též Immaculate – Neposkvrněnou Pannu Marii, patronku Uherska a nakonec i světce.

Ale měl i jiný význam. Ptáte se jaký? To vám povíme za týden.

GPS: 48°27'31.5"N 18°53'35.5"E (Banská Štiavnica)

 

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org: Richard Managr, SchiDD, redakce, A. N.

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR: Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy
Publikováno: 15.4.2010
Pokud se zeptáte, co to jsou tajchy (tajch – odvozeno z německého teich = rybník), potom asi většina lidí jen pokrčí rameny a neví, o co se jedná. Jde o unikátní díla techniky, jež se rozhodlo chránit i mezinárodní společenství, když v roce 1993 zapsalo Banskou Štiavnici s jejími technickými památkami do seznamu UNESCO.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

Sitno – nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů
Publikováno: 11.3.2010
Štiavnické vrchy jsou největší chráněná krajinná oblast Slovenské republiky, jež návštěvníky zaujme v každém ročním období. Rozlohou jsou Štiavnické vrchy největším vulkanickým pohořím Slovenska se zastoupením téměř všech fenoménů sopečného reliéfu, mají významnou biogeografickou polohu na rozhraní teplomilných panonských a chladnomilných karpatských horských druhů flóry a fauny.

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích
Publikováno: 3.1.2018
Jedno z nejkrásnějších slovenských hornických měst – Banská Štiavnica – je unikátní nejen svou architekturou, historií, ale i neopakovatelnou atmosférou. Její romantické uličky a malebná zákoutí přímo lákají k objevování světa z dob dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, k...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Symbolický střed Evropy
Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X