www.infoglobe.cz » SR, Národní park Poloniny – nejmalebnější kout země

SR, Národní park Poloniny – nejmalebnější kout země

Publikováno: 2.9.2018
V nejvýchodnější části Slovenska, na hranicích s Polskem a Ukrajinou, se rozprostírá jedno z nejméně turisty prozkoumaných přírodních území, které bylo díky své výjimečnosti zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.

Jedná se o národní park Poloniny, který je součástí biosférické rezervace Východní Karpaty a od roku 2010 je označován také jako park tmavé oblohy. Tento přívlastek národní park získal díky tomu, že se z pohledu světelného znečištění jedná o nejtmavší oblast na Slovensku. Převážnou část parku tvoří Bukovské vrchy, které jsou ideálním místem pro aktivní turisty, ale i cykloturisty. Na své si tu přijdou i milovníci památek, protože se zde nacházejí fascinující dřevěné kostelíky s ikonami a ikonostasy (stěna s ikonami).

národní park Poloniny

národní park Poloniny – směrovníky   národní park Poloniny – naučná tabule

Výchozím bodem pro návštěvu parku je okresní město Snina. Míst, která stojí za návštěvu, je mnoho, a proto jsme jich vybrali jen pár. Pokud jste turisticky zdatní, vydejte se na nejvyšší vrch národního parku i celého regionu Zemplína – Kremenec (1221 m n. m.). Široce táhlé výhledy na okolní krajinu sice neuvidíte, ale ocitnete se v nejvýchodnějším bodu Slovenské republiky a zároveň na rozmezí tří států. Na vrchol vás dovede červeně značená turistická stezka (z Nové Sedlice). Pokud toužíte po vyhlídkách, navštivte jen několik minut vzdálenou Kamennou louku.

národní park Poloniny

Temný vršík  národní přírodní rezervace Stužica

Zajímavá může pro vás být i okrajová procházka lesem. Převážně bukové komunity nabízejí pohled na stovky druhů rostlin a množství živočichů či organismů. Můžete zde vidět několik endemitů, nepřeberné počty hub nebo v roce 2004 přivezené majestátní zubry.

vodárenská nádrž Starina

V úvodu jsme zmínili, že park je zařazen i do světového dědictví UNESCO, ale zde je třeba podotknout, že jen jeho vybrané části. Jednou z nich je i národní přírodní rezervace Stužica, kde lze vidět původní karpatský les rozprostírající se v hlubokém údolí v okolí Stužické řeky. Vstupní branou je Temný vršek. Neméně zajímavý je i výlet do okolí vodárenské nádrže Starina, která je největší nádrží pitné vody na Slovensku, dokonce některé zdroje uvádějí, že i ve střední Evropě. Vybudovaná je na horním toku řeky Cirocha. Při její výstavbě muselo ustoupit sedm obcí, pitnou vodou zásobuje velká města, např. Humenné, Prešov, Vranov nad Topľou či Košice a z jejích břehů se naskýtá fotogenický pohled na okolní přírodu.

dřevěný kostelík – Topoľa

dřevěný kostelík – Uličské Krivé  dřevěný kostelík – Uličské Krivé

Dalšími tipy budou maličké obce ležící v krajinné oblasti Poloniny, které se proslavily přítomností dřevěných skvostů převážně z 18. století. Obec Topoľa nabízí k vidění kostel svatého Michala archanděla i vojenský hřbitov z roku 1915. V nedaleké obci Uličské Krivé uvidíte další dřevěný kostelík s barokními detaily a za návštěvu určitě stojí i obec Ulič, kde si modely většiny dřevěných kostelíků můžete prohlédnout v rámci miniskanzenu. Ulič nabízí i oddechově-naučnou zónu, několik pamětních tabulí a Hraběcí cestu, což je alej z cizokrajných dubů.

dřevěný kostelík – Topoľa (interiér)   dřevěný kostelík – Topoľa

miniskanzen (Ulič)

Národní park Poloniny s přilehlým okolím je vskutku úžasným místem pro výlety, odpočinek i dobrodružství. Na většině míst jsou k dispozici informační tabule, dobře značené stezky a vřelí lidé. Návštěva je možná celoročně. Na své si tu přijdou turisté, cestovatelé i milovníci přírody. Proto se pomalu začněte balit a vydejte se za poznáváním nejmalebnějšího koutu Slovenska.

vojenský hřbitov – Topoľa

GPS: (Ulič) 48°57'49.3"N 22°25'28.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Východní Slovensko, Bukovské vrchy I – putování divočinou
Publikováno: 15.11.2015
Bukovské vrchy jsou nevysoké pohoří ležící na úplném východě Slovenska s přesahem do sousedního Polska ze severu a do Ukrajiny na východě. Převážná část území je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národního parku Poloniny, který zde byl vyhlášen v roce 1997.

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 2.10.2018
V severovýchodní části Slovenska v Prešovském kraji najdete nenápadné město Stará Ľubovňa, nad kterým se tyčí majestátní hrad stejného jména. Pojďme ho nyní společně navštívit a zastavit se i v přilehlé expozici Muzea lidové architektury.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy II – putování divočinou
Publikováno: 22.11.2015
Po dlouhé cestě vlakem a autobusem jsme v sobotu odpoledne konečně dorazili do nejvýchodnější vesnice Slovenska – Nové Sedlice. Protože hned po příjezdu ještě vydatně pršelo, zamířili jsme rovnou do místního penzionu Kremenec, kde se dá kromě ubytování za nevelké peníze i slušně najíst. Samozřejmě jsme také nemohli pohrdnout východoslovenským pivem Šariš, které nám však ve srovnání s českými pivy přišlo poněkud vodové.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy III – putování divočinou
Publikováno: 29.11.2015
Následujícího dne jsme se probudili do slunečného, i když poněkud chladného rána. Po zjištění, s kolika pavouky jsme strávili noc a kolik je v chatě děr, jsme se posilnili, sbalili a vyrazili na poslední část našeho přechodu Bukovských vrchů. Na tento den byl plánovaný již jen sestup po modré turistické značce přes bývalou vesnici Ruské, sedlo Zálomy a rozcestí Smrekovica až do obce Runina, který měl trvat přibližně 3 hodiny. Reálný čas byl však asi o hodinu delší, protože jsme po cestě dělali pravidelné zastávky na focení a doplňování energie.

Východní Slovensko, Vihorlat I – putování divočinou
Publikováno: 6.12.2015
Vihorlat (chcete-li Vihorlatské vrchy) je pohoří vulkanického původu směrem na jih od Bukovských vrchů. Převážná část pohoří byla formována v období neogénu (mladší třetihory) a geomorfologický vývoj byl dokončen zhruba před 9 milióny let.

Východní Slovensko, Vihorlat II – putování divočinou
Publikováno: 13.12.2015
Následující ráno bylo opět ve znamení krásného a slunečného dne. Po sbalení všech věcí jsme vyrazili směrem vzhůru po žluté turistické značce, která nás dovedla na červenou magistrálu. Dále jsme pokračovali po zelené značce až do Polany. Odtud jsme stoupali po lesní neznačené cestě až k vrcholu Vihorlat, který měl být zlatým hřebem dnešního dne.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.

SR: Dolní Zemplín – Viniansky hrad
Publikováno: 6.6.2013
Viniansky hrad, z něhož se do dnešních dnů dochovaly už jen ruiny, stále přitahuje množství turistů.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...

SR: Sabinov – městečko na východním Slovensku
Městečko Sabinov leží na řece Torysa, nachází se na východním Slovensku v Prešovském kraji a má o...


Souvisejicí videa

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury
Dnes se spolu s námi podíváte do nenápadného městečka, nad kterým se tyčí majestátní hrad. Stará ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan