www.infoglobe.cz » SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku – VIDEO

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku – VIDEO

Publikováno: 30.7.2019
Na jihu Slovenska, necelých 100 kilometrů na východ od Bratislavy, najdete na řece Nitra malebné město se stejným jménem. Hrálo důležitou roli pro slovenskou historii a mnoho památek se dodnes zachovalo. Pojďme si společně prohlédnout ty nejzajímavější.

Historie města sahá až do 9. století našeho letopočtu, kdy zde vzniklo Nitranské knížetství v čele s knížetem Pribinou. Ten mimo jiné dal na území města v roce 828 postavit první křesťanský kostel na území dnešního Slovenska. Město sloužilo jako jedno z významných center Velkomoravské říše.

Nitra

Už při příjezdu do Nitry si určitě všimnete jeho největší dominanty, Nitranského hradu na pahorku nad městem. Hrad stojí na místě slovanského hradiště z dob Nitranského knížectví, jeho současná podoba začala vznikat pravděpodobně v průběhu 11. a 12. století a průběžně se měnila po celý středověk.

hrad   hrad v Nitře a socha papeže Jana Pavla II

město z hradu

V areálu hradu najdete také několik důležitých památek. Tou nejdůležitější je původně románská bazilika sv. Jimrama, katedrála nejstaršího biskupství ve střední a východní Evropě. V průběhu gotiky a baroka prošla stejně jako hrad rozsáhlými přestavbami. Součástí hradu je i Biskupský palác.

Mnoho památek najdete i v podhradí. Patří mezi ně například kostel a klášter svatého Petra a Pavla či kostel Panny Marie. Na Pribinově náměstí (hned pod hradem) si pak prohlédněte krásné klasicistní a empírové paláce a měšťanské domy.

klášter sv Petra a Pavla   socha papeže Jana Pavla II

Za pozornost stojí i takzvané Dolní Město, kde se určitě zastavte u židovské synagogy z roku 1911 a v piaristickém kostele sv. Ladislava. Za zmínku stojí i funkcionalistický Dělnický kulturní dům či Divadlo Andreje Bagara.

Divadlo Andreje Bagara   Divadlo Andreje Bagara

Na kopci v jihovýchodní části města pak najdete kalvárii s kaplí sv. Kříže, odkud se vám otevře panoramatický výhled na město i nedaleký vrch Zobor

Nitra poslední dobou láká i na umění a další kulturní vyžití a také gastronomii. Město totiž obklopuje jedna ze slovenských vinařských oblastí.

výhled na vrch Zobor

Hned za městem navíc začíná CHKO Ponitří s romantickými listnatými lesy, unikátní lesostepní krajinou i bizarními skalními útvary.

GPS: 48°19'07.9"N 18°05'15.2"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Horní Nitra: Zchlaďte se v horkých dnech I.
Publikováno: 7.8.2015
Horké léto můžete příjemně strávit u vody v regionu Horní Nitra, který nabízí termální koupaliště v Bojnicích a Bystričanech, plavecké bazény a plážové koupaliště v Prievidzi, koupaliště na Rematě, vodní nádrž Nitranské Rudno a další vodní plochy vhodné k rekreaci.

Horní Nitra: Zchlaďte se v horkých dnech II.
Publikováno: 9.8.2015
Také dnes se vydáme na návštěvu Horní Nitry a jejích vodních atrakcí. Současně vás pozveme i do dvou zajímavých středoslovenských měst.

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.


Souvisejicí videa

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy najdete historicky významnou Nitru, byla dokonce jedním z center Ve...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C