www.infoglobe.cz » SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi VII

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi VII

Publikováno: 9.8.2020
Po týdnu dokončíme náš výlet za morovými sloupy. Povíme si o osudu toho v Banské Bystrici a zavzpomínáme na lékaře Karla Ottu Mollera.

Moller byl autorem odborných publikací o průběhu epidemických onemocnění, ochraně před morem a vlivu podnebí na zdraví obyvatel. V roce 1709 vydal knihu Lékařská rada o léčení moru a jeho předcházení, která se proslavila ve světě. Zaujal i knihou z roku 1739 – Lékařská rada, jak se chránit před morovou nákazou. Za své činy a reformu uherského zdravotnictví dostal tento lékař přezdívku uherský Hippokrates. Díky jeho opatřením, které městský magistrát bez výhrad přijímal, byla Banská Bystrica několikrát ušetřena morové či jiné epidemie.

náměstí SNP, Banská Bystrica

Po protihabsburských povstáních jezuité opět žádali město o postavení mariánského sloupu na stejném místě. Nový sloup, který dnes dohlíží na banskobystrické náměstí, postavili v roce 1719. Páter Jozef Gastinger požádal magistrát o výstavbu sochy Blahoslavené Panny Marie na náměstí. Město za poplatek 3600 zlatých se stavbou souhlasilo. Tuto částku vybrali samotní věřící. Po kázání pátera Gastingera, kde říkal, jak by město mohlo pomoci při stavbě nového sloupu, magistrát přispěl materiálem, konkrétně se jednalo o dvě bedny vápna a 3000 cihel.

Immaculata, Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Původně barokní sloup se nevyhnul několika úpravám, ty nejvýznamnější byly v období klasicismu. Ze schodiště ve tvaru šestiúhelníku k nebi stoupá 13,2 m vysoký klasicistní sloup. Spodní část sloupu tvoří kartuše s nápisy Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum. Dřík sloupu je ukončen kompozitní hlavicí, na níž stojí 2,45 m vysoká socha Neposkvrněné Panny Marie z roku 1897. Nejzásadnějším zásahem bylo odstranění ohrady kolem schodiště v roce 1897 a v témže roce zvažovala městská rada i jeho přesunutí do středové osy náměstí.

Mariánský sloup; Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Nakonec k přesunutí sloupu přece jen došlo, a to z politických důvodů. V roce 1964 si centrum Slovenského národního povstání připomínalo 20. výročí jeho vypuknutí a oslav se zúčastnil i nejvyšší sovětský představitel Nikita Sergejevič Chruščov s manželkou. Socha Panny Marie nemohla být z ideologických důvodů za tribunou, a proto byl mariánský sloup přemístěn do prostoru bývalé promenády v oblasti hradního areálu. Jak by to na fotografiích vypadalo, kdyby se na tribunu s prominentním řečníkem dívala Panna Maria?

promenáda, kam byl v době socialismu morový sloup přemístěný, Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Po rekonstrukci náměstí SNP v roce 1994 se mariánský sloup vrátil téměř na své původní místo. Zajímavostí je, že sloup studovali i z hlediska takzvané geomantie – silového působení určitých míst na člověka. Banskobystrický architekt Jaroslav Stockmann určil, že toto silové působení, které by mělo přinést člověku blahodárnou energii a sílu, se nachází na místě před sochou, kam směřuje pohled Panny Marie. Pokud tedy pojedete kolem, určitě se postavte právě sem, načerpejte energii a připomeňte si, proč tato socha vznikla.

náměstí SNP, Banská Bystrica

GPS: 48°44'08.6"N 19°08'44.5"E

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: A. N., redakce

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 16.10.2018
Každý Slovák vám při návštěvě středního Slovenska logicky doporučí výlet do Banské Štiavnice. Pozornost si ale určitě zaslouží i její větší „sestra” a přirozená metropole kraje – Banská Bystrica. Pojďme se do ní společně vypravit.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojové techniky a Muzeum SNP – VIDEO
Publikováno: 9.6.2020
Letos si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Na památku této temné události našich dějin vznikly za uplynulé desetiletí mnohé památníky, muzea i skanzeny bojové techniky. Chtějí nám připomenout nejen ničení a oběti, které válka způsobila, ale i vítězství.

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Publikováno: 15.3.2020
Už delší dobu jsme vás nezavedli do slovenských hor, proto to dnes napravíme. Navštívíme jeden z důlních klenotů Slovenska, kterým je Špania Dolina. Leží necelých 11 kilometrů od Banské Bystrice v náručí Starohorských vrchů.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Vydejte se spolu s námi za zimními krásami Starohorských vrchů. Naším výchozím bodem bude malebná...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...


Souvisejicí videa

SR, Banská Bystrica – návštěva skanzenu bojové techniky
Letos si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Na památku této temné události naši...

Slovensko, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska
Při návštěvě středního Slovenska nemůžete Banskou Bystrici vynechat. Její historie se táhne až do...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C